Błędy w łazience: 10 rzeczy, których powinieneś zdecydowanie unikać

A.D. A.D.
Agence ADI-HOME
Loading admin actions …

Szybki prysznic na co dzień przed pracą, powolna kąpiel na koniec tygodnia i oczywiście cowieczorny rytuał kąpieli z maluchami. Łazienka jest integralną częścią naszego codziennego życia. Nie upłynie ani jeden dzień bez niej. Przysługuje jej niekwestionowane miano najważniejszego pomieszczenia obok salonu i kuchni. Oczywiście, z biegiem lat może się zdarzyć, że pojawi się w niej jakieś twórcze faux pas. I zanim się zorientujecie, nagle nie czujecie się w niej komfortowo. Ale nie musi tak być. Dziś pokażemy, jak rozpoznać 10 najbardziej typowych błędów w łazience – i na stałe ich unikać. Spójrzcie!

Wszystkie przedstawione zdjęciach pomieszczenia są łazienkami przed renowacją. Zostały fachowo odbudowywane i odnowione przez naszych ekspertów. Spektakularne wyniki można podziwiać na odpowiednich profilach ekspertów.

1. Ciemne kafelki w małej łazience

Ciemne płytki mają absolutnie negatywny wpływ na przestrzenny efekt małych łazienek. Takie kafelki w małej łazience nie mają racji bytu: szybko przestrzeń stanie się ciemna i ograniczona. Ciemne kolory, słabe oświetlenie i naturalne światło tworzą bardzo ponure miejsce.

Z drugiej strony kolorowe płytki w jasnych pastelowych kolorach mogą być świetną alternatywą! 

2. Staroświeckie toalety i umywalki

Tutaj widzimy starą, niemodną łazienkę która błaga o remont. Być może właściciele, z pewnych względów, nie są jeszcze gotowi na dużą zmianę ale zawsze można spróbować coś delikatnie podciągnąć i podrasować. Umywalki i toalety są w ich codziennym użyciu. Jest więc dla nich naturalne, że przez te lata bardzo się zużywają i niszczą. Staromodna i zniszczona umywalka może trwale zaciemnić wrażenie całej łazienki. Dlatego ważne jest, aby myśleć o modernizacji co cztery do pięciu lat.

3. Dobry projekt wymaga świeżych mebli

Jeśli kafelki w  łazience są nadal w dobrym stanie, a po prostu nie masz ich dość, po co je zmieniać? Ale jak przywrócić nowoczesny styl wnętrzu, bez konieczności przeprojektowywania całej łazienki? Świeże meble w nowym designie sprawią, że poczujesz się jak w zupełnie nowej przestrzeni – a jednocześnie zupełnie znajomo. Warto pomyśleć o nowych szafkach lub nowym blacie pod umywalkę. Meble można zastąpić bardzo szybko i stosunkowo tanio – dużo szybciej niż płytki, a nawet wanna lub kabina prysznicowa.

4. Nieostrożne odkładanie detergentów

Mieszkanie w centrum Gdyni Od Nowa MEBLE
Od Nowa MEBLE

Mieszkanie w centrum Gdyni

Od Nowa MEBLE

Co dzieje się z wnętrzem, jeśli na każdej powierzchni i w każdym rogu jest butelka z detergentem? Tutaj szampon, tam inny produkt do pielęgnacji i prawdopodobnie nawet środki czyszczące, które zostały po ostatnim czyszczeniu. Takie ozdoby działają niestety bardzo negatywnie na wygląd pomieszczenia. Pamiętajcie, że zasada porządku obowiązuje również w łazience: regularnie sprzątaj i zachowuj czystość. A butelki ze środkami czystości schowaj w szafce, najlepiej wysoko, aby były niedostępne dla dzieci.  

5. Znaczenie doboru kolorów

Nieodpowiednia mieszanina stylów i dekoracji może dokonać w Twojej łazience spustoszenia. Zwłaszcza jeśli w grę wchodzą małe powierzchnie. Tu, na zdjęciu, dzieje się bardzo dużo, ozdobne kafelki, podłoga w innym kolorze co ściany i do tego zielona wanna oraz umywalka… ! Ten cały galimatias daje poczucie złego smaku. pamiętajcie, że dobór odpowiedniej palety kolorów jest niezwykle ważny i nie można go zignorować. 

Jeśli lubicie krzykliwe desenie, i różnorodne dekoracje, warto zasięgnąć porady projektanta wnętrz. On z pewnością zharmonizuje Wasze wymagania.

6. Brak jednolitego projektu

Dekoracja łazienki jest tak samo trudna jak ozdabianie każdego innego pomieszczenia w domu, a może nawet trudniejsza, ze względu na dużą wilgotność i warunki tam panujące. Aby pomieszczenie miało urok i duszę, musisz mu zapewnić odrobinę własnej osobowości, ujawniającą się w ciekawych dodatkach czy płytkach ściennych. Pamiętajcie jednak, że łazienka bez jednolitego języka projektowego nie będzie prezentować się fajnie. Trzymajcie się zasady: Mniej znaczy więcej. Zastanówcie się, czego naprawdę potrzebujecie w łazience i w jakim stylu chcecie ją ustawić. Trzymajcie się planu. 

7. Brak porządku

Ten problem wydaje się być oczywistością, i z pewnością doskonale o tym wiecie, ale mimo to, chcemy Wam przypomnieć, że dobry projekt można dostrzec jedynie wtedy, gdy jest w nim czysto i schludnie. Szczególnie w łazience ma to ogromne znaczenie. Łazienka, która wygląda na brudną, wygląda bardzo odpychająco! Czy to dlatego, że ubrania z poprzedniego dnia wciąż w niej zalegają zamiast leżeć w koszu na pranie. Czy to dlatego, że wszystkie produkty do pielęgnacji zostały pozostawione niedbale… Powód jest nieważny. Jeśli ten problem Was dotyczy, koniecznie weźcie się za sprzątanie. 

8. Zbyt mało miejsca do przechowywania

Problem ten dotyczy zwłaszcza dużych rodzin, dla których przestrzeń jest tym bardziej ograniczona. Nawet ci, którzy regularnie próbują sprostać narastającemu bałaganowi, nie mogą obejść jednej rzeczy: braku miejsca do przechowywania.  Małe szafki lub komody są tutaj na wagę złota. Sprawiają, że chaos znika łatwo i niepozornie.

9. Stare uszkodzenia

Before - Bathroom homify
homify

Before – Bathroom

homify

Oczywiście, codzienne korzystanie z łazienki niesie za sobą pewne skutki. Z biegiem lat na meblach i armaturze gromadzą się małe uszkodzenia i zadrapania, jedna lub druga płytka może pęknąć, a nawet, gdzie nie gdzie może pojawić się pleśń czy grzyb. Pamiętajcie jednak, że uszkodzenia należy zawsze naprawiać natychmiast! Nic tak bardzo nie zepsuje dobrego wrażenia o łazience, jak odpadająca płytka czy pęknięty prysznic… Zacznijcie naprawy i wymiany już dziś. 

10. Bark systematycznego odświeżania

Łazienka przed zmianą Home Staging Studio AP
Home Staging Studio AP

Łazienka przed zmianą

Home Staging Studio AP

Umywalki, toalety, a nawet wanny powinny być regularnie sprawdzane pod kątem drobnych uszkodzeń – i w razie potrzeby wymieniane na nowsze. To samo dotyczy płytek. Ale co ze ścianami, które nie są wyłożone płytkami? Odpowiedź na to pytanie jest zasadniczo prosta, ponieważ jest taka sama jak w poprzednich przypadkach. Ściany powinny być odświeżane w sposób regularny, co kilka lat. Zobaczysz, że zwykłe pomalowanie kawałka ściany sprawi, że łazienka zacznie żyć nowym życiem! 

Dodalibyście coś do naszej listy? 

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu