Kilka kroków niezbędnych aby uniknąć nieuczciwych deweloperów | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Kilka kroków niezbędnych aby uniknąć nieuczciwych deweloperów

A.D. A.D.
OSIEDLE MIESZKANIOWE WARSZAWA WŁOCHY Minimalistyczne domy od Nowak i Nowak Architekci Minimalistyczny
Loading admin actions …

Jedną z najważniejszych inwestycji w życiu człowieka jest kupno i urządzenie własnego mieszkania lub domu. Własne cztery kąty są marzeniem większości młodych ludzi. Aby się jednak nie zawieść, należy do tej sprawy podchodzić bardzo ostrożnie. Jeżeli zdecydujecie się na kupno nieruchomości na rynku pierwotnym musicie pamiętać, że czyha na Was kilka pułapek. Jak ich uniknąć? Co zrobić aby nie stać się ofiarą nieuczciwego dewelopera? Jak dobrze zabezpieczyć swoje finanse przystępując do zakupu? Te wszystkie informacje przeczytacie w naszym przewodniku! 

1. Zrób dokładne rozeznanie

NOWE BLOKI W ŁOWICZU Nowoczesne domy od PROSTO ARCHITEKCI Nowoczesny
PROSTO ARCHITEKCI

NOWE BLOKI W ŁOWICZU

PROSTO ARCHITEKCI

Wszystko zależy od tego na jakim etapie przystępujemy do zakupu mieszkania. Najbardziej ryzykowny jest zakup mieszkania przed jego wybudowaniem, najmniej ryzykowny jest zakup gotowego już wybudowanego mieszkania pod klucz, gdzie można samemu  ocenić jakość i stan techniczny lokalu. Przymierzając się do zakupu mieszkania, w którym deweloper nie przystąpił jeszcze do budowy warto przed podpisaniem umowy i wpłatą pierwszej zaliczki sprawdzić wszelkie informacje dotyczące dewelopera, m.in. jego wiarygodność i  kondycje finansową. Przydatne będą fora internetowe oraz listy nieuczciwych deweloperów, których jest pełno w internecie.

2. Obejrzyj wnikliwie portfolia deweloperów – skorzystaj z Homify!

OSIEDLE MIESZKANIOWE WARSZAWA WŁOCHY Minimalistyczne domy od Nowak i Nowak Architekci Minimalistyczny
Nowak i Nowak Architekci

OSIEDLE MIESZKANIOWE WARSZAWA WŁOCHY

Nowak i Nowak Architekci

Deweloperzy reklamując się, chętnie chwalą się swoimi portfolio z projektami i realizacjami budynków. Dobrze jest wnikliwie przepatrzeć kilka propozycji zwracając uwagę na precyzję wykonania oraz specyfikację użytych materiałów. Kiedy wybierzecie już tego, który według Was jest najlepszy wybierzcie się na dokonane przez niego realizacje i oceńcie efekt pracy na żywo. Najlepiej wybrać miejsce, które ma kilka lat – wtedy będą widoczne niedociągnięcia techniczne wynikające ze zlej jakości materiałów bądź robot budowlanych. Stwarza to również możliwość rozmowy z mieszkańcami budynku. Możecie zapytać o ich zdanie na temat dewelopera oraz ewentualne usterki techniczne bądź wady. W Homify znajdziecie najlepszych i sprawdzonych profesjonalistów w dziale np. Generalni wykonawcy. Na zdjęciu projekt Warszawskiego osiedla wykonany przez NOWAK I NOWAK ARCHITEKCI.

3. Lista najlepszych deweloperow

W gazetach o tematyce biznesowej lub na stronach stowarzyszeń inwestorów pojawiają się rankingi najlepszych deweloperów. Składają się one z wnikliwych zestawień statystycznych dotyczących sprzedaży oraz zysków. Firmom, które znajdują się na takich listach można spokojnie zaufać. Rankingi takie pojawiają się co roku dlatego możecie przeanalizować kilka ostatnich lat sprawdzając, która firma rokuje najlepiej. Przeczytajcie również Co zrobić, jeżeli zostałeś oszukany przez ekipę budowlaną?

4. Sprawdź plan zagospodarowania terenu

Nowoczesne domy od homify Nowoczesny

Na etapie poszukiwania mieszkania niezwykle istotne jest to, w jakiej okolicy będzie położona nieruchomość. Chcący zanotować wysoką sprzedaż deweloper raczej sam nie poinformuje kupujących o tym, że w pobliżu powstanie trasa szybkiego ruchu, wysypisko śmieci czy że pod oknami budynku przejeżdżać będzie wkrótce tramwaj. Wprawdzie zgodnie z ustawą deweloperską firma sprzedająca nowe mieszkania ma obowiązek przygotowania tzw. prospektu informacyjnego i zawarcia w nim szczegółowych informacji o planowanych w promieniu 1 km inwestycjach takich jak budowa dróg, torów kolejowych, oczyszczalni ścieków i innych obiektów obniżających komfort życia. Warto jednak poświęcić czas i samodzielnie także przeprowadzić małe dochodzenie sprawdzając plan zagospodarowania przestrzennego i zamiary gminy dotyczące najbliższej okolicy.

5. Sprawdź jakość wybudowanych budynków

Kiedy już zdecydujesz się na konkretną inwestycję udaj się na miejsce i sprawdź naocznie jak wygląda budynek oraz teren wokoło. Duża liczba pustych mieszkań czy niedbale wykończony teren wokół budynków to sygnały, że inwestor może mieć także problem z realizacją naszej nieruchomości. Równie ważne jest zapoznanie się z wpisami do księgi wieczystej. Nie można całej swojej wiedzy opierać na wiedzy zaczerpniętej z forów internetowych ponieważ znane jest zjawisko pisania pozytywnych opinii na własny temat przez deweloperów podczas gdy prawda jest zupełnie inna. Zakup mieszkania to duża inwestycja, do której trzeba podejść niezwykle ostrożnie.

6. Dobra umowa to podstawa

apartament na w warszawie na bluszczanskiej Nowoczesne domy od PIKSTUDIO Nowoczesny
PIKSTUDIO

apartament na w warszawie na bluszczanskiej

PIKSTUDIO

Eksperci zaznaczają, że kupując lokal, który dopiero zostanie wybudowany, to wówczas warto podpisać dwie umowy – przedwstępną i właściwą, przenoszącą prawa własności mieszkania z dewelopera na nabywcę. Najlepiej, jeżeli umowa zostałaby sporządzona w formie aktu notarialnego. Umowa notarialna daje nabywcy więcej uprawnień w przypadku, jeżeli deweloper zechciałby wycofać się i sprzedać mieszkanie innemu nabywcy. Bardzo ważne też, aby w umowie był określony planowany termin zakończenia prac budowlanych. W przypadku gdy deweloper nie dotrzyma terminu, nabywca ma prawo domagać się odszkodowania poniesionego z tego tytułu. Wyjątek, co prawda, stanowią okoliczności, na które deweloper nie ma wpływu, np. kataklizmy przyrodnicze. Ważne jest również umieszczenie w umowie danych i informacji, dzięki którym nabywca zyska pewność, że nie zostanie oszukany przez dewelopera, w przypadku gdyby np. zastosował najtańsze lub wadliwe materiały, kupujący nie będzie miał sposobności tego zakwestionować.

A czy Wy myśleliście kiedyś o zakupie mieszkania lub domu u dewelopera?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu