Budowanie bez barier | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3566:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Budowanie bez barier

homify.Pl homify.Pl
Minimalistyczna łazienka od Horst Steiner Innenarchitektur Minimalistyczny
Loading admin actions …

Mieszkanie bez barier i przeszkód jest koniecznością dla osób niepełnosprawnych fizycznie, ale także dla naszych kochanych seniorów. Dzięki odpowiednio przystosowanej przestrzeni, takie osoby mogą dłużej cieszyć się samodzielnością. Dostępność oznacza więc wyższy poziom jakości życia i komfortu. 

Już kilka rzeczy, jak prysznic typu walk-in lub umywalki zamontowane na odpowiedniej wysokości może bardzo ułatwić życie. Oto nasz przegląd elementów, na które powinniśmy zwrócić uwagę, by żyło się lepiej.

​Definicje

Czym są bariery i jak różne rzeczy mogą okazać się barierami dla ludzi o różnych schorzeniach. Pogląd Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych mówi jasno:

Konwencja w uporządkowany sposób wskazuje na podstawowe wartości, prawa i kierunki rozwiązań, mające wpływ na jakość życia każdej osoby z niepełnosprawnościami i jej miejsce w społeczeństwie. Podnosi prawa osób z niepełnosprawnościami do rangi praw człowieka i opiera je na zasadach przyrodzonej godności, powszechności, równości, niepodzielności i niezbywalności praw. Zrywa z modelem medycznym, w którym niepełnosprawność postrzegana jest przede wszystkim przez pryzmat zdrowia, i podnosi rangę modelu społecznego, który zwraca uwagę na pełnoprawny udział osoby niepełnosprawnej w życiu społecznym, możliwy dzięki znoszeniu barier.

Tę zasadę powinniśmy zastosować nie tylko w miejscach publicznych, ale również w budynkach prywatnych.

​Życie bez barier: zasady i prawa

Minimalistyczna sypialnia od homify Minimalistyczny

Nie ma przepisów nakazujących przystosowania prywatnego budynku do standardów sprzyjających osobom niepełnosprawnym. Takie zasady tyczą się jedynie budynków publicznych i zapisane są między innymi w Ustawie o Prawie budowlanym z dnia 7 lipca 1994 r. Według tego zapisu, każdy budynek powinien być przystosowany do użytkowania przez osoby niepełnosprawne, ze szczególnym uwzględnieniem osób na wózkach inwalidzkich. Jest również rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, które szczegółowo opisuje w jaki sposób należy przystosować budynek do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Najważniejszym dokumentem jest jednak Karta Praw Osób Niepełnosprawnych, która potwierdza prawo do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym, dostępu do dóbr i usług, dostępu do opieki medycznej, edukacji, zatrudnienia, życia w środowisku wolnym od barier funkcjonalnych.

​Budowanie bez barier: możliwości finansowania

Szczególnie w przypadku lokali usługowych (ale nie tylko) możemy ubiegać się o dofinansowanie inwestycji mającej na celu przystosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Każdy, kto przedstawi zaświadczenie o niepełnosprawności ruchowej może ubiegać się o dofinansowanie na remont łazienki celem jej przystosowania do potrzeb z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Poza tym, możemy ubiegać się o dofinansowanie ze środków unijnych.

​Łazienka dostępna dla osób niepełnosprawnych

Łazienka bywa najbardziej problematycznym z pomieszczeń. Należy pamiętać o kilku rzeczach, które sprawią, że korzystanie z tej, jakże ważnej, przestrzeni będzie bezpieczne i komfortowe:

- Wystarczający obszar ruchy (co najmniej 120cm x 120cm) - Uchwyty pod prysznicem i obok toalety - Łatwo dostępny prysznic lub wanna z siedziskiem - Dostosowana wysokość toalety i umywalki (ewentualnie z regulacją wysokości)

​Drzwi i okna bez przeszkód

Drzwi i okna są ważnym kryterium, którego nie wolno lekceważyć podczas budowy lub przekształcania mieszkania w dom bez barier.

- Drzwi muszą mieć co najmniej 90 cm szerokości i mieć wystarczającą wysokość.

- Uchwyty i klamki należy zamontować na łatwo dostępnej wysokości (około 85 cm).

- Nieuniknione schody można zastąpić rampą.

- Niskie lub zerowe progi zmniejszają ryzyko wypadków i ułatwiają korzystanie z drzwi.

- Elektryczne żaluzje zapewniają dodatkowy komfort.

​Dostępne schody i windy

Nie tylko mieszkania na parterze i domy jednopiętrowe można przystosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. Jednak po dodaniu dodatkowego piętra, należy zwrócić szczególną uwagę na możliwość przemieszczania się. Trzeba zadbać o kilka rzeczy:

- Materiał antypoślizgowy 

– Równomiernie rozstawione schody 

- Stabilna poręcz po obu stronach 

- Dobre oświetlenie 

- Widoczne oznaczenie pierwszego i ostatniego stopnia

Jeśli wchodzenie po schodach jest całkowicie wykluczone, należy rozważyć alternatywę: windę schodową, która składa się z prowadnic, zespołu napędowego i siedzenia.

​Kuchnia bez barier

Kuchnia bez barier powinna być zaprojektowana tak, aby użytkownik mógł łatwo dostać się do wszelkiego sprzętu i przyborów.

- Blaty i sprzęty powinny być ustawione na odpowiedniej wysokości

- Drzwi przesuwne często sprawdzają się lepiej niż tradycyjne

- Logika rozplanowania przestrzeni musi być najwyższej jakości

​Salon bez barier

Pozostałe pomieszczenia mieszkalne, takie jak przedpokój, sypialnia i salon, muszą spełniać szereg ważnych kryteriów, aby były jak najbardziej przyjemne, wygodne i bezpieczne.

- Zawsze wybierajmy antypoślizgowe wykładziny podłogowe

- W przypadku mebli zawsze zwracajmy uwagę na szczególnie dobrą stabilność

- Regulowane elektrycznie łóżka i fotele pomagają wstać

- Dobre oświetlenie jest niezbędne wszędzie (najlepiej z czujnikiem ruchu)

- Odpowiednio duże otwarte przestrzenie ułatwiają korzystanie z wszystkich pomieszczeń

W ramach inspiracji, zobaczcie ten wyjątkowy dom bez ścian.

Na ile Wasze domy przystosowane są do potrzeb osób starszych lub niepełnosprawnych?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu