Drewniane domy w 6 fantastycznych stylach! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Drewniane domy w 6 fantastycznych stylach!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
od DMP arquitectura Nowoczesny
Loading admin actions …

Każdy styl wnętrzarski czy architektoniczny ma swoje cechy charakterystyczne, których niedoświadczony amator dziedziny projektowania nie zawsze potrafi wychwycić. Takie style, niezależnie od materiału z którego zbudowany jest dom, da się szybko rozróżnić kilkoma głównymi założeniami. Dlatego w tym artykule postanowiliśmy pokazać Wam różne oblicza domów, których cechą wspólną jest właśnie materiał, z którego są wzniesione jednak zaskakującą wielość opcji aranżacyjnych przy wykorzystaniu tego samego środka, które czynią te domy zaskakująco różnymi.

Zdrowe drewno to solidne tworzywo do budowy domów, wykorzystywane od wieków i po dziś dzień. Drewno ma tę przewagę nad betonem, że jego kondycja może nam wiele powiedzieć o wytrzymałości budynku, a także odpowiednio wcześnie „uprzedzić” przed ewentualnymi zagrożeniami lub o konieczności naprawy. Natomiast beton jest nieprzewidywalny, a jego pęknięcia, na przykład w konstrukcji nośnej domu mogą być oznaką rychłych kłopotów, którym bardzo trudno zapobiec. W tym artykule skupimy się jednak na fasadzie, elewacji czyli na estetyce i wyglądzie zewnętrznym domów różnych stylów. Dzięki tym przykładom możecie łatwo zauważyć jak bardzo – dosłownie i w przenośni – elastycznym  materiałem jest drewno, które w połączeniu z ludzką wyobraźnią zmienia swe oblicze, które z kolei ogólnie nazywamy poniższymi stylami.  

Przy okazji tego tematu, koniecznie zajrzyjcie także do Katalogu Inspiracji Wyjaśniamy 7 najpopularniejszych stylów domów! Zapraszamy!

Minimalistyczny

Dom o takim charakterze zawsze ustępuje miejsca prostym formom i minimalizuje dodatki. Do tego stopnia, że nawet rynny na dachu są ukryte, by nie szpeciły geometrycznej konstrukcji budowli. Minimalistyczny dom z drewnianą elewacją w spokojnym, naturalnym kolorze beżu, pięknie prezentuje się pośród zieleni ogrodu. Poziome oszalowanie domu długimi deskami podkreśla tę wszechobecną prostotę. Duże okna sięgające od podłogi do sufitu pierwszej kondygnacji sprawiają wrażenie otworów w ścianie, dzięki temu, że ich ramy są płynnie wpisane w krawędzie kondygnacji i słupy narożne.

Rustykalny

Oto prawdziwa chatka babci, którą zobaczyć możemy w co drugiej polskiej wsi, szczególnie w górach. Dom ten zbudowany jest z okrągłych bali, które ułożone poziomo, jeden na drugim tworzą ściany domu. Nie musimy długo tłumaczyć na czym polega styl rustykalny – przede wszystkim na wykorzystaniu drewna w sposób jak najmniej obrobiony, pocięty. Naturalność przejawiająca się w niedoskonałościach bali i nierównościach słupów podtrzymujących dach nad głównym wejściem to cały urok stylu rustykalnego oraz wiejskiego. Jedynie co ekstrawaganckie w tej realizacji Smart Wood to kolorystyczna aranżacja w zaskakującym miejscu, czyli białe akcenty na końcówkach wystających z rogów ścian, bali.

Nowoczesny – modułowy

Ten dom jest nowoczesny w swojej drewnianej oprawie nie tylko dzięki temu, że ma prosty kształt i oszczędne wykończenie elewacji, ale też z tego względu, że jest modułowy. To konstrukcja domu, która pozwala na szybką realizację projektu na skomplikowanych gruntach, dlatego takie domy najczęściej wykonywane są z drewnianych, gotowych konstrukcji, które mocuje się w danym miejscu. Ich zalet jest niezliczenie wiele, od ceny i szybkości budowy zaczynając, kończąc na aspektach środowiskowych. Co charakterystyczne dla domów modułowych to, podobnie jak w minimalistycznych – prostota, prostota i jeszcze raz prostota. Natomiast ten konkretny przykład bije nowoczesnością poprzez szary, srebrzysty kolor drewna użytego do stworzenia pięknej fasady tego niewielkiego domku.

Klasyczny

Piękny i elegancki dom drewniany w stylu klasycznym wyróżnia się nie tylko kolorem, ale też oprawą. Krawędzie, rogi budynku, a także okna otulone są pięknymi, białymi marginesami, które dodają niesamowitego szyku całości. Oprócz tego charakterystycznym elementem domów w tylu klasycznym są półokrągłe, ozdobne okienka przewidziane głównie pod szczytem dachu. Taki dom w stylu klasycznym niezwykle zgrabnie współgra z otaczającą go zielenią i czystym błękitem nieba. Aż chciałoby się tam zamieszkać!

Azjatycki

Dom drewniany w stylu azjatyckim to zdecydowane barwy i wszechobecne belkowanie. W tym wypadku jest to ascetyczne, czarne, głębokie drewno, przypominające jakby były wyjęte niczym z popiołów oraz pionowe belkowanie zmierzające ku bardzo wysokiemu szczytowi budynku. Styl azjatycki jest bardzo klarowny, ale także oszczędny. Jednak ważna jest dla tego nurtu gra światłem. Stąd też biorą się liczne przeszklenia i geometryczne podziały w szkle, która rzucają swój bardzo ciekawy cień we wnętrzu.

Kolonialny

To taki dom, który szczególnie wyróżnia się przestronną werandą umiejscowioną przed frontowymi drzwiami głównymi oraz półokrągłymi zakończeniami drewnianych belek, podtrzymującymi konstrukcję jej zadaszenia. Kolor domu także jest istotny. Kolonialne budynki najczęściej są jasne. Drewniana oprawa jest dla tego stylu standardem, a nie wymysłem. Nie pojawiają się w nim inne materiały, na przykład na balustradach czy ogrodzeniach. Drewno dominuje we wszelkich jego ozdobnych ułożeniach.

Rozpoznajecie już kluczowe różnice w architekturze domów?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu