Solarne lampy - czy opłaca się w nie inwestować? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Solarne lampy – czy opłaca się w nie inwestować?

A.D. A.D.
Lampy od Hortum.co Nowoczesny
Loading admin actions …

Oświetlenie ogrodu, poza praktycznym zastosowaniem, spełnia również funkcję dekoracyjną. Ogrodowe lampy solarne coraz częściej zastępują tradycyjne oświetlenie. Są energooszczędne i nie wymagają montażu okablowania, przez co można je instalować bez przeszkód w już urządzonym ogrodzie. Coraz większy wybór, coraz lepsze parametry i coraz niższe ceny ogrodowych lamp solarnych sprawiają, że warto się nimi zainteresować. Producenci oświetlenia oferują szeroką gamę lamp ogrodowych, które są zróżnicowane pod względem wyglądu i rozwiązań technicznych dlatego każdy znajdzie coś odpowiedniego do swojego ogrodu. Czy opłaca się inwestować w solarne lampy? Zdecydowanie tak! A dlaczego dowiecie się z poniższego artykułu.

Typy oświetlenia solarnego

Lepsze lampy solarne mają w sobie wbudowany czujnik zmierzchu – dzięki temu same zapalają się po zmroku. Nie ma wtedy konieczności instalowania żadnych urządzeń włączających i wyłączających oświetlenie o odpowiedniej porze. Na rynku znajdziecie również produkty z czujnikami ruchu. Warto pamiętać, że w przypadku większych inwestycji lampy są projektowane indywidualnie z myślą o konkretnych klientach. W związku z tym można oczywiście postawić wymagania dłuższego czasu ich pracy, ale zawsze wiąże się to z koniecznością zastosowania dodatkowych technologii czy rozwiązań, a co za tym idzie – również i ze znacznym wzrostem cen. Czasami w ramach dodatkowego źródła zasilania stosuje się tu na przykład turbiny wiatrowe, co jednak jest dość kosztowne, a ponadto nie zawsze możliwe do zrealizowania.

Jak działają lampy solarne?

Lampy od Hortum.co Nowoczesny

Lampy solarne są ekologicznym rozwiązaniem, pozwalającym na ograniczenie zużycia energii elektrycznej. Wykorzystują one energię słoneczną, którą absorbują przy pomocy paneli słonecznych, a potem zamieniają na elektryczną. Energia jest gromadzona w akumulatorach niklowo-kadmowych i wykorzystywana po zachodzie słońca. Źródłem światła w lampach solarnych nie jest tradycyjna żarówka, ale dioda LED. Z tego względu świecą one łagodnym, rozproszonym światłem o małym natężeniu i chłodnej barwie. Czas świecenia lampy jest uzależniony od ilości energii zgromadzonej w ciągu dnia. Dlatego bardzo istotne jest miejsce zainstalowania, pora roku i zachmurzenie.

Jakość światła solarnego

Przemiana energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną jest jedynym znanym sposobem bezpośredniej przemiany światła, prowadzącym do wytworzenia prądu elektrycznego. Podstawowym przetwornikiem w tym procesie jest ogniwo fotowoltaiczne. Dzięki zastosowaniu tej technologii możliwe było stworzenie ogrodowej lampy solarnej. Lampa taka ładowana jest w ciągu dnia, magazynując prąd w akumulatorze, a po zmierzchu automatycznie włącza się, dając delikatne podświetlenie ścieżek, schodów, tarasów i innych elementów naszych ogrodów. Fotoogniwa są bardzo trwałym elementem, żywotność ich wynosi do 20 lat, a dioda dająca światło może pracować około 100 000 godzin.

Gdzie umieścić?

Długość świecenia lampy zależy od takich czynników jak: pora roku, zachmurzenie, położenia geograficznego i miejsce zainstalowania. Pamiętajcie że ogrodowa lampa solarna aby świecić w nocy, musi zmagazynować odpowiednią ilość energii w czasie dnia. Dlatego też do zainstalowania lampy wybierzcie miejsce o możliwie największym nasłonecznieniu. Miejsca zacienione nie dadzą możliwości akumulatorkowi naładowania się do pełna, co spowoduje krótszy czas świecenia w nocy. Prawidłowo naładowany akumulator w większości przypadków wystarcza na 8 godzin pracy lampy. Oświetlenia z czujnikiem zmierzchu nie należy ustawiać w niedalekiej odległości od innego źródła światła gdyż uniemożliwi to automatyczne zapalanie lampy. pomiędzy poszczególnymi lampami należy zachować odstęp minimum 1,5 metra – w przeciwnym razie może dojść do migotania.

Możliwości aranżacyjne

od homify Minimalistyczny

Producenci ścigają się w tworzeniu całego szeregu modeli, począwszy od chodnikowych wkładek, poprzez kilkunasto centymetrowe słupki a skończywszy na wysokich lampach o wysokości 1,8–2 m. Użycie niewysokich słupków na energię słoneczną, wbijanych w grunt jest coraz powszechniejsze ale najpiękniej wyglądają lampy, które są reflektorami podświetlającymi elementy architektury lub roślinność. Chociaż lampy solarne dają mniej światła niż oświetlenie konwencjonalne, przy odpowiednim ustawieniu wyglądają bardzo efektownie. A jeśli zdecydujecie się na lampy-kule macie gwarancję efektownego oświetlenia i oryginalnej stylizacji. Ciekawe inspiracje znajdziecie na MORDOMIAS.

Korzyści i koszty

Wielopoziomowy ogród Klasyczny ogród od LandscapeDesign.pl Klasyczny
LandscapeDesign.pl

Wielopoziomowy ogród

LandscapeDesign.pl

Ogrodowa lampa solarna jest produktem czerpiącym energię z odnawialnych źródeł naturalnych, dzięki czemu jest przyjazna dla środowiska naturalnego i nie zburzy ekologicznego charakteru działki czy ogrodu. Jeżeli chcecie, aby lampy solarne służyły Wam przez dłuższy czas, musicie zainwestować w te wykonywane z materiałów odpornych na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i zmiany temperatury. Najczęściej stosuje się aluminium, tworzywa sztuczne lub żeliwa. Na rynku dostępne są obecnie systemy autonomiczne, które projektowane są w taki sposób, aby mogły działać nawet w najgorszych warunkach atmosferycznych. Są one montowanie nie tylko w ogrodach, ale również i w wielu miejscach których charakterystyka zwyczajnie wymusza konieczność funkcjonowania takiego oświetlenia przez cały rok, niezależnie od pogody – przykładem są tutaj przejścia dla pieszych albo bilbordy reklamowe. Takie rozwiązania mogą być jednak nieco kosztowne. Najzwyklejsze lampki można kupić już od 3 złotych, te lepsze około 15 zł natomiast lampy fasadowe np z numerem domu od 40 zł.

Przeczytajcie również: Piękny ogród dla zajętych!

A jakie jest Wasze zdanie na temat oświetlenia solarnego?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu