Piękny ogród przy małym nakładzie pracy! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Piękny ogród przy małym nakładzie pracy!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Dom Chwaszczowo- Gdynia Nowoczesne domy od Pracownia Projektowa Wioleta Stanisławska Nowoczesny
Loading admin actions …

Budując dom lub kupując segment w bliźniaku dodatkowym atutem, oprócz posiadania odrębnej, intymnej przestrzeni, jest jego otoczenie czyli choćby nawet mały kawałek własnej, zielonej ziemi służącej rekreacji i wypoczynkowi całej rodzinie. Jednak, o ile dla niektórych projektowanie i urządzanie wnętrz jest wspaniałą przygodą i zabawą, to nie dla wszystkich planowanie ogrodu jest łatwym zadaniem, a tym bardziej jego późniejsze utrzymanie. Dlatego przed tym należy zastanowić się jak dużo czasu i chęci będziemy mogli poświęcić na jego pielęgnację, by utrzymać go w schludnym, reprezentatywnym stanie. Na szczęście dostępne na rynku gadżety, patenty i unowocześnienia w technologii sprzętów ogrodowych pozwalają na odjęcie nam dużego nakładu pracy w przydomowym ogródku. Sam dobór roślin i zieleni także w tym pomoże. 

Ogrody – tak jak wnętrza – mają swoje style. Najmodniejszym i o dziwo najprostszym ogrodem do zaprojektowania i utrzymania jest ogród w stylu nowoczesnym, w którym króluje przestronność i minimalizm. Jakie triki zastosować, by odjąć sobie wysiłku przy pielęgnacji zieleni na własnym kawałku ziemi? Zobaczcie poniżej. 

Inspiracji na własne ogrody szukajcie w 10 kreatywnych pomysłów na nowoczesny ogród! Zapraszamy!

Prosty trawnik zamiast wymagających gęstwin

Małych ogrodów lub wręcz przeciwnie, tych bardzo dużych, nie można zasadzić roślinnością po same brzegi. Musi znaleźć się miejsce na wypoczynek na kocu lub zabawę z dziećmi na ziemi. Do spełniania tego przykazania niezbędnym warunkiem jest zadbany, soczysty, odchwaszczony trawnik. Podstawowymi zasadami pielęgnacji trawnika jest regularne koszenie, podlewanie i nawożenie! Koszenie trzeba przeprowadzać urządzeniem o dobrze naostrzonych elementach tnących, by murawa była równo przycięta, elegancka i przyjemna w dotyku. Nawożenie zapewnia odpowiednie rozkrzewianie i wzrost. Dobrym okresem na tego typu zabiegi jest początek kwietnia. Podlewanie w lecie to także obowiązek niezbędny dla jego ładnego i zdrowego wyglądu. Pomimo tego, że trawnik jest elementem w ogrodzie, który również wymaga dość szczególnej pielęgnacji, jest on na pewno mniej pracochłonny w utrzymaniu niż kwitnąca roślinność, którą mielibyśmy zasadzić w sporych ilościach na jego miejsce. Zadbany, przestronny trawnik może zrobić bardziej oszałamiające wrażenie niż nieudanie zasadzone i wypielęgnowane rośliny, wołające o wielogodzinne i żmudne prace pielęgnacyjne. Mniej znaczy więcej!

Aranżacja alejek

Mały ogród po modernizacji Klasyczny ogród od homify Klasyczny
homify

Mały ogród po modernizacji

homify

Zaprojektowanie stałych alejek, na przykład z płytek betonowych i części kostki kamiennej to dobry sposób na wytyczenie wygodnej, utwardzonej, bezpiecznej ścieżki do głównych wejść domu lub strategicznych miejsc w ogrodzie. Najlepiej wykonać takie chodniki, przez szczeliny których nie będzie wydobywał się mech lub pojedyncze źdźbła trawy. Dlatego najlepiej wybudować takie, które układane są na warstwie betonu, ze ściśle do siebie przylegającymi kaflami. Odejmie nam to pracy w usuwaniu nieestetycznego zarośla rosnącego w niechcianych przez nas miejscach, a także koszenia dodatkowych metrów kwadratowych trawnika.

Usypana nawierzchnia

Oby pozbyć się wspomnianego przez nas wcześniej, dodatkowego problemu odchwaszczania chodnika lub koszenia trawnika, możemy wysypać w odpowiednich miejscach korę drzewa lub grysy i otoczaki, które stworzą nowoczesną nawierzchnię, niewymagającą lub znacznie odejmującą nam pracy przy pielęgnacji przestrzeni wokół roślin i trawnika. Te elementy zminimalizują zajęcie przy plewieniu gleby, gdyż hamują wzrost chwastów. Biorąc pod uwagę estetykę, pięknie oddzielają pojedynczą roślinność i nadają podłożu jednakowego wyglądu i wyrazu.

Niska roślinność okrywowa

Mały ogród po modernizacji Klasyczny ogród od homify Klasyczny
homify

Mały ogród po modernizacji

homify

Zasadzanie niskiej roślinności jest mniej pracochłonne niż mielibyśmy zajmować się rozłożystymi pnączami. Roślinność okrywowa jest świetnym rozwiązaniem, by odjąć sobie jak najwięcej pracy w ogrodzie! Chroni ona glebę przed erozją, przegrzaniem i utratą wilgoci, ogranicza rozwój chwastów, wypełnia puste miejsca pod krzewami i drzewami oraz może stanowić obramowanie dla rabat. Ich stosowanie ogranicza ilość zabiegów pielęgnacyjnych. W przeciwieństwie do trawnika, nie wymagają regularnego koszenia oraz oszczędzają zużycie środków ochrony roślin i nawozów. Jest ich wiele rodzajów, dzięki czemu możliwe jest komponowanie różnorodnych aranżacji przy ich użyciu.

Automatyczne nawadnianie

Nawadnianie trawnika własnoręcznie, tradycyjnym wężem ogrodowym zajmuje czas i musimy o tym pamiętać za każdym razem. Dlatego coraz częściej instalowanie się w ogrodach automatyczny sposób nawadniania, który wykonuje tę pracę za nas, o regularnych porach. Są to najczęściej zraszacze, których prace kieruje odpowiednio zaprogramowany sterownik. Oprócz wcześniej wymienionych zalet, system ten pozwala na kontrolowanie racjonalnego zużycia wody, dzięki czemu oszczędzamy ją a nasz trawnik i rośliny dostają odpowiednią dla nich dawkę wilgoci. Szacuje się, że ten system oszczędza aż 50% wody, w stosunku do tradycyjnego nawadniania. Dlatego bardzo warto przemyśleć takie rozwiązanie, nawet do niewielkich ogródków!

Pałeczki nawozowe do roślin kwitnących

Śródziemnomorski ogród od homify Śródziemnomorski

Pałeczki nawozowe to najwygodniejszy nawóz dla roślin doniczkowych. Składniki nawozowe są sklejone w całej swojej masie specjalnym lepiszczem. To sprawia, że są one uwalniane powoli i zależnie od ilości wody, którą podlewamy kwiaty. Dzięki użyciu pałeczek nawozowych rośliny otrzymują pokarm regularnie i minimalizuje się ryzyko ich przenawożenia. Działają stosunkowo długo, bo około 2 miesiące i są w przystępnej cenie, zatem mogą wykonywać za nas prace pielęgnacyjne w dużym stopniu niewielkim kosztem!

Jak Wy urządziliście swój ogród?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu