Tak sprawisz, że Twoja pralka będzie Ci służyć długie lata!

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Tak sprawisz, że Twoja pralka będzie Ci służyć długie lata!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
BJN Rustykalna łazienka od Och_Ach_Concept Rustykalny
Loading admin actions …

Konserwowanie domowych sprzętów jest niezbędne jeśli chcemy, by służyły nam bez większych problemów przez długi czas. Szczególnie jeśli dotyczy to drogich urządzeń AGD, których nie wymieniamy zwykle co kilka lat, a coraz częściej instalujemy je w zabudowę meblową, skrojoną specjalnie na ich miarę, która potem może stanowić problem lub spore ograniczenie w odpowiednim doborze nowego urządzenia. Perypetie z odwiedzającymi nas w domu nierzetelnymi fachowcami też nie należą do rzadkich, a z kolei odwożenie sprzętów do serwisu wiąże się z dużą fatygą, stratą pieniędzy i utrudnieniami w wykonywaniu codziennych czynności domowych. Nikt z nas nie lubi tracić czasu na takie sprawy, dlatego warto użytkować artykuły gospodarstwa domowego we właściwy sposób, określony przez producenta i od czasu do czasu wykonać samodzielnie kilka prostych czynności, by mieć spokojne sumienie w kwestii, że dbamy o sprzęt, który ma należycie spełniać swoją funkcję przez długie lata.

Jedną z tych rzeczy jest pralka. W tym artykule dowiecie się kilku ciekawostek o tym co robić, by mieć w domu pralkę jak nową przez długi, długi czas, która będzie zawsze pachnąca, idealnie prała i nie groziła zalaniem sąsiadów. Przy planowaniu łazienki warto przewidzieć na nią specjalne miejsce. Jak to zrobić sprytnie, sprawdźcie w Katalogu Inspiracji Pralka nie jest ozdobą mieszkania – tak ją ukryjesz! Zapraszamy!

#1 Zapach

Utility Nowoczesny garaż od Perfect Stays Nowoczesny

Raz na czas, średnio raz w miesiącu, należy odświeżyć pralkę, najlepiej przy pomocy domowych, nie chemicznych, środków. W tej prostej operacji niezastąpiony jest ocet. 250ml octu (czyli jedna szklanka) wlana do dozownika na proszek na godzinny program pustego prania w temperaturze powyżej 60 stopni, powinna załatwić sprawę przy niedużych zanieczyszczeniach i nieprzyjemnym zapachu wydobywającym się z bębna. Podobny efekt można uzyskać wsypując kwasek cytrynowy do dozownika, około 1/3 szklanki. Przede wszystkim drzwi pralki, profilaktycznie należy zawsze zostawiać otwarte. Tak, by powietrze swobodnie cyrkulowało i nie powstał zatęchły zapach. Powyższe dwa sposoby wyeliminują ten problem.

#2 Dezynfekcja

W miejscach gdzie powstał grzyb przydatnym płynem do jego pozbycia się może być zwykły wybielacz. Należy spryskać brudne miejsce, pozostawić na pół godziny i wytrzeć. Innym sposobem jest włączenie pustej pralki na dwie tury prania, jedną z trzema łyżkami boraksu, a następnie z octem. Boraks jest ekologicznym, a zarazem bardzo tanim środkiem mającym wiele zastosowań w gospodarstwie domowym i nie tylko. Usuwa plamy, czyści, zastępuje wybielacz, likwiduje przykre zapachy z tkanin. W proporcji jednej łyżki stołowej na 4 litry wody do moczenia lub pół szklanki wsypanej do bębna pralki w praniu. Jeżeli nadal zauważymy jakieś ślady pleśni, możemy spróbować usunąć go patyczkiem kosmetycznym nasączonym w zmywaczu do paznokci.

#3 Osprzęt

Należy regularnie sprawdzać i czyścić filtr, gdyż zanieczyszczony może powodować wylewanie wody z pralki. Przed tym trzeba wyjąć pranie i przygotować ścierkę do podłogi. W nowszych pralkach filtr może jednak nie występować. Trzeba utrzymywać w czystości pojemnik na proszek i płyn. Jeśli jest wyjmowany można go umyć pod kranem lub w zmywarce. Po zakończonym praniu należy przecierać uszczelkę w drzwiczkach do sucha. Jeśli coś szwankuje i wirówka nie działa lub pralka nie wypuszcza wody upewnijmy się,  że rura odprowadzająca nie jest zgięta.

#4 Wypoziomowanie

Nowoczesna łazienka od homify Nowoczesny

Pralka musi stać równolegle do płaskiej powierzchni. Przy jej instalacji, należy posłużyć się poziomicą i ustawić regulowane nóżki. Po każdym praniu i wirowaniu także warto zwracać uwagę na jej odpowiednie ustawienie. Nieprawidłowo wypoziomowana pralka będzie wpadać w silne wibracje, hałasować, w większości przypadków sama przesuwać się po podłodze, a na dodatek jej żywotność zostanie znacznie skrócona.

#5 Proporcje

PO od homify Eklektyczny

Pamiętajmy też o odpowiednim dobieraniu ilości detergentów do objętości prania. Jeśli w rurach osadzają się resztki nadprogramowego detergentu, to powstaje specyficzny nieprzyjemny zapach, który przechodzi na ubrania i bieliznę. Lepiej używać płynów, a nie proszków do prania. Nie będzie wtedy problemu z osadzaniem się proszku i powstawaniem szlamu w niedostępnych miejscach. Jest to ważne też ze względu na środowisko i po prostu na oszczędność funduszy. Używajmy proszku i płynu tylko tyle ile zaleca producent.

#6 Odkamieniacz

Jeśli mamy w domu twardą wodę stanowczo należy do każdego prania używać odkamieniacza, gdyż najczęstszym problemem jest odkładanie się kamienia na grzałce pralki. Awaria z udziałem kamienia w pralce niestety zmusi nas raczej do kupna nowej. 

Niestety producenci pralek liczą, że będziemy częściej wymieniać pralki na nowe, niż je konserwować lub naprawiać, dlatego warto dbać o sprzęty powyższymi sposobami, a zapobiegniemy w czasie wielu kłopotom.

Czy przywiązujecie wagę do konserwacji sprzętów w domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu