Feng Shui dla początkujących! | homify

Feng Shui dla początkujących!

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Matin de Mai Skandynawski salon
Loading admin actions …

Wystrój oraz styl naszego mieszkania jest kwestią indywidualną, jedni dążą do wnętrz utrzymanych w surowej, futurystycznej koncepcji, inni pragną wnętrza przytulnego, ciepłego zaprojektowanego na wzór skandynawskich przestrzeni, natomiast jeszcze inni starają się przestrzegać starożytnych zasad, które mają im zapewnić dobrobyt, szczęście w miłości, karierę oraz dobrych przyjaciół. Mowa o Feng Shui, którym w dzisiejszym artykule szczegółowo się zajmiemy. Zaprojektowanie mieszkania w zgodzie z zasadami Feng Shui to duże wyzwanie, dlatego chcielibyśmy Wam dziś przybliżyć nieco, tę starożytną sztukę aranżacji wnętrz, pokazać jak prawidłowo powinny wygląd odpowiednie przestrzenie, jakich kolorów użyć oraz jak rozmieścić przedmioty, tak aby współgrały z naszym wnętrzem. 

Aby w pełni zrozumieć Feng Shui musicie zapoznać się z podstawowymi informacjami, które pozwolą Wam pojąć czym jest ta sztuka i dlaczego cieszy się tak ogromną popularnością na świecie. A więc, Feng Shui to sztuka aranżacji wnętrz, pochodząca z Chin, która liczy już ponad trzy tysiące lat. Głównym założeniem jest przekonanie, że świat wypełnia energia chi, tak więc nasze meble, dodatki oraz rośliny powinny być tak dobrane, aby mogła ona swobodnie krążyć po naszym mieszkaniu, zapewniając nam powodzenie w życiu codziennym. Wnętrza zaprojektowane w zgodzie z chińską filozofią powinny mieć harmonijny, uporządkowany charakter, jednak aby przystąpić do ich aranżacji musimy wykonać 3 proste kroki, które pozwolą nam w pełni świadomie stworzyć idealne, pozytywne wnętrze. 

Po pierwsze oczyszczenie, czyli wyzbycie się wszystkich zbędnych, nielubianych przedmiotów, które tylko i wyłącznie zajmują nam cenną przestrzeń. Po drugie czyste powietrze i odpowiednie oświetlenie. Są to dwa istotne czynniki wpływające na swobodny przepływ energii chi. Zaleca się częste otwieranie okien oraz możliwie jak największy dostęp do naturalnego światła bądź wykorzystanie lamp o szerokim spektrum światła. Po trzecie siatka bagua, czyli stworzenie energetycznej mapy domu, która pozwoli nam na określenie, która część mieszkania związana jest z daną strefą życia: karierą, rozwojem duchowym, zdrowiem i rodziną, majątkiem, reputacją, miłością, kreatywnością i dziećmi oraz życzliwością. 

Harmonia

Główną zasadą Feng Shui jest harmonia, czyli utrzymanie równowagi pomiędzy wszystkimi żywiołami, które mają wpływ na nasze życie. Zacznijmy od początku, czyli zapoznania się z pięcioma żywiołami, które w Feng Shui są niezwykle istotne. Pierwszym jest drewno, którego energia dobrze wpływa na kreatywność i rozwój, dlatego jest niezbędnym elementem aranżacji dziecięcej przestrzeni. Drewno przynosi również radość i siłę, pozwala także z optymizmem planować życie. Z tym żywiołem kojarzą się wszystkie formy smukłe, wznoszące. Preferuje się wykorzystanie naturalnych materiałów, np. z wikliny czy plecionki z liści. Odpowiedni dobór form tworzy źródło energii kojarzonej z radością życia, stabilnością oraz harmonijnym życiem rodzinnym. Drugim żywiołem jest ogień, zwiększa on odwagę i umiejętności przywódcze. Kolory związane z ogniem to oczywiście czerwień, ale także róż i fiolet. Warto tę kolorystykę wykorzystać w przestrzeni do pracy, dzięki temu umożliwi rozwój kariery zawodowej. Trzeci żywioł to ziemia, ma ona wpływ na naszą siłę fizyczną, stabilność oraz zdrowie. Kolorystyka ściśle oscyluje wokół tzw. barw ziemi, a więc wszelkiego rodzaju zielenie, brązy oraz beże są jak najbardziej wskazane. Czwarty z żywiołów, metal, odpowiedzialny jest za jasność myśli, logikę oraz skupienie. Kolory, które się z nim łączą są związane z pastelowymi odcieniami, a także bielą, szarością i srebrem. Natomiast woda, jest ostatnim, piątym żywiołem i odpowiada za duchowość i emocje. Czerń oraz ciemne barwy wzmacniają jej działanie. 

Rozmieszczenie przedmiotów

Feng Shui opiera się na założeniu, że mieszkanie stanowi odzwierciedlenie zarówno wnętrza jak i stanu wewnętrznego właściciela. Aby w pełni stworzyć wnętrze zgodne ze starożytną filozofią należy kierować się kilkoma zasadami, które pozwolą nam na stworzenie harmonijnego wnętrza. Przede wszystkim lustro nie powinno się znajdować naprzeciwko drzwi wejściowych. Poprzez takie rozmieszczenie możemy spowodować, że pozytywna energia chi opuści nasze wnętrze, zamiast krążyć po nim. Po drugie szafy w przedpokoju. Niestety według Feng Shui nie powinny się one nam znajdować, ponieważ blokują dostęp energii chi. Zamiast obszernych, pakownych szaf wykorzystajmy wieszaki na ubrania, które pozwolą nam uporządkować wnętrze. Wchodząc do mieszkania nasz wzrok zawsze powinien padać na coś miłego, dlatego warto naprzeciwko drzwi umieścić wazon z kwiatami lub donice z ozdobnym kwiatem, który będzie zdobił wnętrze oraz oczyszczał powietrze. 

Energia

W chińskiej filozofii wszystko toczy się wokół pozytywnej energii chi, która powinna wypełniać nasze mieszkanie oraz każde pomieszczenie z osobna. Dlatego chcąc ją utrzymać powinniśmy w równowadze i harmonii wykorzystać 5 żywiołów Feng Shui, które odpowiadają za różne dziedziny życia. Pamiętajmy, że energia chi powinna mieć zapewniony swobodny przepływ w mieszkaniu, dlatego unikajmy przeciągów, przez które może opuścić mieszkanie. Wystrzegajcie się ostrych kantów i rogów mebli. Najlepiej zaaranżować zaokrąglone meble, które przyciągają pieniądze. Proste równe krawędzie odstraszają je, powodując, że żyjemy w ciągłym niedostatku. 

Czystość i przejrzystość

Utrzymanie porządku gwarantuje pomyślność w życiu osobistym jak i zawodowym. Bez względu na to co uznajemy za prywatną przestrzeń, czy jest to dom, mieszkanie czy pokój, powinny być utrzymane w ładzie i czystości. Chińska mądrość głosi, że cokolwiek dzieje się w naszym życiu znajduje swe symboliczne odbicie w naszym mieszkaniu i odwrotnie, wszystko co ma związek z naszym mieszkaniem wpływa na nasze życie osobiste i osobowość. Zatem to nie tylko my tworzymy swe mieszkanie, ale także ono kształtuje nas. Chaos w domu może spowodować problemy w szkole, pracy, rodzinie czy życiu uczuciowym. Zatem jeżeli zaprowadzisz porządek w swoim mieszkaniu, pozbędziesz się również chaosu ze swojego życia. 

Idealnym przykładem jest wnętrze zaprojektowane przez pracownię Suma Architektów. Czysta, jasna, uporządkowana oraz rozświetlona przestrzeń, która wprowadza odrobinę pozytywnego myślenia do naszego życia. 

Stonowana paleta kolorów

W Feng Shui każdy kolor jest wyrazem jednego z pięciu żywiołów, dlatego aby utrzymać równowagę we wnętrzu powinno się wykorzystać każdego koloru w zrównoważonych ilościach. Nagromadzenie np. czerwieni może spowodować problemy z wyciszeniem się lub snem, jeżeli został użyty w nadmiarze w pomieszczeniu sypialnianym. Paleta kolorów powinna być stonowana i dostosowana do naszych potrzeb, tylko w ten sposób stworzymy wnętrze wyciszone, harmonijne i uporządkowane. Jasna kolorystyka stanowi bazę, do której możemy dobierać bardziej wyraziste odcienie związane z różnymi dziedzinami naszego życia osobistego. 

Rośliny

Sztuka Feng Shui kocha rośliny, kwiaty i zaleca wykorzystywanie ich niemalże w każdej części naszego mieszkania. Dzięki nim wprowadzana jest energia chi do wnętrza, a także oczyszczają powietrze z drobnoustrojów czy różnego rodzaju alergenów. Juka oraz kaktus to jedyne kwiaty, których nie powinno trzymać się w mieszkaniu. Przede wszystkim ze względu na ostre liście oraz kolce, uznaje się, że powodują wytwarzanie negatywnej, promieniującej energii. Tak samo jest w przypadku sztucznych, zaniedbanych kwiatów, wpływają negatywnie na naszą energię.  

Wprowadzilibyście zasady Feng Shui do swojego mieszkania?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu