Projekty,  Domy zaprojektowane przez Helwig Haus und Raum Planungs GmbH

TOP 10- domy z płaskim dachem!

Aśka Warchał Aśka Warchał

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Dach dwuspadowy jest wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem na polskich przedmieściach. Powoli ścigać go zaczyna jednak płaski dach, który można nazwać synonimem nowoczesnego projektowania. Dawniej takie rozwiązanie przeznaczone było dla nielicznych, teraz coraz więcej osób ma możliwość sięgnięcia po nie. Stało się ono powszechniejsze, a co za tym idzie bardziej ekonomiczne. Warto się nad nim zastanowić, jeśli zależy nam na życiu w rytmie współczesności. 

Ogromną zaletą domów o płaskim dachu jest możliwość wykorzystania go w charakterze tarasu lub nawet ogrodu! Dla tych z nas, którzy marzą o eko-domu, płaski dach okaże się idealnym miejscem do postawienia paneli słonecznych, dzięki czemu oszczędzimy energię. 

Nie jesteście przekonani? Jesteśmy pewni, że nasi eksperci będą potrafili to zmienić! Oto ich 10 argumentów za płaskim dachem, czyli inaczej wspaniałe, nowoczesne budynki…

1. Gra linią

Projekty,  Domy zaprojektowane przez Helwig Haus und Raum Planungs GmbH
Helwig Haus und Raum Planungs GmbH

Cascade House – Single Family House in Bürstadt, Germany

Helwig Haus und Raum Planungs GmbH

Płaski dach widziany od ulicy tworzy prostą linię. Jej multiplikacja może dać niezwykle ciekawe efekty! Na powyższym zdjęciu moduły domu zostały połączone kaskadowo, od wyższych po niższe. W ten sposób otrzymaliśmy grę równoległych do podłoża linii. Ciekawie odpowiadają im pasy prostokątnych okien, przez które ciepłe światło wnętrza wydostaje się na zewnątrz i kontrastuje z chłodną fasadą.

2. Zdecydowany design

Powyższy dom z płaskim dachem został zaprojektowany na dwóch poziomach. Przeszklenie parteru sprawia, że wydaje się, jakby piętro nie podlegało prawom grawitacji! Dodatkowo biel fasady wspaniale kontrastuje z zielenią bujnej roślinności wokół. Z wnętrza, urządzonego w stylu minimalistycznym rozpościerają się niesamowite widoki. Jeśli pogoda dopisze, możemy być jeszcze bliżej natury i zjeść posiłek na przestronnym tarasie.

3. Różnorodność

Projekty,  Domy zaprojektowane przez Vezzoni Associés
Vezzoni Associés

Vers la villa

Vezzoni Associés

Nie każdy dom o płaskim dachu będzie odcinał się od krajobrazu tak bardzo jak w poprzednim przykładzie. Takie rezydencje mogą również wpisać się w swoje otoczenie bez najmniejszego problemu – wszystko zależy od tego, jakiego efektu końcowego poszukujemy! Teraz prezentujemy Wam francuską willę od studia Vezzoni Associes. Jej fasada obłożona jest kamieniem, a balustrady zrobione z oszlifowanych pni drzew, mimo nowoczesnego projektu, w środku lasu wydaje się być na swoim miejscu. Płaszczyzna dachu jest owszem uniesiona pod lekkim kątem, to jednak nie jedyny dach tej rezydencji…

4. Mnogość materiałów

Projekty,  Domy zaprojektowane przez Vezzoni Associés
Vezzoni Associés

Aérienne du site.

Vezzoni Associés

Pozostajemy we Francji. Perspektywa z lotu ptaka uświadamia nam, że płaskie dachy wcale nie muszę być monotonne! Wystarczy użyć różnorodnych materiałów: kamienia, drewna, betonu… Powyższy widok to także kolejny dowód na potencjał praktycznego zastosowania płaskich dachów w charakterze niezwykle przestronnych tarasów. Mogą one łączyć się z na przykład… spektakularnymi basenami!

5. Wielkość nie gra roli

Płaskie dachy to nie tylko rezydencje, ale także piękne i oryginalne domy jednorodzinne. Taki design wciąż wyróżni nasze rodzinne gniazdko na tle domów sąsiadów, nam zapewniając funkcjonalną przestrzeń do życia. Ogromne przeszklenia świetnie się prezentują w charakterze podstawy dla płaszczyzn dachu – rozwiązanie, które przy tradycyjnym dachu dwuspadowym byłoby znacznie bardziej skomplikowane konstrukcyjnie. A teraz? Możemy sobie tylko wyobrazić, ile światła wpada do środka!

6. Gra płaszczyzną

Projekty,  Basen zaprojektowane przez LE LAY Jean-Charles
LE LAY Jean-Charles

Construction d'une villa contemporaine à Bénodet

LE LAY Jean-Charles

Wspominaliśmy już o tym, jak płaskie dachy rysują równoległe linie, co architekci zmyślnie wykorzystują w swoich projektach. W rzeczywistości nie są to oczywiście tylko linie, lecz całe płaszczyzny, którymi można prowadzić podobnie intrygujące konwersacje. Powyżej widzimy równoległe płaszczyzny basenu, tarasu i właściwego dachu, idealnie się dopełniające.

8. Przedłużenie płaskiego dachu

W powyższym domu zdecydowano się na jeszcze inne rozwiązanie. Płaski dach przedłużono szklanym zadaszeniem tarasu. Dzięki temu naturalne światło wpada do wnętrza, a strefa wypoczynku osłonięta jest przed deszczem. Zadaszenie podtrzymują ukośne metalowe słupy, co wprowadza dynamikę do świata kątów prostych. Podobnie jak i kontrasty bieli i czerni.

7. Gra pustką

Czasami jednak spodziewamy się płaszczyzny, a architekci oferują nam… pustkę. Imponujący basen wpuszczony w ziemię, płaszczyzna tarasu i.. spodziewalibyśmy się, że płaski dach zostanie pociągnięty jako zadaszenie tarasu, a tu zaprojektowano pas, jedynie optycznie odznaczający przestrzeń wypoczynku na świeżym powietrzu. Czy komuś wydawało się, że płaskie dachy są przewidywalne i nudne? Nic bardziej mylnego!

10. Monumentalność!

Kończymy przykładem prawdziwie monumentalnym, który łączy w sobie prawie wszystkie charakterystyki, o których była tutaj mowa! Jego dachy tworzą wielkie płaszczyzny podkreślone pasami betonu. Jeden z nich tworzy balustradę przestronnego tarasu. Pozostawiony tutaj w naturalnym kolorze beton jednocześnie harmonizuje z roślinnością i kontrastuje z nią. Podłoże tarasu to jednocześnie zadaszenie otwartej przestrzeni parteru. O grze płaszczyznami nie trzeba chyba wspominać…

Jeśli przeglądając ten Katalog Inspiracji zakochaliście się nie tylko w płaskich dachach ale i w basenach na świeżym powietrzu, koniecznie zajrzyjcie tutaj: Dom jak ze Zmierzchu!

9. Horyzontalność

Ten ciekawy dom został obłożony drewnianymi panelami, co nie tylko pokazuje przywiązanie architekta do natury, ale także zapewnia podkreślenie kąta prostego zawartego pomiędzy tarasem a dachem. Deski ułożono bowiem w pozycji pionowej. Horyzontalności budynku broni oczywiście jego bryła oraz podłużne okna, idealnie harmonizujące z płaskim dachem. Jego wprowadzenie pozwoliło na stworzenie ogromnej strefy wypoczynku i z imponującym basenem – niespodzianka, której nie odgadlibyśmy, patrząc na dom od strony ulicy.

Czy myślicie, że płaski dach ma szansę stać się równie popularny co dach dwuspadowy?
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu