Sadzarka z palet! - świetny pomysł na wiosnę! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Sadzarka z palet! – świetny pomysł na wiosnę!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
od asdf Rustykalny
Loading admin actions …

Zbliżająca się wielkimi krokami wiosna, zachęca do podjęcia prac w ogrodzie lub zrobienia planów na balkonie czy tarasie. Już w połowie lutego zastanowić się możemy jakie naturalne dekoracje przewidujemy na nadchodzący sezon rozkwitania roślin. Jedną z takich rzeczy może być zmiana wystroju kwiatów doniczkowych. Zamiast kupna w sklepie drogich osłonek możemy pokusić się o własnoręczne wykonanie sadzarek. Najlepszym do tego, niedrogim materiałem jest oczywiście drewno pozyskane z szeroko dostępnych palet! Jak, krok po kroku wykonać takie sadzarki, przeczytacie w tym artykule homify! 

Inne, ciekawe meble z palet obejrzycie w Katalogach Inspiracji 9 fantastycznych porad na tanie umeblowanie domu! oraz Najlepsze pomysły na meble z palet! Zapraszamy!

1. Pozyskaj palety

od asdf Rustykalny

Pierwszym zadaniem, nietrudnym, ale dość często onieśmielającym i odciągającym nas od podjęcia działania jest zdobycie palet. Można o nie zapytać w większych sklepach budowlanych lub nabyć w skupie. W zależności od tego ile sadzarek będziemy potrzebować, kupujemy odpowiednią ilość. Dobrą praktyką będzie wzięcie jednej nadprogramowej, w przypadku kiedy konstruowanie sadzarki nie pójdzie nam za pierwszym razem tak dobrze, jak to sobie wyobrażaliśmy lub po prostu będzie to bonus do wyselekcjonowania najlepszych części materiału.

2. Dekonstrukcja

Palety możemy przeobrazić w sadzarki na kwiaty lub zioła w bardzo prosty sposób, nie zmieniając szczególnie ich formy i wyglądu. Wystarczy spojrzeć na powyższy przykład palety powieszonej pionowo, z zaaranżowanymi, podbitymi półeczkami. Jednak my podsuwamy Wam pomysł na stworzenie sadzarek od podstaw, ale z drewna pozyskanego właśnie z palety. Dlatego należy rozebrać na części każdą paletę, pozbyć się starych gwoździ i przyciąć na odpowiednią miarę deseczki.

3. Selekcja i plan

Z pozyskanych deseczek należy wybrać te najlepsze jakościowo i zabrać się do konstruowania sadzarki. Ale przed tym pomyślmy o wyszlifowaniu każdej z nich papierem ściernym, by były gładkie i gotowe do późniejszego malowania. Powinniśmy też dokładnie zaplanować rozmiar donic w taki sposób, by pasowały do rodzaju i geometrii wnętrza, ale także, na przykład do plastikowych osłonek, które zechcemy je w nich ukryć. 

Przed wejściem głównym mogą to być kwadratowe, większe sadzarki, a na mniejszych lub wąskich balkonach długie, prostokątne skrzyneczki. To samo dotyczy głębokości. Musimy również wziąć pod uwagę rodzaj rośliny jaką zechcemy w niej zasadzić.

4. Narzędzia

Do tej pracy niezbędne będą piła, młotek, gwoździe, ale także przydać się może klej do drewna. W zależności od poszczególnych elementów, możemy naprzemiennie lub jednocześnie używać tych rzeczy do połączenia wszystkich części. W czterokątnych konstrukcjach najlepiej ciąć deseczki pod kątem 45 stopni, by łączenia, na przykład ozdobnych, poziomych krawędzi na szczycie wyglądały schludnie i bardziej elegancko.

5. Wykończenie

Na sam koniec zostawiamy prace kreatywne czyli malowanie drewna, ale tym samym nie zapominając o jego obowiązkowej impregnacji! Farba lub olejowanie przyda się do lepszego efektu całości oraz przede wszystkim ochroni sadzarki przed niekorzystnym działaniem warunków atmosferycznych, na które mogą być narażone, gdy zostaną ustawione poza domem. Sadzarki możemy udekorować na wiele sposobów. Od białych, bardzo eleganckich, przez kolorowe ożywiające ogród, po niewielkie akcenty jedynie podkreślające wygląd i urok surowego drewna.

6. Sadzenie

Ostatnią najprzyjemniejszą czynnością jest włożenie roślin do gotowych już donic. Musimy jednak przewidzieć wyłożenie ich matą, przez którą nie wysypie się ziemia ze szczelin połączonych listew i która pozwoli na łatwiejsze przesadzanie roślin i oszczędzenie tym samym kondycji drewnianych sadzarek. Wiadomo, że kwiaty lub zioła należy podlewać, dlatego nie możemy robić tego bezpośrednio na drewnianą konstrukcję.

Stopniowo realizowane – pracą własnych rąk – pomysły na wyposażenie i dekorację domu to największa satysfakcja jaką możemy sobie zafundować na nadchodzącą wiosnę i wypoczynek w miłej, domowej atmosferze! 

Lubicie samodzielnie tworzyć meble lub dekoracje do swojego domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu