Które materiały budowlane wybrać do swojego domu? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Które materiały budowlane wybrać do swojego domu?

A.D. A.D.
Nowoczesne domy od vora Nowoczesny
Loading admin actions …

W kręgu cywilizacji europejskiej domy od dawna budowano przede wszystkim z drewna oraz kamienia, ale także z ziemi, suszonej gliny, trzciny, no i oczywiście cegły ceramicznej. Jednak ubiegły wiek przyniósł w tej dziedzinie ogromny postęp i zaczęto wykorzystywać beton, gips, stal, szkło, a nawet tworzywa sztuczne. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że zazwyczaj nie są to technologie lub materiały sprawdzone w długim okresie użytkowania. Dlatego ich wybór zawsze będzie obarczony pewnym ryzykiem. Może z tego powodu w naszym kraju tak dużym powodzeniem cieszą się tradycyjne metody budowy domów. Zobaczcie jak budować żeby dom był jednocześnie atrakcyjny i tani w użytkowaniu a zarazem cichy, ciepły i suchy.

Materiał na ściany – czemu jest najważniejszy?

Nowoczesne domy od homify Nowoczesny

Zastanawiając się nad budową własnego domu, wiele uwagi poświęca się ścianom zewnętrznym. Mimo że zwykle stanowią zaledwie dziesiątą część wartości całego budynku, w dużej mierze przesądzają o jego wyglądzie zewnętrznym i atrakcyjności. Stanowią również o tym czy dom będzie ciepły, cichy oraz suchy. Dobrze kiedy technologia jest prosta i łatwa wykonawczo. To szczególnie ważne, gdy budowę domu chce się prowadzić sposobem gospodarczym. Wtedy właściciel często jest wykonawcą wielu robót, a prace zlecone fachowcom zwykle sam ocenia i kontroluje, pełniąc w ten sposób obowiązki inspektora nadzoru. W takim przypadku powinno się wybierać rozwiązania jak najprostsze i powszechnie znane, gdzie ryzyko popełnienia błędu jest stosunkowo niewielkie. Od takich rozterek jest wolny ktoś powierzający budowę fachowej firmie i zatrudniający inspektora nadzoru. Wtedy stopień skomplikowania zastosowanych rozwiązań jest mniej istotny.

Które najlepiej zabezpieczą przed pleśnią?

Ściana trójwarstwowa wydaje się być rozwiązaniem najlepszym. Każda jej warstwa pełni odrębną funkcję. Dzięki temu ściana spełnia wszystkie stawiane przed nią wymagania. Warstwa wewnętrzna, czyli nośna, zapewnia dużą wytrzymałość, trwałość oraz izolacyjność akustyczną i cieplną. Usuwa więc ryzyko powstania mostków cieplnych. Szczelina wentylacyjna zapewnia optymalny poziom wilgotności. Natomiast zewnętrzna warstwa osłonowa nadaje domowi atrakcyjny wygląd, ma też spory udział w trwałości przegrody, jej izolacyjności akustycznej, a także w zapewnieniu bardzo korzystnego mikroklimatu w pomieszczeniach. Poprawnie zaprojektowana i wykonana ściana trójwarstwowa jest paroprzepuszczalna, mrozoodporna oraz w dużym stopniu odporna na żywioły, szczególnie na ogień i wiatr. Poza tym wcale nie musi być droga, jeśli wykończenie zewnętrzne stanowi tradycyjny tynk lub ścianka z cegieł wapienno-piaskowych. Jej grubość jest taka, jak ścian jednowarstwowych o porównywalnej izolacyjności cieplnej i niewiele większa niż ścian dwuwarstwowych. Natomiast nieco większy ciężar właściwie nie ma żadnego znaczenia ani podczas transportu materiałów, ani murowania, a tym bardziej podczas użytkowania budynku. po ciekawe inspiracje na projekty zajrzyjcie na stronę INT2ARCHITECTURE.

Które z nich są najtrwalsze?

Niekorzystne czynniki działają na ściany domu głównie od strony zewnętrznej. To deszcz, śnieg, mróz, wiatr, upał. Materiały użyte do wykończenia elewacji muszą być więc nienasiąkliwe, mrozoodporne i odporne na płowienie koloru spowodowane działaniem słońca. Za najlepsze pod tym względem uchodzą ściany trójwarstwowe, zwłaszcza te wykonane z cegły klinkierowej. Elewacja to w tym przypadku 12 cm muru z materiału, który bez odnawiania wytrzymuje kilkadziesiąt lat. Istotną zaletą ścian trójwarstwowych jest też ich odporność na uszkodzenia mechaniczne. Ponadto nawet jeśli taki mur nieco się po latach przebarwi, to i tak wygląda szlachetnie.

Jaka technologia budowy?

Nowoczesne domy od vora Nowoczesny

Do budowy ścian jednowarstwowych używa się najcieplejszych materiałów ściennych, jakie są na rynku: bloczków z betonu komórkowego, pustaków z ceramiki poryzowanej lub bloczków keramzytobetonowych z wkładkami styropianowymi. Muruje się je na specjalne zaprawy, które nie powodują powstawania mostków cieplnych w miejscu spoin. Ściany dwuwarstwowe są najpopularniejszym obecnie rozwiązaniem. Konstrukcja to jedynie mur i ocieplenie. Jeden materiał odpowiada w nich za to, by ściany były mocne, drugi – by były ciepłe. Mur można tu zbudować z dowolnego materiału – bloczki np. z betonu komórkowego. Ściany trójwarstwowe oprócz warstwy nośnej i ocieplenia, mają jeszcze warstwę elewacyjną, która chroni ocieplenie przed uszkodzeniami i wpływami atmosferycznymi. Zwykle muruje się ją z niewymagających wykańczania cegieł klinkierowych lub silikatowych, można też zbudować ją ze zwykłych cegieł i otynkować.

Które są najłatwiejsze w budowie?

Domy prefabrykowane i modułowe buduje się w fabryce, dowozi ciężarówką i składa nawet w trzy dni. Pod względem użytkowym takie domy nie różnią się później od tradycyjnych – prefabrykantami są, zamiast cegieł czy pustaków, większe, gotowe części budynku, na przykład ściany, duże fragmenty stropów, a nawet przestrzenne moduły stanowiące całość, połowę, jedną trzecią lub ćwiartkę domu. Budowa takiego domu jest bardzo szybka i objęta gwarancją firmy przeprowadzającej ją. Przeczytajcie koniecznie o nowoczesnej technologii SIP. Z metod tradycyjnych najpopularniejszą i najprostszą jest murowanie ściany na zwykłą zaprawę i grube spoiny.

Jakie materiały mają najlepszą cenę?

Wydatki na materiały na ściany nośne wcale nie są tak istotne – w ogólnych kosztach budowy domu, jak większości z nas się wydaje. Dużo pieniędzy pochłania wykończenie domu, dach, instalacje oraz stolarka okienna i drzwiowa. Natomiast ściany, choć objętościowo zdecydowanie największe, wcale nie są najdroższym elementem domu. Wydatki na same bloczki czy pustaki są stosunkowo małe; niewielkie są też różnice w ich cenach. Jest to argument za tym, by decyzję z czego wymurować ściany zewnętrzne podejmować nie tyle pod kątem kosztów samych materiałów, ale raczej korzyści, jakie przyniesie zastosowanie konkretnego rozwiązania.

A Waszym zdaniem, które materiały do budowy ścian są najlepsze?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu