Dach czterospadowy – dlaczego staje się tak popularny?

A.D. A.D.
Projekt domu Marcel III G2 , Pracownia Projektowa ARCHIPELAG Pracownia Projektowa ARCHIPELAG Nowoczesne domy
Loading admin actions …

Projektując swój wymarzony dom często zastanawiamy się nad sposobem zamknięcia bryły. Efektowne wykonanie i pokrycie dachu to bardzo ważny aspekt zarówno estetyczny jak i użytkowy dlatego rzeczywiście jest to ważna decyzja. Dodatkowo koszt dachu to spora część całego kosztu budowy co nie ułatwia podjęcia decyzji. Ostatnio nastała moda na dachy kopertowe, które świetnie prezentują się na domach o klasycznej bryle ale również w nowoczesnych aranżacjach stanowią ciekawy akcent. Czym się charakteryzują dachy czterospadowe i dla kogo są one najlepsze dowiecie się z naszego tekstu.

Co to jest dach czterospadowy?

Dach kopertowy najczęściej wykorzystywany jest do budynków parterowych i budynków z poddaszem użytkowym. Na jego konstrukcję składają się cztery połacie, które, jeśli patrzy się na nie z góry, przypominają kształtem kopertę dlatego często jest też nazywany kopertowym. Połacie mają ten sam kąt nachylenia i stykają się w narożach. Takie dachy są atrakcyjnym i praktycznym rodzajem ale, niestety, nie wszyscy zdają sobie sprawę, że pod ich czterema skosami nie pozostaje wiele miejsca na funkcjonalne wykorzystanie. Jego poddasze ma więcej skosów, niż na przykład dach dwuspadowy.

Typy dachów kopertowych

Dach namiotowy to odmiana dachu kopertowego. Swoim wyglądem przypomina piramidę, bowiem w jego skład wchodzą cztery połacie trójkątne. Stykają się w jednym punkcie. Rozwiązania konstrukcyjne tego typu spotykane są w budynkach o rzucie kwadratowym. Zwykle stosowany jest w domach parterowych oraz z poddaszem. Zły efekt estetyczny wywołuje dach namiotowy w domach piętrowych, za to korzystny wygląd uzyskamy, umieszczając go w najwyższej części domu – na wieży. Dach mansardowy to dach czterospadowy, nawiązujący do dwuspadowego. Połacie są łamane w taki sposób, że każda z nich składa się z dwóch częścinachylonych pod różnym kątem. Dolna część połaci ma duży kąt nachylenia, nawet powyżej 80° – w tym fragmencie dach jest zatem bardzo stromy, w zasadzie zastępuje ścianę zewnętrzną. Część dachu usytuowana powyżej ma łagodny spadek – w tym fragmencie dach jest bardzo płaski.Rodzaje dachów kopertowych dobiera się do bryły budynku.

Budowa dachu czterospadowego

Typ domu z dachem kopertowym jest prosty w konstrukcji. Składają się na niego cztery połacie dachowe o jednakowym nachyleniu. W miejscu, gdzie w dachu dwuspadowym są ściany szczytowe, na dachu czterospadowym są dwie połacie w kształcie trójkątów. Ich wierzchołki dochodzą do przeciwległych krańców kalenicy, która jest znacznie krótsza niż ta w dachu dwupołaciowym. Dach czterospadowy  zazwyczaj tworzy się przy użyciu konstrukcji płatwiowo-kleszczowej. Ważną rzeczą, w takich dachach, jest racjonalne rozplanowanie okien połaciowych oraz kominów. Te ostatnie powinny być umieszczone na tyle wysoko, by zapewnić wystarczający ciąg. Aby doświetlić poddasze w tego typu konstrukcji należy zamontować okna –  szczególnie ważna jest ich szczelność, która ma wpływ na ogólną hydroizolację dachu. Innym sposobem, chociaż kosztownym, jest zastosowanie lukarn, które doświetlą poddasze i nadadzą mu wyjątkowego charakteru. Pięknie prezentuje się w budynkach parterowych. Jeszcze inną metodą doświetlania są świetliki dachowe. Przeczytacie o nich w artykule: Świetlik dachowy sposobem na ciemny dom.

Wady i zalety

Dachy czterospadowe są w naszym kraju dość popularne. Pojawiają się tak w budownictwie tradycyjnym, jak i zupełnie nowoczesnym.Wyglądają bardzo atrakcyjnie i urokliwie. Jak każdy z rodzajów, mają swoje plusy i minusy, które należy rozważyć jeszcze przed podjęciem decyzji odnośnie ostatecznego wyboru. Niewątpliwym minusem jest ich budowa zawierająca sporo kątów prostych, co nie ułatwia montowania pokrycia. Dlatego najczęstszym sposobem krycia dachów kopertowych są dachówki, gont, wióry, a w narożach trzeba wykorzystać droższe dodatkowe elementy. Niewielka powierzchnia poddasza i problemy z jego zagospodarowaniem też nie są bez znaczenia. Koszt samego dachu i robocizny jest dosyć spory. Dach czterospadowy, a szczególnie namiotowy, najlepiej zastosować na domu parterowym o dużej powierzchni i małej kubaturze. Nie poleca się takiego kształtu dachu do domów z poddaszem użytkowym, ponieważ około 50% powierzchni pod skosami ma wysokość poniżej 1,9 m, a oparcie dachu czteropołaciowego na wysokiej ściance kolankowej nie zawsze korzystnie wpływa na proporcje budynku.

Pokrycie dachu

Ze względu na trapezowe i trójkątne połacie, mające dużo kątów ostrych, dach czterospadowy najlepiej pokryć materiałami o drobnych elementach: dachówką, gontem lub wiórami. Im mniejsze elementy, tym mniejsze straty materiału.Trzeba jednak pamiętać, że ten typ dachu ma cztery naroża, do których wykończenia należy użyć droższych elementów dodatkowych. Ograniczenie w wyborze dachówek ceramicznych może stanowić kąt dachu, na przykład dachówki zakładkowe można kłaść na dachach o nachyleniu od 22°.Jeśli jednak zamiast tańszego rozwiązania, jakim jest wykonanie wstępnego krycia z folii, wybierzecie sztywne poszycie z papą, niektóre rodzaje dachówek można kłaść już na dachach od 10°. Na stronie PRACOWNI PROJEKTOWEJ ARCHIPELAG znajdziecie wiele projektów domów w tym również z dachem czteropołaciowym.

Zagospodarowanie poddasza

Na poddaszu pod czterospadowym dachem jest nisko. Wysokość pomieszczenia można poprawić, opierając dach na ściance kolankowej. Im wyższa, tym lepiej dla pomieszczeń na poddaszu, ale gorzej dla wyglądu domu – proporcje między dachem a ścianami są zachwiane. Inna, z powodzeniem stosowana w domach z dachem dwuspadowym metoda prowadząca do powiększenia wysokiej przestrzeni na poddaszu, to zastosowanie dachu o wysokim kącie nachylenia połaci. Jednak w wypadku dachów kopertowych takie rozwiązanie tylko w niewielkim stopniu zmienia funkcjonalność pomieszczeń. Nawet jeśli połacie są strome, uzyskuje się stosunkowo mało pełnowartościowej powierzchni. Lukarna, czyli nadbudówka na dachu z pionowo umieszczonym oknem, służy nie tylko do wprowadzenia światła, ale także powiększa kubaturę pomieszczenia i pozwala na uzyskanie większej pełnowartościowej przestrzeni – o wysokości powyżej 1,9 m. Można swobodnie podejść do okna, a w jej wnęce ustawić meble. Dobrym rozwiązaniem jest wykonanie czterech lukarn – po jednej na każdej połaci.

A czy Wam podobają się dachy kopertowe?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu