Wszystko co musisz wiedzieć o czujnikach dymu! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Wszystko co musisz wiedzieć o czujnikach dymu!

A.D. A.D.
od SfeertjeMaken.nl Industrialny
Loading admin actions …

Pożar jest jednym z podstawowych zagrożeń w domu. Niebezpieczeństwo występuje wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z otwartym ogniem, z urządzeniami elektrycznymi osiągającymi wysokie temperatury lub w pomieszczeniach, gdzie przebywają osoby palące. Do wczesnego wykrywania zagrożenia pożarem w domach i mieszkaniach możemy wykorzystać czujniki dymu lub temperatury. Liczba i rodzaj czujników zależy od układu budynku, liczby sypialni oraz lokalizacji urządzeń mogących być źródłem potencjalnego pożaru. O tym jak je rozmieszczać, jaki rodzaj wybrać i czym się kierować w trakcie zakupu detektora dowiecie się z poniższego artykułu. Sprawcie aby Wasze domy były bezpieczne!

Więcej na temat zapobiegania pożarom dowiecie się czytając: Środki ochrony przeciwpożarowej w drewnianym domu.

Zasada działania

W przypadku wykrycia zagrożenia czujnik uruchamia sygnalizację optyczną oraz akustyczną. Najczęściej alarm optyczny to wbudowana czerwona dioda LED. Równocześnie z alarmem optycznym jest uruchamiany sygnał dźwiękowy o natężeniu 85 dB.Niemal każdy detektor posiada przycisk kontrolny od sprawdzania prawidłowości działania urządzenia. Kontrola powinna być przeprowadzana raz na kilka miesięcy i nie rzadziej, niż dwa razy w roku. Dodatkowo, automatyczna kontrola czujnika pozwala na zasygnalizowanie wyczerpujących się baterii, zbytniego zanieczyszczenia czujnika lub nieprawidłowej pracy urządzenia.
Niektóre z detektorów posiadają funkcję zapisu w pamięci urządzenia informacji o uruchomieniu alarmu. Dzięki temu istnieje możliwość sprawdzenia czy nie nastąpiła aktywacja czujnika podczas nieobecności domowników.

Rodzaje czujników

od homify Klasyczny Drewno O efekcie drewna

Każdemu pożarowi towarzyszy wzrost temperatury i powstawanie dymu. Alarmy służą do monitorowania pomieszczeń pod kątem nadmiernego wzrostu temperatury i zadymienia. Umożliwiają podjęcie odpowiednich działań zanim poziom zagrożenie pożarem stanie się niebezpieczne dla zdrowia i życia osób przebywających w danym pomieszczeniu. Czujniki temperatury dzielimy na nadmiarowe oraz różnicowe. Pierwsze z nich reagują na wzrost temperatury powyżej ustawionego progu , drugie reagują na szybkie narastanie temperatury. Gdy przyrost jest większy od ustawionego, następuje rozpoznanie i powiadomienie. Z kolei do wykrywania dymu stosuje się czujniki jonizacyjne lub optyczne. Czujniki jonizacyjne wykrywają dym niemal niewidoczny dla człowieka, szybciej reagują na dym, dlatego poleca się je instalować w miejscach gdzie istnieje możliwość szybkiego rozprzestrzeniania się ognia. Czujki optyczne rozpoznają gęsty dym widoczny, bez otwartego ognia np. dym z tlących się przedmiotów.

Które pokoje?

Najczęściej aby zapewnić optymalne bezpieczeństwo domu lub mieszkania zalecane jest zainstalowanie więcej niż jednego czujnika dymu. Zamontowanie detektorów na każdej kondygnacji to minimum. Czujki powinny być rozmieszczone na klatkach schodowych i korytarzach oraz w pobliżu potencjalnych źródeł pożaru, jak piece gazowe. Najlepszym miejscem montażu czujnika jest środek sufitu, ponieważ z tego punktu jest najbliżej do każdego miejsca w pomieszczeniu. Natomiast w  pomieszczeniach, w których jeden z wymiarów jest większy niż 9 m należy zamontować czujniki na obu jego końcach.

Unikanie fałszywego alarmu

Fałszywe alarmy mogą występować na skutek podwyższonej temperatury, nadmiernej ilości wilgoci, zabrudzeń czy kurzu – dlatego nie zaleca się montowania czujek w garażach, na werandach, oranżeriach czy w pobliżu okien. Co ciekawe nie jest zalecane instalowanie urządzeń bezpośrednio w miejscach, w których wystąpienie dymu lub podwyższonej temperatury jest stosunkowo naturalne – w kuchni lub łazience. Detektory w tych miejscach mogą być uciążliwe i często powodować fałszywe alarmy.

Instalacja

Czujki pożarowe powinny zostać zamontowane w taki sposób aby wykryć powstałe zjawiska w trakcie pożaru w możliwe najkrótszym czasie: dym ,ciepło powinno dotrzeć do czujki bez zbędnego osłabienia czy opóźnienia. Dym i ciepło w naturalny sposób przemieszcza się ku górze, zatem najodpowiedniejszym miejscem montażu jest strop, a montaż czujek przewiduje się w najwyższym punkcie danego pomieszczenia. O zasięgu czujki decyduje wiele współczynników a czujki w zależności od producenta mogą mieć różną charakterystykę. Decydujący wpływ może mieć także wysokość montażu danej czujki i ewentualne przeszkody zlokalizowane w jej pobliżu. Przykładowe zasięgi działania czujek to czujka dymu 7,5 m a detektor ciepła 5 m. Projektując system alarmowy nanieście na rzut pomieszczeń czujki rozrysowując wokół nich okręgi stanowiące zakres działania – obszary muszą na siebie nachodzić w taki sposób aby nie zostało miejsce nie objęte alarmem.

Kto płaci w wynajmowanym mieszkaniu? -Podstawy prawne

W niektórych Państwach, m.in. w USA czy Wielkiej Brytanii posiadanie czujek dymu jest wymagane przez prawo, co ma znacząco wpłynęło na zwiększenie się bezpieczeństwa przeciwpożarowego, a potwierdzeniem tego jest spadek liczby ofiar płomieni. Mimo że w Polsce zmiany w prawie dotyczące montażu urządzeń alarmowych są dopiero w fazie projektu,  warto jest wziąć przykład z obywateli innych krajów i zamontować te urządzenia w każdym budynku. Projekt ustawy przewiduje, że wszystkie nowe budynki mieszkalne mają zapewniać ochronę przed dymem i tlenkiem węgla. Właściciel lub zarządca budynku będzie obowiązany do zapewnienia ochrony przed dymem i tlenkiem węgla poprzez zainstalowanie właściwych czujek i czujników. Obowiązkowa kontrola instalacji gazowej ma zostać poszerzona o sprawdzenie stanu technicznego czujników. Więcej inspiracji wnętrzarskich znajdziecie na stronie architektów REIS LONDON LTD.

A Wy macie już zabezpieczony dom przeciw pożarowi?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu