TOP 10- domy z płaskim dachem! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

TOP 10- domy z płaskim dachem!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Cascade House - Single Family House in Bürstadt, Germany Nowoczesne domy od Helwig Haus und Raum Planungs GmbH Nowoczesny
Loading admin actions …

Dach dwuspadowy jest wciąż najpopularniejszym rozwiązaniem na polskich przedmieściach. Powoli ścigać go zaczyna jednak płaski dach, który można nazwać synonimem nowoczesnego projektowania. Dawniej takie rozwiązanie przeznaczone było dla nielicznych, teraz coraz więcej osób ma możliwość sięgnięcia po nie. Stało się ono powszechniejsze, a co za tym idzie bardziej ekonomiczne. Warto się nad nim zastanowić, jeśli zależy nam na życiu w rytmie współczesności. 

Ogromną zaletą domów o płaskim dachu jest możliwość wykorzystania go w charakterze tarasu lub nawet ogrodu! Dla tych z nas, którzy marzą o eko-domu, płaski dach okaże się idealnym miejscem do postawienia paneli słonecznych, dzięki czemu oszczędzimy energię. 

Nie jesteście przekonani? Jesteśmy pewni, że nasi eksperci będą potrafili to zmienić! Oto ich 10 argumentów za płaskim dachem, czyli inaczej wspaniałe, nowoczesne budynki…

1. Gra linią

Cascade House - Single Family House in Bürstadt, Germany Nowoczesne domy od Helwig Haus und Raum Planungs GmbH Nowoczesny
Helwig Haus und Raum Planungs GmbH

Cascade House – Single Family House in Bürstadt, Germany

Helwig Haus und Raum Planungs GmbH

Płaski dach widziany od ulicy tworzy prostą linię. Jej multiplikacja może dać niezwykle ciekawe efekty! Na powyższym zdjęciu moduły domu zostały połączone kaskadowo, od wyższych po niższe. W ten sposób otrzymaliśmy grę równoległych do podłoża linii. Ciekawie odpowiadają im pasy prostokątnych okien, przez które ciepłe światło wnętrza wydostaje się na zewnątrz i kontrastuje z chłodną fasadą.

2. Zdecydowany design

Nowoczesny ogród od homify Nowoczesny

Powyższy dom z płaskim dachem został zaprojektowany na dwóch poziomach. Przeszklenie parteru sprawia, że wydaje się, jakby piętro nie podlegało prawom grawitacji! Dodatkowo biel fasady wspaniale kontrastuje z zielenią bujnej roślinności wokół. Z wnętrza, urządzonego w stylu minimalistycznym rozpościerają się niesamowite widoki. Jeśli pogoda dopisze, możemy być jeszcze bliżej natury i zjeść posiłek na przestronnym tarasie.

3. Różnorodność

Nie każdy dom o płaskim dachu będzie odcinał się od krajobrazu tak bardzo jak w poprzednim przykładzie. Takie rezydencje mogą również wpisać się w swoje otoczenie bez najmniejszego problemu – wszystko zależy od tego, jakiego efektu końcowego poszukujemy! Teraz prezentujemy Wam francuską willę od studia Vezzoni Associes. Jej fasada obłożona jest kamieniem, a balustrady zrobione z oszlifowanych pni drzew, mimo nowoczesnego projektu, w środku lasu wydaje się być na swoim miejscu. Płaszczyzna dachu jest owszem uniesiona pod lekkim kątem, to jednak nie jedyny dach tej rezydencji…

4. Mnogość materiałów

Pozostajemy we Francji. Perspektywa z lotu ptaka uświadamia nam, że płaskie dachy wcale nie muszę być monotonne! Wystarczy użyć różnorodnych materiałów: kamienia, drewna, betonu… Powyższy widok to także kolejny dowód na potencjał praktycznego zastosowania płaskich dachów w charakterze niezwykle przestronnych tarasów. Mogą one łączyć się z na przykład… spektakularnymi basenami!

5. Wielkość nie gra roli

Nowoczesne domy od homify Nowoczesny

Płaskie dachy to nie tylko rezydencje, ale także piękne i oryginalne domy jednorodzinne. Taki design wciąż wyróżni nasze rodzinne gniazdko na tle domów sąsiadów, nam zapewniając funkcjonalną przestrzeń do życia. Ogromne przeszklenia świetnie się prezentują w charakterze podstawy dla płaszczyzn dachu – rozwiązanie, które przy tradycyjnym dachu dwuspadowym byłoby znacznie bardziej skomplikowane konstrukcyjnie. A teraz? Możemy sobie tylko wyobrazić, ile światła wpada do środka!

6. Gra płaszczyzną

Wspominaliśmy już o tym, jak płaskie dachy rysują równoległe linie, co architekci zmyślnie wykorzystują w swoich projektach. W rzeczywistości nie są to oczywiście tylko linie, lecz całe płaszczyzny, którymi można prowadzić podobnie intrygujące konwersacje. Powyżej widzimy równoległe płaszczyzny basenu, tarasu i właściwego dachu, idealnie się dopełniające.

8. Przedłużenie płaskiego dachu

W powyższym domu zdecydowano się na jeszcze inne rozwiązanie. Płaski dach przedłużono szklanym zadaszeniem tarasu. Dzięki temu naturalne światło wpada do wnętrza, a strefa wypoczynku osłonięta jest przed deszczem. Zadaszenie podtrzymują ukośne metalowe słupy, co wprowadza dynamikę do świata kątów prostych. Podobnie jak i kontrasty bieli i czerni.

7. Gra pustką

Czasami jednak spodziewamy się płaszczyzny, a architekci oferują nam… pustkę. Imponujący basen wpuszczony w ziemię, płaszczyzna tarasu i.. spodziewalibyśmy się, że płaski dach zostanie pociągnięty jako zadaszenie tarasu, a tu zaprojektowano pas, jedynie optycznie odznaczający przestrzeń wypoczynku na świeżym powietrzu. Czy komuś wydawało się, że płaskie dachy są przewidywalne i nudne? Nic bardziej mylnego!

9. Horyzontalność

Ten ciekawy dom został obłożony drewnianymi panelami, co nie tylko pokazuje przywiązanie architekta do natury, ale także zapewnia podkreślenie kąta prostego zawartego pomiędzy tarasem a dachem. Deski ułożono bowiem w pozycji pionowej. Horyzontalności budynku broni oczywiście jego bryła oraz podłużne okna, idealnie harmonizujące z płaskim dachem. Jego wprowadzenie pozwoliło na stworzenie ogromnej strefy wypoczynku i z imponującym basenem – niespodzianka, której nie odgadlibyśmy, patrząc na dom od strony ulicy.

10. Monumentalność!

Kończymy przykładem prawdziwie monumentalnym, który łączy w sobie prawie wszystkie charakterystyki, o których była tutaj mowa! Jego dachy tworzą wielkie płaszczyzny podkreślone pasami betonu. Jeden z nich tworzy balustradę przestronnego tarasu. Pozostawiony tutaj w naturalnym kolorze beton jednocześnie harmonizuje z roślinnością i kontrastuje z nią. Podłoże tarasu to jednocześnie zadaszenie otwartej przestrzeni parteru. O grze płaszczyznami nie trzeba chyba wspominać…

Jeśli przeglądając ten Katalog Inspiracji zakochaliście się nie tylko w płaskich dachach ale i w basenach na świeżym powietrzu, koniecznie zajrzyjcie tutaj: Dom jak ze Zmierzchu!

Czy myślicie, że płaski dach ma szansę stać się równie popularny co dach dwuspadowy?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu