Ty też możesz zamieszkać w kontenerze! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Ty też możesz zamieszkać w kontenerze!

Alicja Olko Alicja Olko
Nowoczesne domy od estudioscharq Nowoczesny
Loading admin actions …

Świat współczesnej architektury coraz intensywniej poszukuje innowacyjnych i niestandardowych rozwiązań, przenosząc koncept domu jednorodzinnego na zupełnie nowy poziom. Czy to pod względem nowatorskich materiałów, czy też ze względu na fantazyjne formy i bryły, nowoczesne domy jednorodzinne odbiegają od tych, które dominują zazwyczaj w naszej świadomości. Architektura coraz bardziej nastawiona jest również na rozwiązania ekologiczne, wspierające zrównoważony rozwój i przywiązanie człowieka do natury.

Jednym z takich nowatorskich i coraz bardziej modnych trendów jest przemiana starych kontenerów w modułowe domy. Obejrzyjcie w detalach jeden z takich egzemplarzy, Casa Container, zaprojektowany przez studio José Schreiber Arquitecto.

Koncept

Ideą, kryjącą się za tym projektem, była ucieczka od tętniącego życiem i hałaśliwego miasta I potrzeba zaszycia się w miejscu cichym I spokojnym. Architekci chcieli stworzyć miejsce proste, które swoim designem nawiązywałoby do otaczającej go natury. Zdecydowano się wykorzystać stare kontenery, oddając tym samym hołd idei recyklingu.

Bryła

Ciekawa konstrukcja bazuje na dwóch odnowionych i odmalowanych kontenerach, ułożonych w stosunku do siebie na kształt litery “L”. Całość budynku dopełniają solidne, sześcienne bryły, opierające się na kontenerach. Tym samym osiągnięto intrygujący balans pomiędzy innowacyjnością i niecodziennością materiałów, a tradycją w budownictwie. Także pod względem kolorów architekci poszli na kompromis, tonując jaskrawo czerwony kolor kontenerów bielą i szarością.

Rzut

Na rzucie możemy dokładnie przyjrzeć się konstrukcji domu i zapoznać się z pozycją poszczególnych elementów jego bryły. Dostrzegamy rozkład pomieszczeń i przestrzeni komunikacyjnych, a także układ okien i drzwi.

Szczegółowy plan parteru

Jak widać na tym planie, dom zlokalizowano na obszernej działce, oferującej swoim właścicielom rozległy zielony teren. Na parterze stworzono miejsce na strefę dzienną, z jadalnią i kuchnią oraz pomieszczeniami gospodarczymi (garażem, pralnią, spiżarnią). Dom z ogrodem łączy przestronny taras.

Rzeczywiste wnętrze

Wnętrze utrzymano w stylu industrialnym, wprowadzając jego elementy nie tylko za sprawą wyrazistej kolorystyki, ale także materiałów, na co dzień utożsamianych z wyposażeniem fabryk i magazynów. Kontener składa się na wystrój wnętrza, a paleta kolorów tu wykorzystana nawiązuje do tej, która widzieliśmy z zewnątrz. Pomieszczenia na parterze wykończono przy użyciu innowacyjnych materiałów- epoksydowa posadzka świetnie prezentuje się w towarzystwie matowych, grafitowych ścian oraz sufitu o ciekawej fakturze.

Otwarta przestrzeń

Strefa dzienna to w rzeczywistości przestronne, otwarte nie tylko w poziomie, ale i w pionie pomieszczenie, z którego przedostać można się na piętro, gdzie zlokalizowano strefę prywatną. Wielkopowierzchniowe przeszklenia oraz biel wysokiego sufitu i ścian piętra sprawiają, że wnętrze tego domu jawi się jasno i przestronnie. Efekt jest niezwykle pozytywny, mając zwłaszcza na uwadze dominującą ciemną paletę kolorów.

Proces konstrukcji domu

Ta grafika prezentuje w detalach, jak powstawał dom z kontenera.

1) Transport obu kontenerów na plac budowy oraz wylanie betonowych fundamentów.

2) Jeden z kontenerów przycięto, aby dopasować go do wielkości działki.

3) Odcięty fragment wykorzystano jako materiał na bramę garażową oraz pomieszczenie techniczne.

4) Budowa drewnianych schodów prowadzących na piętro.

5) Wstawienie kolumn podtrzymujących piętro oraz wzniesienie murowanych ścian parteru.

6) Umieszczenie białego sześciany, skrywającego strefę prywatną.

Widok w dzień i w nocy

Na koniec rzućmy okiem na to, jak ten wyjątkowy dom prezentuje się za dnia i po zapadnięciu zmierzchu. Liczne otwory okienne sprawiają, że naturalne światło ma swobodny dostęp do wnętrza, a w nocy blask ze środka rozlewa się na ogród. Niezwykłe są także okna na piętrze- w kształcie trójkątów i trapezów- nawiązujące do geometrii, która emanuje cala bryła domu.

Jesteście sceptyczni wobec domu z kontenera? Przeczytajcie artykuł Czy w domu z kontenera naprawdę da się mieszkać? i zmienicie zdanie! 

Moglibyście mieszkać w takim domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu