Najlepsze schody do małych domów!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Najlepsze schody do małych domów!

AGNIESZKA ŁYSAK AGNIESZKA ŁYSAK
Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od enzoferrara architetti Nowoczesny
Loading admin actions …

Choć może nigdy nie myśleliście o małych domach w samych superlatywach, dzisiejszym artykułem chcielibyśmy Was do nich przekonać. O ile nie tworzycie wieloosobowej rodziny, w której każdy potrzebuje ciszy i spokoju, o tyle mały dom z pewnością może stać się domem Waszych marzeń! Przede wszystkim małe domy gwarantują o wiele mniejsze koszty ogrzewania, niż domy o dużych metrażach. Ponadto, jeżeli chcecie cieszyć się czasem spędzanym na świeżym powietrzu, mały dom umożliwi Wam to, zajmując o wiele mniej miejsca na działce. Co więcej, małe domy często w swoich aranżacjach są o wiele przytulniejsze, zapewniają bardziej rodzinną atmosferę, a już w trakcie budowania, możecie być pewni, że każda powierzchnia w domu będzie wykorzystana w stu procentach! 

Decydując się na mały dom, najczęściej wybieramy te o dwóch, lub więcej, kondygnacjach. I właśnie na tym etapie, planowania, warto wybrać, jakie schody są naszymi wymarzonymi. Na rynku możemy przebierać w materiałach (tu producenci oferują m. in. schody z betonu, z drewna, z metalu, czy ze szkła), ale i kształtach, gdzie do wyboru mamy na przykład schody proste, dwubiegowe, trójbiegowe, bądź kręcone. Wczesna decyzja o tym, jakie schody będą nas satysfakcjonować pozwoli perfekcyjnie zaprojektować wnętrza, a później zagwarantuje nam komfortowe i funkcjonalne użytkowanie domu. Zobaczcie, jakie schody dla Was wytypowaliśmy i wybierzcie swoje ulubione!

Schody kręcone

Schody kręcone świetnie sprawdzą się, gdy Wasza domowa przestrzeń jest naprawdę ograniczona. Nie zajmują one zbyt wiele miejsca, co więcej, są bardzo efektowne! W tym przypadku inwestorzy zdecydowali się na schody stworzone z czarnego metalu. Jest to jeden z najbardziej praktycznych wyborów – schody metalowe są niezwykle łatwe w konserwacji, a z biegiem czasu nadal będą wyglądać tak, jak w dniu zakupu. Kręcone schody z metalu będą idealnie pasować do wszystkich nowoczesnych, minimalistycznych, a także industrialnych wnętrz. Jeżeli nie chcecie, by przestrzeń w Waszym domu prezentowała się zbyt chłodno, metalowe schody kręcone zestawcie z dużą ilością drewna, co zrównoważy całość – tak jak w projekcie naszych architektów. 

Proste schody w minimalistycznym stylu

Naszą kolejną propozycją są proste schody wykonane z betonu. Jeżeli marzy się Wam takie rozwiązanie, musicie pamiętać, że takie schody są odlewane na etapie budowy całego domu! Brak barierki i bardzo prosta forma sprawiają, że schody prezentują się niezwykle minimalistycznie i pasują do wszystkich nowoczesnych wnętrz. Co więcej, są bardzo łatwe w utrzymaniu, w prosty sposób można utrzymać je w czystości i przez wiele długich lat cieszyć się ich nienagannym wyglądem!

Dodatkową zaletą takiego wyboru jest to, że jeżeli za kilkanaście lat znudzi Wam się widok surowego betonu, bez problemu możecie pokryć schody drewnem, płytkami, lub kamieniem, co byłoby o wiele bardziej skomplikowane przy samonośnej konstrukcji z drewna, szkła, czy metalu.

Szklane schody

S Z K Ł O we wnętrzu Minimalistyczny korytarz, przedpokój i schody od DK architektura wnętrz Minimalistyczny
DK architektura wnętrz

S Z K Ł O we wnętrzu

DK architektura wnętrz

Cenicie ultra-nowoczesne rozwiązania, które prezentują się elegancko i modnie? Schody wykonane ze szkła będą dla Was strzałem w dziesiątkę! Dzięki transparentności świetnie wyglądać będą w połączeniu ze wszystkimi nowoczesnymi stylami, od minimalizmu, przez industrializm, po eklektyzm! Pamiętajcie jednak, że schody szklane nie należą do najłatwiejszych w utrzymaniu. Niedokładne ich umycie, czy dotykanie dłonią poręczy, może powodować nieestetyczne smugi, czy odbicia palców. Uważamy jednak, że tak zjawiskowy wygląd jest wart częstszego mycia! Pomimo że szklane schody mogą Wam się wydawać niebezpieczne z powodu swojej kruchości, to tylko pozory – szkło, z jakiego są wykonane jest niezwykle warstwowe, grube i hartowane, co zapewnia 100% bezpieczeństwa i komfortu użytkowania.  

Lewitujące schody

Schody lewitujące, czyli w fachowym nazewnictwie schody wspornikowe to jedno z najbardziej modnych ostatnio rozwiązań. Mogą być wykonane zarówno z drewna, jak i betonu, dzięki czemu pasują do każdego stylu, w jakim urządzony zostanie nowoczesny dom. Nasi architekci z grupy Struktura Łukasz Lewandowski zdecydowali się na drewno o ciepłym odcieniu, co optycznie harmonizuje dość chłodną przestrzeń. Dużą zaletą takiego rozwiązania jest uzyskanie dodatkowej przestrzeni pod schodami, co jest niezwykle cenne, szczególnie w małych domach. Tak jak w poprzednim przykładzie, delikatność i kruchość schodów wspornikowych jest tylko pozorna. Każdy ich stopień jest oddzielnie montowany w ścianie, po czym zostaje zespawany z pozostałymi stopniami, co zapewnia maksimum bezpieczeństwa. 

Schody o nieregularnym kształcie

Kolejna propozycja z pewnością przypadnie do gustu tym z Was, którzy cenią wykorzystanie maksimum powierzchni, co jest szczególnie istotne przy aranżacji małych domów. Te nietypowe schody łamane wykonano z drewna, a kolejne schody oddzielono od siebie na wpół transparentnym materiałem, za którym ukryto oświetlenie. Dzięki temu projektanci nie musieli martwić się już o zainstalowanie dodatkowego oświetlenia, by chodzenie po schodach nocą było bezpieczne. To, co wyróżnia te schody z poza innych, to nietypowa konstrukcja. Każdy stopień przedłużono, dzięki czemu uzyskano regał na bibeloty! Dodatkowym atutem takich schodów jest możliwość stworzenia schowka pod nimi, co umożliwi nam np. schowanie odkurzacza, czy środków czyszczących.

Schody, które można schować

Wasz dom jest na tyle mały, że nie chcecie inwestować w schody, które zajmą jego znaczną część? Zdecydowanie najtańszym i najbardziej praktycznym rozwiązaniem będzie wysuwana drabina, którą w każdym momencie jednym ruchem ręki można złożyć i ukryć za ruchomym elementem sufitu! To świetne wyjście, jeżeli zależy Wam na tym, by stworzyć strych, ale niekoniecznie chcecie wydawać dodatkowe środki i pomniejszać przestrzeń o schody! 

Szukacie innych pomysłów na aranżację schodów? Zobaczcie tutaj:

Schody w salonie – aranżacje, które warto zobaczyć!

Które ze schodów uważacie za najlepsze?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu