Świetlik dachowy sposobem na ciemny dom | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Świetlik dachowy sposobem na ciemny dom

A.D. A.D.
Dom w Lublińcu 2 Nowoczesny salon od Dyrda Fikus Architekci Nowoczesny
Loading admin actions …

Dzienne zapotrzebowanie człowieka na światło naturalne wynosi 30 minut na powietrzu bez okularów przeciwsłonecznych i żadne sztuczne oświetlenie nie zastąpi dobroczynnego wpływu promieni słonecznych na ludzki organizm. Dlatego właśnie warto montować okna wszędzie gdzie tylko jest taka możliwość. A jeśli nie da się ich wstawić, bądź są one za małe i nie wystarczająco oświetlają poszczególne pomieszczenia zainstalujcie świetlik!

Czy świetlik rzeczywiście doświetla ciemny dom?

Gdy w domu pojawią się świetliki z pewnością zmniejszą się nasze rachunki za prąd. Korzystając z łazienki lub korytarza wyeliminujemy całkowicie zapalanie światła w ciągu dnia. Naturalne światło z korzyścią wpłynie również na wystrój wnętrza. Ponadto naukowcy wykazali, że ludzie, którzy przebywają w naturalnym oświetleniu czują się lepiej, są bardziej pozytywnie nastawieniu do świata. Dlatego architekci tak często proponują nam całe ściany okien i doświetlanie na wszelkie inne sposoby. Elegancja oprawa sufitowa świetlika pasuje do każdego wystroju wnętrza, lepiej rozprasza światło, a efekt odblasku na krawędzi wygląda bardzo ciekawie. 

Kolejne zalety świetlików

Shenfield Mill Nowoczesne okna i drzwi od IQ Glass UK Nowoczesny
IQ Glass UK

Shenfield Mill

IQ Glass UK

Zapewnienie dopływu naturalnego światła do pomieszczeń jest bardzo ważne. Wpływa ono bowiem korzystnie na nasze samopoczucie, a także umożliwia oszczędzanie energii elektrycznej i – co za tym idzie – obniżenie rachunków. Miejsca dobrze doświetlone światłem dziennym nie wymagają zapalania światła w czasie kiedy jest jasno na zewnątrz. Dzięki temu, już po kilku tygodniach zauważycie spadek kosztów prądu. Świetliki są dostępne w kilku wersjach konstrukcyjnych, w zależności od przeznaczenia.

Który świetlik będie najlepszy do Waszego domu?

Świetliki płaskie są wykorzystywane do budowy wyłazów dachowych zapewniających jednocześnie doświetlenie np. klatki schodowej czy korytarza. Mogą to być proste klapy dachowe otwierane ręcznie, jak i konstrukcje z siłownikiem mechanicznym, sterowane automatycznie według warunków pogodowych, służące do przewietrzania pomieszczenia. Płaskie świetliki dachowe ze względu na swoją prostotę i mniejsze zużycie materiałów należą do najtańszych. Świetliki kopułowe składające się z wielu warstw akrylu są zdecydowanie droższe i coraz częściej przegrywają nie tylko z powodu ceny, a także z powodu gorszych parametrów cieplnych oraz żywotności. Wspomniane kopułki świetlikowe są praktycznie nienaprawialne. Bardzo popularne są świetliki tunelowe zwane inaczej rurowymi. Ich montaż jest niezwykle łatwy a dodatkowo ich producenci oferują bogate wyposażenie dodatkowe. Atrakcyjną opcją jest możliwość zakupu świetlika z elektrycznym zestawem oświetleniowym. Świetlik z oświetleniem elektrycznym może po zmroku i w pochmurne dni służyć jako plafon.

Świetliki rurowe

Nie jest tajemnicą, że światło dzienne ma dobroczynny wpływ na nasze zdrowie i dobre samopoczucie. Wszyscy chcemy, aby nasze domy były pełne słońca i otwarte na jego promienie, wszędzie gdzie jest to możliwe. Ciemne zakamarki, w których nie można zainstalować okien doskonale rozświetli świetlik tunelowy. Konstrukcja świetlika jest stosunkowo prosta, a efekty wręcz nieoczekiwane. Może on doprowadzić do wnętrza nawet czternaście razy więcej światła niż 60 W żarówka. Promienie słońca wnikają do domu przez mały otwór w spadzistym lub płaskim dachu. Następnie wpadają do światłonośnego tunelu, który ma refleksyjną powłokę odbijającą nawet 98 % z nich. Mogą służyć jako doświetlenie ale i dekoracja dzięki swojemu okrągłemu kształtowi.

W którym miejscu zamontować świetlik?

Barrington Park Gardens Nowoczesne okna i drzwi od IQ Glass UK Nowoczesny
IQ Glass UK

Barrington Park Gardens

IQ Glass UK

Od tego, gdzie w połaci dachowej zostanie zainstalowany świetlik, zależy ilość dostarczanego do wnętrza światła. Najlepszymi lokalizacjami są: południowa i południowo-zachodnia część dachu, gdzie najdłużej i najintensywniej świeci słońce, oraz miejsca niezacienione przez drzewa lub sąsiadujące wysokie budynki. Ważny jest również kąt nachylenia dachu. Niezmiernie ważne jest dokładne sprawdzenie stanu więźby dachowej. Może się bowiem okazać, że dach wykonany kilkanaście lat temu, choć wizualnie prezentuje się dobrze, wymaga remontu, albo konieczne jest wzmocnienie jego konstrukcji, aby przeniosła ona dodatkowe obciążenia. Bardzo ważna jest również ocena stanu poszycia a także izolacji.

Jak zamontować świetlik?

Cheyne Row Nowoczesne okna i drzwi od IQ Glass UK Nowoczesny
IQ Glass UK

Cheyne Row

IQ Glass UK

By zamontować świetlik w dachu, konieczny jest częściowy demontaż pokrycia. Łaty trzeba poucinać tak, by powstał między nimi otwór o wymiarach odpowiadających świetlikowi, a następnie wykonać dodatkowy stelaż do jego podparcia. Należy go przygotować zgodnie z wytycznymi z instrukcji montażu. W wypadku świetlika tunelowego, na przygotowany zgodnie z instrukcją otwór należy nałożyć kołnierz uszczelniający a następnie przełożyć rurę przez kolejne warstwy dachu. Na końcu przystępuje się do wycinania dziury w suficie i zamontowania w otworze od strony pomieszczenia pierścienia, do którego będzie dołączony tunel.

Materiały

od homify Śródziemnomorski

Najpopularniejszym i zarazem najlepszym materiałem na świetlik dachowy jest poliwęglan. Jego bardzo ważną właściwością jest niepalność. Ma właściwości szybko gasnące nawet w wyższych temperaturach i co najważniejsze- nie wykazuje tendencji do kapania stopionym materiałem. Dodatkowo ma bardzo wysoką transmisję światła dziennego, jest też odporny na działanie czynników atmosferycznych. Ten świetlik kopułowy został zaprojektowany przez CATERINA CAMEROTA ARCHITETTO.

Design

Piękny pokój to pokój dobrze naświetlony dlatego warto korzystać z możliwości jakie dają świetliki. Dodatkowo ciemne miejsca możecie rozświetlić za pomocą kolorystyki. Biele, jasne szarości, róże czy pastele nadadzą wnętrzu ciepłego jasnego charakteru. Świetlik w każdym miejscu będzie wyglądał urokliwie i tajemniczo. Jego kształt dopasujcie do stylu wnętrza. W klasycznym salonie piękny kopułkowy świetlik może podkreślić przestrzeń jadalnianą a w nowoczesnym wnętrzu sprawdzi się taki zainstalowany przy suficie. 

Przeczytajcie również artykuł: Niech Twój dom zaświeci nowym blaskiem! Pomoże on Wam w wyborze najlepszego oświetlenia do domu.

A czy w Waszych domach są jakieś ciemne pomieszczenia, które chcielibyście oświetlić?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu