Jak samemu odnowić drewniane schody? | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak samemu odnowić drewniane schody?

A.D. A.D.
od Ramp Treppenbau Klasyczny
Loading admin actions …

Drewniane elementy w naszym domu, szczególnie te wiekowe, nadają pomieszczeniom niezwykłego klimatu. Zamiast decydować się na kosztowna wymianę wytartych schodów, warto się zastanowić czy nie lepszym rozwiązaniem będzie podarowanie im drugiego życia. Okazuje się, że można tego dokonać, a efekt może być niewyobrażalny. Intensywnie użytkowane drewniane schody wewnętrzne, z czasem tracą swój blask i wymagają odnowienia. Dzięki dobrze przeprowadzonej renowacji, będziecie mogli znów cieszyć się pięknym wyglądem drewna. W dodatku przy dobrej organizacji czasu i odpowiednim doborze produktów zajmie Wam to zaledwie kilka dni! Odnawianie możecie również zlecić firmie, która zajmuje się takimi usługami jednak jest to dość kosztowna sprawa. A samodzielne wykonane renowacji napawa dumą i przynosi wiele satysfakcji… Dlatego koniecznie przeczytajcie jak w kilku prostych krokach samodzielnie naprawić i odświeżyć drewniane schody.

Kiedy schody muszą być odnowione

DOM W MAGADALENCE Eklektyczny korytarz, przedpokój i schody od INSPACE Eklektyczny
INSPACE

DOM W MAGADALENCE

INSPACE

Schody, poddawane codziennie intensywnej eksploatacji, są narażone na uszkodzenia mechaniczne, takie jak zadrapania i otarcia. Wraz z upływem czasu powierzchnia ich drewnianych stopni łuszczy się i wyciera, a co za tym idzie, staje się coraz mniej estetyczna. Poza funkcjonalnością, pełnią w naszych domach również walory ozdobne dlatego kiedy przestają wyglądać po prostu ładnie oznacza to, że dobrze jest je odświeżyć. A już koniecznie musicie to zrobić kiedy użytkowanie ich staje się uciążliwe przez skrzypienie lub wręcz niebezpieczne za sprawą brakujących elementów barierki.

Ścieranie wierzchniej warstwy ochronnej

od homify Skandynawski

Przygotowanie podłoża to pierwszy i bardzo istotny etap renowacji drewnianych powierzchni. Należy zacząć od usunięcia łuszczących się powłok i wierzchniej warstwy zszarzałego drewna. Do wykonania tych prac, w zależności od powierzchni schodów, możecie użyć gruboziarnistego papieru ściernego lub szlifierki oscylacyjnej. To drugie rozwiązanie pozwoli przyspieszyć pracę i będzie dużo wygodniejsze w przypadku konstrukcji o dużych rozmiarach. Następnym krokiem jest dokładne usunięcie pyłu za pomocą bawełnianej ściereczki. Dobrze jest je dodatkowo odtłuścić za pomocą acetonu. Podczas szlifowania postarajcie się usunąć delikatne zadrapania i zarysowania, które powstały w drewnie na skutek eksploatacji. Te większe ubytki uzupełnicie szpachlą do drewna. Lakier, który będzie nanoszony należy starannie wymieszać. Na rynku znajdziecie zarówno lakiery bezbarwne jak i kolorowe dlatego renowacja może być delikatnym odświeżeniem ale i totalną metamorfozą! A może chcieli byście zaszaleć i zafundować Waszym schodom ozdobne naklejki takie jak te na zdjęciu? MONKIMIA ma dla Was garść inpiracji.

Uzupełnianie zadrapań i ubytków w drewnie

Zanim przejdziecie do lakierowania musicie uprzednio sprawdzić stan poszczególnych stopni i podstopnic. Ważne jest aby drewno nie miało większych ubytków i zadrapań, które mogłyby robić nieestetyczne wrażenie pomimo ukończonej renowacji. Jeśli jednak znajdziecie szczeliny możecie je w prosty sposób zamaskować szpachlówkami. Są to gotowe masy przeznaczone do uzupełniania mniejszych i większych ubytków w drewnie i materiałach drewnopochodnych. Szpachle mogą być uniwersalne, do wielu zastosowań i materiałów, jednak te przeznaczone do drewna zawierają mączkę drzewną, dlatego po utwardzeniu i wyszlifowaniu wyglądają i mają właściwości podobne do drewna. Szczeliny zamaskujecie również kitem do drewna – jest łatwy w aplikacji, możecie kupić go nawet w kartuszach nakładanych na pistolet. Jest to jednoskładnikowa elastyczna masa o konsystencji kremu, która po wyschnięciu twardnieje a po utwardzeniu daje się doskonale szlifować i malować.

Skrzypiące schody

Jeśli schody drewniane skrzypią, kolejną ważną czynnością jest dokładne dokręcenie wszystkich elementów. Skrzypienie powstaje wtedy, gdy drewniane stopnie i belki nie są dobrze dopasowane lub gdy gwoździe trą o drewno. Tam gdzie występują luzy, elementy połączcie wkrętami samonawiercającymi do drewna lub dokręćcie istniejące wkręty. Gdy zależy Wam, żeby łebki wkrętów pozostały niewidoczne, kupcie okrągłe zaślepki do łebków. Wtedy przed wkręcaniem należy nawiercić gniazda w drewnie o średnicy i głębokości równej średnicy oraz wysokości zaślepek. Dopiero po tym osadza się wkręty, a gniazda nad ich łebkami zakleja zaślepkami.

Lakierowanie

Wiele osób uważa, że samodzielne odnawianie drewnianych schodów to samobójstw, tymczasem są już na rynku produkty, które schną bardzo szybko, łatwo się aplikują i są bezpieczne dla domowników. Lakier szybkoschnący tworzy warstwę wierzchnią, zabezpiecza przed wnikaniem wody, zabrudzeniami, zarysowaniami i ścieraniem. Do renowacji Waszych drewnianych schodów możecie wykorzystać wyroby przeznaczone do ochronno-dekoracyjnego malowania drewna. Wybierając produkt pamiętajcie jednak, że schody są narażone na intensywne ścieranie i uszkodzenia mechaniczne. Dlatego też wybierzcie rozwiązanie, które zapewni estetykę i odpowiednią ochronę. By Wasze schody ładnie wyglądały nanieście 3 warstwy lakieru. Przed nałożeniem ostatniej warstwy należy delikatnie przetrzeć polakierowaną powierzchnię papierem ściernym o grubości 220-240, a następnie delikatnie odpylić schody  wilgotną szmatką i pozostawić do wyschnięcia.

Nowa okładzina na stare schody

schody Klasyczny korytarz, przedpokój i schody od Auraprojekt Klasyczny Drewno O efekcie drewna

Zdarza się, że schody drewniane są tak zniszczone, że nie da się ich odratować. Jednak jeśli nie chcecie ich demontować pokryjcie je laminatem, parkietem czy wykładziną. Do pokrycia schodów laminatem lub parkietem potrzebne są profile krawędziowe, które mocuje się wkrętami do starych stopni. Dostępne są w wersji z wpustami i piórami do łączenia ze skrajnymi panelami. Podstopnice należy wówczas również obłożyć laminatem lub parkietem. Pokrywanie schodów wykładziną dywanową wbrew pozorom nie jest łatwe. Powierzchnia stopni powinna być równa, ponieważ dywan ukryje ubytki, ale ich nie wypełni. Przed przyklejeniem wykładziny wszystkie przednie krawędzie stopni zabezpieczcie profilami z tworzywa sztucznego, mocowanymi do drewna wkrętami. Uzyskacie w ten sposób ich równe linie i kąty. Wykładzinę utnijcie na paski o szerokości i wysokości stopni a następnie przyklejcie je do nich taśmą dwustronną. 

Kiedy już uporasz się z renowacją schodów możesz postawić sobie kolejne wyzwanie. Tym razem łóżko. Przeczytaj artykuł:  6 ram łóżka, które możesz zrobić sam!

Co myślicie o samodzielnym odnawianiu drewna?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu