6 mitów na temat totalnie białych wnętrz! | homify

6 mitów na temat totalnie białych wnętrz!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Artichok Design Skandynawski salon
Loading admin actions …

Nigdy wcześniej białe wnętrza nie były tak bardzo kultowe, jak dziś. Można pokusić się o stwierdzenie, że wręcz nigdy w historii nie aranżowaliśmy mieszkań całych skąpanych w bieli, a to głównie z powodu banalnych stereotypów, które skutecznie odstręczały nas od tego pomysłu. Dlatego też białe wnętrza to trend, który narodził się dość niedawno, głównie dzięki rosnącej  popularności stylu skandynawskiego oraz stopniowego obalania mitu o niepraktyczności domów urządzonych w tym kolorze. To właśnie realizacje projektów tego nurtu udowodniły, że biel nadaje się do mieszkania i jest najlepszym tłem na wszystkie zbierane w domu dekoracje, który idealnie je eksponuje i uwydatnia. W tym artykule postanowiliśmy przeciwstawić się kilku utartym negatywom, szczególnie dotyczących funkcjonalności wszechobecnej bieli. Mamy nadzieję, że zgodzimy się w wielu kwestiach z fanami tej barwy, a sceptyków przekonamy przynajmniej w pewnej części, co do oryginalności, piękna i praktyczności, która znajduje się w prostocie tego podstawowego i najważniejszego w całej palecie, koloru. 

Praktyczny poradnik, który w jasny sposób pomoże Wam zaprojektować wnętrze w bieli znajdziecie w Katalogu Inspiracji Jak urządzić mieszkanie w stylu skandynawskim? Zapraszamy!

Biel razi w oczy?

Pierwszy argument przeciwników, może brzmieć tak, że biel to kolor krzykliwy i rażący, a jedynie stłumione odcienie barw światła, czyli żółci lub pomarańczy dadzą nam w swoim towarzystwie satysfakcjonująco wypocząć. Nic bardziej mylnego! Wiadomo, że człowiek najwygodniej czuje się w jasnych pomieszczeniach, a kolor który najlepiej imituje to wrażenie to rzecz jasna, tylko i wyłącznie biel! Trzeba pamiętać, że każdy kolor we wnętrzu współdziała ze światłem dziennym. Razem ze stopniowym zachodem słońca lub po prostu z powodu niedostatecznej ilości dochodzącego światła do naszych okien, kolor we wnętrzu szarzeje i ciemnieje, a oświetlony sztucznym światłem sufitowym zyskuje żółty ton. Widoczne jest to szczególnie w porze zimowej, gdy dni są bardzo krótkie. Dlatego biel w dzień automatycznie staje się perłowa i z czasem wpada w szarość, natomiast beże, żółcie i brzoskwinie, czyli utarte, „ciepłe” kolory, oświetleniem z żarówek podbijają swój ton, który po chwili razi i męczy. Biały to kolor spokojny, przejrzysty, relaksujący, ale też motywujący, a dom oprócz relaksu, swoją aurą i kolorem powinien też zachęcać do działania w nim, a przede wszystkim na zewnątrz.

Szybko się brudzi?

Fraza, która również często się pojawia to ta o nadzwyczajnym odznaczaniu się brudu i kurzu na białych powierzchniach. Owszem, nie można zaprzeczyć faktowi, że na czystych, klarownych barwach, wszelkie zanieczyszczenia będą bardziej rzucać się w oczy. Jednak jest to argument dość naiwny, ponieważ nic nie zwalnia nas z obowiązku dbania o czystość w domu – nawet kolorowe płytki w łazience! Aby temu zaradzić, zamiast idealnie czystej bieli kafli, postawmy na takie, które na przykład imitują marmur. Dzięki szarym poświatom kurz będzie mniej widoczny, a wnętrze nadal zostanie utrzymane w białej tonacji. Białe podłogi epoksydowe są bardzo trudne do utrzymania w nienaruszonym stanie, nawet w salonie, jednak zamiast takiej można zdecydować się na pobielone, drewniane deski, które nie mają tak równej powłoki. W każdym innym przypadku powyższy argument ma się nijak do tematu, gdyż praktycznie może obowiązywać tylko na poziomych powierzchniach płaskich, ponieważ ściany nie brudzą się tak jak, na przykład podłogi lub blaty, w zakamarkach których gromadzi się z czasem wiele nieczystości, a które standardowo należy usuwać systematycznie, nawet z takich wzorzystych, kolorowych, „maskujących” brud!

Biały – szpitalny?

Ten stereotyp zyskał niemal miano powiedzenia, ale to tylko i wyłącznie z tego względu, że dosadnie brzmi, a wręcz totalnie mija się z prawdą. Aby białe mieszkanie odzwierciedlało wrażenie szpitalnych wnętrz, musielibyśmy domalować w nim lamperie i wstawić metalowe, pojedyncze łóżka. W innych przypadku nie ma takiej mocy, która by białe wnętrze mieszkalne zmieniła w stereotypową przychodnię. Obronić się przed tym wrażeniem można na wiele sposobów. Głównie materiałem wykończeniowym pokoju i mebli. Matowa farba na ścianach, białe drewniane powierzchnie wyposażenia, gęsty, wełniany, biały koc na łóżku i miękkie poduszki w bawełnianych poszwach nadadzą niezwykłej przytulności białemu wnętrzu. To one w głównej mierze tworzą klimat w pomieszczeniu. Jakie materiały temu nie służą? Na pewno satyna i inne sztuczne tworzywa, które charakterystyczne są dla stylu nowoczesnego.

Białe wnętrze bez pomocy projektanta?

Gdańsk - Skandynawskie mieszkanie wakacyjne JT GRUPA Skandynawska kuchnia
JT GRUPA

Gdańsk – Skandynawskie mieszkanie wakacyjne

JT GRUPA

Nieumiejętnie operowanie kolorem we wnętrzu potrafi zgubić, czego potem możemy bardzo żałować, a często trudno jest to potem odkręcić. Tak samo bezgraniczne operowanie, z pozoru banalnym kolorem białym, może spowodować niechciany efekt pustki. Laicy nie zdają sobie sprawy z trików, które tworzą białe wnętrze przytulnym lub niebanalnym, dlatego warto zasięgnąć rady profesjonalisty, który podpowie jak skutecznie dodać charakteru całkowicie białym wnętrzom. I tym sposobem mogą być dodatki, lustra w nietuzinkowej aranżacji jak na przykładzie JT Grupa, różne faktury białych powierzchni, które ciekawie grają światłocieniem, oświetlenie i inne sekrety aranżacyjne, które nie są tajemnicą dla wykształconych projektantów wnętrz.

Biel tylko dla nowoczesności?

Biel to kolor, który obficie może pasować do każdego stylu wystroju wnętrz, nie tylko nowoczesnego. Widać to bardzo dobrze na powyższym przykładzie klasycznego wnętrza, w którym piękny, biały sufit ze sztukaterią dekoruje salon, a kaflowy kominek ogrzewa to skąpane w bieli pomieszczenie. Jeśli tylko biel nie jest połyskująca, to na wszystkich materiałach odnajdzie się w dowolnym miejscu, o dowolnej tematyce.

Minimalizm kocha biel

Styl minimalistyczny to także nurt, który wyjątkowo chłonie biel w każdym detalu. Jednak od stylu skandynawskiego i nowoczesnego różni się geometrycznymi formami i matowym wykończeniem. Białe, minimalistyczne wnętrze jest niezwykle zręcznym polem do przeprowadzania metamorfoz, które oczywiście mogą uwzględniać kolor. A wiadomo, nic tak nie pobudza do życia jak pozytywne zmiany w naszym otoczeniu!

Wodoodporna podłoga - tak unikniesz wielkiego problemu!
Arrow navigation 3b3136b1
Podobają Wam się całkowicie białe wnętrza? 
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu