To nie szaleństwo...sprejowane dywany! | homify

To nie szaleństwo… sprejowane dywany!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Schoolmasters modular eco house build different Nowoczesny salon
Loading admin actions …

Spray do dywanów? Czy oznacza to czyszczenie plamy po winie? Nie! Zabieramy się za przerobienie dywanu na taki, który bardziej odpowiada naszemu wyobrażeniu wnętrza. Być może myślicie, że to niemożliwe, ale przecież nie ma takich rzeczy, a już szczególnie podczas aranżacji mieszkania. Oczywiście nie sięgamy po perski dywan, który nie tylko kosztował krocie, ale jest tak piękny, że szkoda aż po nim chodzić. Jeśli macie jakieś stare dywaniki lub nie możecie znaleźć takiego, który kolorystycznie odpowiadałby Waszym estetycznym upodobaniom lub brak mu energetycznych wzorów, to sprawdziliśmy, jak możecie w łatwy, prosty i szybki sposób odmienić jego wizerunek. Wystarczy kilka puszek sprayu i wolne popołudnie. Do dzieła!

To nie szaleństwo – naprawdę można użyć spreju do dywanu!

Pewnie myślicie, że zupełnie postradaliśmy zmysły i namawiamy do czegoś, co wcale nie jest możliwe. Jednak okazuje się, że jest to całkiem proste! W sklepach znajdziemy dywany w różnych kolorach i z przeróżnymi wzorami, jednak nie zawsze one nam odpowiadają. Niektóre dywany w naszym domu niejedno przeszły i przyda im się małe odświeżenie. Zamiast nieudanych prób doczyszczenia, możemy pokryć dywan sprayem, zmienić jego kolor, stworzyć nowy wzór i nadać mu niepowtarzalny indywidualny charakter. W czasach, kiedy wszystko jest na wyciągnięcie ręki, warto czasem podkreślić nasz wysublimowany gust estetyczny. Poza tym coraz większym trendem staje się antykonsumpcjonizm, a co za tym idzie, wzrasta rola umiejętności jakie posiadamy, i wszelkie prace DIY nabierają ogromnej wartości. Jeśli jeszcze wahacie się, czy warto poświęcić kilka chwil na renowację dywanu, przeczytajcie, jakie to proste.

Wybierz odpowiednią farbę

Spray powinien być dostosowany do malowania tapicerek, a czemu spray zamiast farby? Ze względu na włókna z których zrobiony jest dywan o wiele lepiej i łatwiej będzie go pomalować sprayem, No chyba, że chcemy zanurzyć cały dywan z ogromnej beczce z farbą, ale jest to rozwiązanie mało ekonomiczne i nie pozwala nam na wykonanie żadnych wzorów. Używając farby w aerozolu będziemy mogli na bieżąco sprawdzać rezultaty naszej pracy, a nie musimy się przy tym napracować – jeśli mamy w domu dzieci, to taka renowacja dywanu będzie dla nich świetną rozrywką. Oczywiście należy pamiętać o nadzorze, ponieważ farba, nawet taka z sprayu, może być szkodliwa. Ceny sprayów do tapicerek zaczynają się od 30zł. 

Zabezpiecz pokój

Schoolmasters build different Nowoczesny salon
build different

Schoolmasters

build different

Zanim zabierzemy się do przemiany dywanu powinniśmy odpowiednio zabezpieczyć pokój, aby przypadkiem żadne meble, czy podłoga nie ucierpiały. Jeśli po remoncie została nam folia malarska, to podłóżmy ją pod dywan i na meble stojące w pobliżu. Mając dużo miejsca, możemy je poprzesuwać, aby nie znajdowały się blisko dywanu, który zaraz będzie przerabiany. Do zabezpieczenia podłogi mogą posłużyć różne stare materiały, które po prostu rozkładamy wokół i pod samym dywanem. Podczas malowania należy otworzyć okna, założyć robocze ubrania i jeśli czujemy, że farba w sprayu ma mocny aromat – zasłonić usta. Możemy go pomalować również w ogródku  - nie będziemy musieli martwić się o to, czy nie pomalujemy również czegoś wokół. 

Wybierz wzór

W sprejowaniu dywanów fajne jest nie tylko to, że szybko możemy zmienić jego kolor, ale również możemy stworzyć ciekawe wzory. Jeśli chcemy uzyskać jakiś ciekawy kształt na dywanie, powinniśmy przykleić do niego taśmę (może być zwykła taśma używana podczas malowania ścian, taka która oddziela ścianę od sufitu). Przyklejamy ją w kształcie, jaki chcemy aby miał dany wzór w innym kolorze, a resztę traktujemy sprejem – tym sposobem możemy osiągnąć kilka różnych warstw kolorystycznych. 

Zastanawiacie się, jakie kolory będą dominującymi trendami w 2016 roku? Sprawdźcie kilka inspirujących pomysłów w ty artykule: Nowy Rok – nowe kolory!

Czas na małe graffiti!

Skoro wszystko już mamy przygotowane, zapas puszek ze sprejem w wybranym kolorze, zaznaczyliśmy wzór, jaki chcemy uzyskać na dywanie, wszystko wokół zostało zabezpieczone i raczej nie zostanie przypadkowo pomalowane. Czas zabrać się za malowanie! Rozpoczynamy z większej odległości dość delikatnie pokrywać dywan rozpylaną farbą. Jeśli pierwsze podejście nie dało nam kryjącej farby – pokrywamy dywan następną i tak aż do momentu, kiedy uzyskamy satysfakcjonujący efekt. Możemy malować do woli, a jeśli jakiś wzór nam nie wyjdzie – cóż, możemy go po prostu zakryć kolejną warstwą farby. Oczywiście między pokryciem poszczególnych warstw musimy poczekać aż te poprzednie nieco przeschną.

Poczekaj aż wyschnie zanim dodasz inne kolory

Skoro mamy już bazowy kolor naszego dywanu, ale chcemy zaszaleć i stworzyć pasiasty dywan lub np. w romby albo jakieś abstrakcyjne figury – zanim zaczniemy pokrywać dywan kolejnymi warstwami farby, musimy odczekać, aż pierwsza z nich wyschnie. Inaczej możemy nie osiągnąć upragnionego efektu i stworzyć prawdziwą mozaikę, jednak nie zawsze jest to naszym życzeniem…  

Oczywiście możemy też stworzyć dywan w jednym kolorze – wszystko zależy od tego, jaka aranżacja jest dominującą w naszym salonie lub całym mieszkaniu – również dywan powinien być do tego dopasowany. 

Kiedy dywan będzie gotowy?

Zanim rozłożysz dywan w pokoju, koniecznie poczekaj aż farba wyschnie. To, jak szybko będziemy mogli go znów używać zależy przede wszystkim od klimatu w jakim się znajdujemy, temperatury panującej w domu i poziomu wilgoci powietrza. Zazwyczaj schnięcie farby sprejowej na dywanie trwa od 8 do 10 godzin. Oznacza to, że jeśli rano zabierzemy się za malowanie to wieczorem możemy już się nim pochwalić na domowym przyjęciu! Przed położeniem dywanu warto go też wywietrzyć po wyschnięciu. 

W ten oto sposób uzyskaliśmy zupełnie nowy dywan, którym możemy się zachwycać! Będzie on odpowiadać naszym estetycznym upodobaniom, a do tego cała zmiana dywanu nie jest taka droga. Z pewnością wyniesie nas mniej niż zakup nowego. 

Podoba się Wam ten pomysł?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu