Kuchnia i jadalnia w jednym - najlepsze inspiracje! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Kuchnia i jadalnia w jednym – najlepsze inspiracje!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Rustykalny salon od Egue y Seta Rustykalny
Loading admin actions …

Połączenie ze sobą kuchni i jadalni jest rozwiązaniem stosowanym od dawna, szczególnie w domach w których nie ma osobnego pomieszczenia na jadalnie. Ma to przede wszystkim jedną ogromną zaletę – funkcjonalność! Zamiast przenosić półmiski z zupą i naczynia pełne warzyw z kuchni do jadalni, przy czym musimy baczyć podczas przechodzenia przez drzwi, żeby przypadkiem niczego nie wylać – możemy po prostu położyć gotowe potrawy na stole. Mały dystans jest szczególnie pomocny, jeśli mamy dużą rodzinę lub licznych gości – nie będziemy musieli maszerować z kuchni do jadalni kilkadziesiąt razy w ciągu jednego posiłku. Z drugiej strony możemy chcieć ukryć panujący podczas gotowania bałagan i zatuszować wszelkie zapachy dochodzące spod pokrywek, a już szczególnie, gdy są uciążliwe i intensywne, jak np. zapach ryby. Zaopatrzenie się w okap powinno rozwiązać tę kwestię. 

W mieszkaniach, niezależnie od ich metrażu, coraz częstszym rozwiązaniem jest organizowanie wspólnej strefy dziennej, czyli połączenie ze sobą salonu, kuchni i jadalni. Przestrzeń w której cała rodzina spędza czas w ciągu dnia oraz wieczorem – dzięki temu może się lepiej komunikować i cieszyć swoją obecnością. Łączenie kuchni i salonu jest już krokiem dalej, ale też przygotowaliśmy ciekawe pomysły na takie aranżacje.

Stół w centrum uwagi

Kuchnia stanowi serce domu – to w niej przygotowujemy posiłki dla całej rodziny, podjadamy świeżo upieczone ciasteczka i plotkujemy z koleżankami, które przychodzą na kawę. Jeśli lubimy przestrzeń naszej kuchni, czujemy się w niej komfortowo i jedzenie posiłków całą rodziną wydaje nam się bardziej naturalne właśnie w kuchni niż w osobnym pomieszczeniu – to zdecydowanie powinniśmy pozostawić stół w kuchni, zamiast tworzyć osobną jadalnię. W przypadku, gdy zależy nam na podkreśleniu szczególnego znaczenia stołu wokół które zbierają się najbliżsi i przyjaciele, oraz aby to on stanowił centrum rodzinnego życia i spotkań – zadbajmy o jego wyróżnienie. Odpowiednie oświetlenie i dekoracje stołu sprawiają, że od razu rzuca się w oczy i przyciąga uwagę. Oprócz tego zawsze powinien być uprzątnięty – w innym przypadku będzie straszył bałaganem, jaki na nim panuje, a wolelibyśmy otrzymać pełne harmonii połączenie z resztą aranżacji. 

Z wyspą kuchenną

W większych kuchniach bardzo często spotykana jest wyspa kuchenna, która stanowi zarazem wizytówkę pomieszczenia, element o wysokiej funkcjonalności, jak również tworzy subtelną granicę pomiędzy strefą roboczą, w której przygotowujemy posiłki, a strefą konsumpcji – czyli stołem lub nawet salonem. Coraz częściej możemy spotkać wyspę w małych mieszkaniach, która rozgranicza kuchnię od salonu połączonych w jedną wspólną przestrzeń do użytku dziennego. Możemy albo ustawić wyspę i stół oddzielnie albo możemy je ze sobą połączyć, czy też przerobić większą wyspę, na stół – jest to możliwe w dużych kuchniach. W mniejszych sprawdza się dodatkowy barek, który może nie zapewni nam miejsca dla wielu gości, jeśli chcielibyśmy ich uraczyć kolacją, ale dla stałych domowników powinna być wystarczająca. 

Inna podłoga

Jeśli decydujemy się na przestrzeń otwartą w której łączymy ze sobą kilka pomieszczeń o różnej funkcji, czyli np. salon wraz z kuchnią i jadalnią, to warto zastanowić się nad tym, jak jest symbolicznie rozgraniczyć. Pragnąć zachować jak najwięcej przestrzeni powinniśmy zdecydować się wyłącznie na rozwiązania czysto estetyczne i wizualne, czyli np. na położenie innej podłogi. W kuchni mogą to być kafelki, a w salonie, czy też w jadalni – swobodnie przejść w drewniany parkiet. Granica będzie symboliczna, ponieważ tak naprawdę znajdujemy się wciąż w jednym pomieszczeniu, ale mimochodem zauważymy zmianę podłogi i od razu przestawimy się na to, że jesteśmy w zakątku, który ma inne przeznaczenie niż np. salon z miękkim dywanem. 

W dużej kuchni

Jeśli mamy do dyspozycji kuchnię sporych rozmiarów, to ustawienie w niej stołu jest czymś naturalnym. Od nas zależy to, czy zdecydujemy się na dodatkową jadalnię, czy wystarczy nam takie połączenie. Tak naprawdę kuchnia połączona z jadalnią jest o wiele bardziej funkcjonalna na co dzień, a tylko od święta, kiedy przybywa do nas cała rodzina i przyjaciele, możemy potrzebować większej przestrzeni i niekoniecznie chcemy pokazywać cały proces przygotowywania jedzenia. Sposobem na przemianę stołu ze zwykłego roboczego, na taki, przy którym z chęcią zjemy kolację, jest odpowiedni obrus. To naprawdę takie proste – wystarczy mieć przygotowany w szufladzie obrus, który przed ułożeniem zastawy rozłożymy. Od razu zmieni się atmosfera w całym wnętrzu. 

Kanapa jako granica

Jednym ze sposobów na rozdzielenie stref znajdujących się w jednym pomieszczeniu, jest ustawienie jednego mebla tak, aby stanowił wizualną granicę. W tym przypadku nie jest to wyspa lub kuchenny barek, ale salonowa kanapa. W ten sposób jasno dajemy do zrozumienia, że tutaj kończy się salon i zaczyna kuchnia, która jest połączona z jadalnią. W tym miejscu spożywamy posiłek, a tuż obok, na wygodnych kanapach możemy się zrelaksować po smacznej kolacji. Na rozdzielenie stref istnieje kilka sposobów i właśnie jednym z nich jest ustawienie kanapy tyłem, tak, aby wiadomo było, do której części pomieszczenia należy. Jeśli chcecie znaleźć więcej inspiracji na temat otwartej przestrzeni, to koniecznie sprawdźcie w tym artykule: Czy urządzanie na otwartej przestrzeni jest nadal cool?

Różny poziom podłóg

Kuchnia wraz z jadalnią, która jest w estetyczny i dodatkowo funkcjonalny sposób urządzona może stanowić wyzwanie, jednak dodatkowe połączenie ich z salonem – to dopiero wymaga naszej kreatywności! Wspominaliśmy już o różnych podłogach, jednak to nie jedyny sposób na symboliczne oddzielenie od siebie kuchni, jadalni oraz salonu. Dla tych, którzy mają nieco więcej możliwości aranżacyjnych (niektórzy wynajmują dom lub nie ma takiej sposobności z bloku w którym mieszkają), mogą skusić się na różne poziomy podłóg, które w jasny sposób wytyczą granice pomiędzy poszczególnymi strefami funkcyjnymi. W tym wypadku mamy salon nieco niżej niż kuchnię wraz z jadalnią, jednak całość jest utrzymana w szarości, która spaja aranżację.

Co myślicie o wspólnej kuchni i jadalni? Wolicie w połączonej wersji, czy może osobno?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu