Jak pozbyć się nieświeżego powietrza? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak pozbyć się nieświeżego powietrza?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Transversal Expression Nowoczesny salon od Susanna Cots Interior Design Nowoczesny
Loading admin actions …

Nieświeże powietrze w domu i nieprzyjemny zapach czasem może się unosić tylko przez chwilę, ale w gorszej sytuacji – zostaje w pomieszczeniu na dłużej. Bywa i tak, że miesiącami nie możemy się go pozbyć. Może to być spowodowane wieloma czynnikami, takimi jak choćby poprzedni lokatorzy, którzy palili tytoń w mieszkaniu. Często jest to również wina złej wentylacji lub niesprawnych odpływów – takie zapachy odstraszą każdego, a my nie będziemy się czuć komfortowo we własnym domu. Jeśli wszelkie spreje i aerozole, które mają uwolnić nas od brzydkich zapachów i zniwelować ich obecność w powietrzu niestety nie działają, a nawet najlepsze odświeżacze powietrza z górnej półki nie dają rady, warto poznać przyczynę brzydkich zapachów. Latem możemy z domu uciec na cały dzień i przebywać na świeżym powietrzu, ale nie po to mamy swój pięknie urządzony i wygodny dom, aby wyganiał nas z niego brzydki zapach i nieświeże powietrze. Co zrobić, aby czuć w nim zawsze zapach nadchodzącej wiosny? 

Powody: nieodpowiednia wilgotność powietrza i temperatura

W przypadku brzydkich zapachów, których nie możemy się pozbyć miesiącami, nie mówimy o takich prozaicznych przyczynach, jak niewyrzucone śmieci, czy mokry pies. który wrócił ze spaceru – tym jesteśmy w stanie zaradzić od razu. Jednak nieprzyjemny zapach utrzymujący się przez dłuższy czas, to coś naprawdę uciążliwego dla domowników. Skąd się bierze? Często jest to spowodowane odwróconym ciągiem w kanale wentylacyjnym – w skrócie, oznacza to, że powietrze którego chcielibyśmy się pozbyć, wraca do środka. Innym powodem, ale równie częstym, jest wilgoć w przewodach wentylacyjnych. Jako, że takie kanały powinny pozbawić nasz dom wszelkich zanieczyszczeń, zbierają w sobie wszystko – razem z parą wodną, która w przypadku zbyt dużej wilgotności powietrza może wpływać na pojawienie się kropel na ściankach przewodu wentylacyjnego. Dzieje się tak, gdy jego ścianki mają niską temperaturę. To nie jedyny powód utrzymywania się brzydkich zapachów w domu – często zapominamy o włączeniu okapu lub wietrzeniu wnętrza. O czym należy pamiętać, aby nieświeże powietrze nie zdominowało wnętrza?

Rada nr 1: unikaj złych zapachów

Nowoczesny salon od homify Nowoczesny

Pierwsza zasada brzmi jak coś oczywistego, ale właśnie o takich kwestiach często zapominamy – bo przecież są oczywiste! Postarajmy się unikać złych zapachów, czyli dymu tytoniowego, smażonej ryby, kociej kuwety itp. Jak to zrobić? Zacznijmy od papierosów, przede wszystkim palenie w domu nie jest najlepszym pomysłem ze względu nie tylko na zapach, ale i na to, że dym osadza się na ścianach, które po pewnym czasie będą po prostu brudniejsze i nice zżółknięte. Jeśli chcemy zapalić, to lepiej jest wyjść na balkon, taras lub przed dom, jednak dla tych, którzy wolą palić w domu, proponujemy, żeby nie tylko otworzyli okna, ale również zapalili świeczkę, której dym częściowo pochłania dym papierosowy, a niedopałek zgasili w mieszance soli, pieprzu i np. dekoracyjnych kamyczków. Pochłoną nieprzyjemny zapach typowy dla papierosów. 

Jeśli borykamy się raczej z problemami wynikającymi z intensywnego smażenia i gotowania, to znaczy, że czas zainwestować w okap, który nie tylko pochłonie nieprzyjemny zapach, ale również parę wodną, która w nadmiarze będzie się osadzać w przewodzie wentylacyjnym.

Rada nr 2: więcej roślin

Naszymi sprzymierzeńcami w walce z nieprzyjemnym, nieświeżym oddechem są zdecydowanie rośliny doniczkowe, które pomogą pochłonąć te zapachy, a jak wiadomo dzięki procesowi fotosyntezy będą nas obdarowywać oczyszczonym powietrzem. Ustawienie kilku dodatkowych kwiatów, które nie tylko w naturalny sposób filtrują powietrze, ale również same ładnie pachną – jest świetnym rozwiązaniem. Jeśli obawiamy się, że zapomnimy o podlewaniu kwiatów lub nie potrafimy się  nimi odpowiednio zająć, to sprawcie sobie najpierw kwiaty, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Z czasem przyzwyczaicie się do obowiązków, jakie wynikają z posiadania kwiatów i ich pielęgnacja stanie się dla Was przyjemnością.

Nie wiesz, jakie rośliny będą pasować? Sprawdź w tym artykule: 10 super pomysłów na rośliny w domu!

Rada nr 3: wentylator

Instalacja wentylatorów w domach jest bardzo ważna, ale nie tylko na tym powinno się skończyć nasze zainteresowanie wentylatorem. Aby odpowiednio działał musi być regularnie czyszczony – dbanie o odpowiednią wentylację w domu jest wymogiem – przestrzegając go nie tylko pozbywamy się nieprzyjemnych zapachów, ale również dbamy o własne bezpieczeństwo. Dodatkowo pamiętajmy o okapie kuchennym i wentylacji w łazience, w których to miejscach wilgotność powietrza jest o wiele wyższa niż w pozostałych pomieszczeniach w domu. Dzięki temu będziemy w stanie zminimalizować lub nawet całkowicie się pozbyć nieprzyjemnych zapachów z naszego wnętrza.

Rada nr 4: odpowiednia wentylacja powietrza

Zadbany i prawidłowo działający wentylator powietrza to podstawa w każdym domu, jednak nie zapominajmy o codziennym wietrzeniu pomieszczeń. Nawet kilkuminutowe otwarcie okna może nam pomóc w walce z niechcianymi zapachami i nieświeżym powietrzem. Najlepiej wywietrzyć mieszkanie tuż po tym, jak się obudzimy. Następnie po powrocie z pracy, aby wymienić duszne i zakurzone powietrze na świeże – jeśli obawiacie się w zimie, że ciepło ucieknie i znów będziecie musieli czekać na nagrzanie się kaloryferów, to powinniście wiedzieć, że wnętrze ze świeżym powietrzem łatwiej i szybciej można ogrzać. Ostatnie wietrzenie domu powinniśmy zrobić tuż przed snem, aby lepiej nam się spało. 

Rada nr 5: sprawdź, czy nie pojawiła się pleśń

Jeśli nie dbamy o odpowiednią wentylację powietrza, możemy doprowadzić do pojawienia się pleśni na ścianach lub w przewodach wentylacyjnych. Nie jest to jedyny czynnik, który na to wpływa, ale często jest tym, który przeważa o powstaniu pleśni ze względu na panującą we wnętrzu, jak i w kanałach wentylacyjnych, wilgoć. Nie tylko niszczy ona nasz dom, ale jest też niezdrowa i szczególnie uciążliwa dla alergików oraz astmatyków. Źle wpływa na samopoczucie i niestety, ale dość szybko się rozwija. W takim przypadku musimy osuszyć ściany i się nią odpowiednio zająć – jest kolejną przyczyną nieświeżego powietrza w domu, ale paradoksalnie jednocześnie pozostaje jego efektem. Zwrócenie uwagi na wentylację może oszczędzić nam wielu problemów, nie tylko finansowych, ale i zdrowotnych. 

Czy znacie jeszcze inne metody na rozwiązanie tego problemu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu