Lśniące meble ogrodowe – najlepsze triki!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
homify Nowoczesna jadalnia
Loading admin actions …

Duży wybór rodzai mebli ogrodowych w sklepach nie ułatwia podjęcia decyzji o tym jakie meble i z jakiego konkretnie tworzywa będą nam osobiście służyć najlepiej przez długie lata. Głównym tropem, a propos wyboru zestawu wypoczynkowego do ogrodu, na taras lub balkon powinien być styl wystroju wnętrz naszego mieszkania, ponieważ poniekąd wygląd obejścia i przyległych domowi przestrzeni powinien współgrać ze środkiem lub być jego kontynuacją. Trudno jest sobie wyobrazić nowoczesny dom, przy którym stoją masywne, rustykalne krzesła ogrodowe i odwrotnie. Inny, bardziej przyziemny problem, ale za to najczęściej nas dotykający to… cena. Naturalne tworzywa takie jak drewno jest najlepszym wyborem do wszystkich wnętrz, gdyż może przybrać każdą stylistykę, od ozdobnej – klasycznej do minimalistycznej, jednak ten szlachetny materiał ceni się. Dlatego przy niskim budżecie warto pochylić się i zastanowić nad wyborem plastikowych mebli ogrodowych! Kształty plastikowych mebli nie są już dziś tak banalne i nieatrakcyjne jak kiedyś, a odpowiednim kolorem mogą dopasować się do wielu wnętrzarskich nurtów. Ich dodatkową zaletą jest lekkość oraz w niektórych przypadkach, kompaktowość! W tym artykule podpowiemy Wam jak utrzymać w czystości i dobrej kondycji tanie i przystępne każdemu meble ogrodowe. 

Przepiękne ogrody z równie ciekawymi meblami możecie też zobaczyć w Katalogu Inspiracji 7 sprawdzonych sposobów na zabójczy ogród! Zapraszamy!

Profilaktyka

Zacznijmy od tego, że tak jak każde meble ogrodowe, te plastikowe również mają swoje „ograniczenia”. Nie są niezniszczalne. Pierwszą zasadą w dbałości o ich dłuższą żywotność w dobrym wyglądzie jest nie wystawianie ich na dłuższe działanie mocnych promieni słonecznych. To spowoduje, że stracą swój głęboki kolor i zmatowieją. Dlatego wszelkie zadaszenia i zaciemnienia altan, parasoli w upalne dni są nie tylko pożądane dla naszego zdrowia i bezpieczeństwa, ale też kondycji plastikowych mebli. Zabezpieczyć je można także materiałowymi pokrowcami lub skromniej – poduszkami. Każdy z tych elementów jest nie tylko praktyczny, ale i dekoracyjny dla całej ogrodowej lub balkonowej aranżacji.

Kupując plastikowe meble ogrodowe, warto zwrócić uwagę na to, aby miały domieszkę żywic utwardzających. Będą wtedy bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne: zarysowanie, zadrapania, a także pękanie w wyniku niewłaściwego użytkowania, na przykład nadmiernego obciążenia.

Przybory i mycie

Przyrządy niezbyt skomplikowane. Wystarczy gąbka, miska z ciepłą wodą, mydło oraz miękka szmatka do odkurzenia przed myciem. Być może jest to oczywiste, ale nie myjmy plastiku szorstką stroną gąbki, gdyż pod światło, na gładkich i lśniących powierzchniach plastiku dostrzeżemy nieestetyczne zarysowania. Ciepła woda z rozpuszczonym w niej mydłem w zupełności wystarczą, by doczyścić meble z lekkich zabrudzeń i odtłuścić je.

Osuszanie

Po kąpieli mebli należy obficie spłukać je wodą tak, by nie pozostały na nich ślady piany lub mydła. Następnie trzeba osuszyć je bardzo dokładnie miękką szmatką, najlepiej z mikrofibry. Ważne jest to, by nie zostawić, na przykład na siedziskach krzeseł lub blacie stołu kałuży wody, bo po upływie czasu, gdy woda wyparuje pozostawi na ich powierzchni nieładne odbarwienia i zacieki. Deszcz i inne gorsze warunki atmosferyczne nie są groźne dla wytrzymałości użytkowej plastikowych mebli ogrodowych, jednak dla ich wyglądu, owszem. Jednak jest to kolej rzeczy pozostawiająca swoje ślady, na każdym rodzaju mebla.

Uszkodzenia

Gdy po myciu wyjdą na jaw poważne uszkodzenia plastikowych mebli, należy posiłkować się klejem w mniej newralgicznych dla wytrzymałości konstrukcji mebla, miejscach, na przykład podłokietniki krzeseł lub krawędzie stołu. W innych przypadkach, należy niestety wyrzucić taki mebel, który może zagrażać bezpieczeństwu lub stwarzać pozory niestabilnego. W takim wypadku pomyślmy o prawidłowym pozbyciu się plastikowych mebli, czyli ich ewentualnym oddaniu do miejsca ponownego przetworzenia lub wykorzystania.

Detergenty

Jeśli plastikowe meble ogrodowe są bardzo brudne i umycie ich zwykłym mydłem nie wystarcza, możemy użyć innego środka czyszczącego – specjalnego wosku z filtrem UV, który dobrze chroni przed zmatowieniem i nabłyszcza plastikowe meble. Należy rozprowadzić go szczotką lub pędzlem, a następnie pozostawić do wyschnięcia. Po godzinie zabieg ten można powtórzyć dla pewności uzyskania pożądanego efektu. Tworzywa sztuczne nie są podatne na grzyby lub pleśń, dlatego ich konserwacja nie wymaga dużego wkładu finansowego w zakup środków czyszczących, co też jest ich pośrednią zaletą.

Farby do plastiku

'Margot' plastic stacking dining chair by Infiniti homify Nowoczesna jadalnia Krzesła i ławy

Jeśli nasze plastikowe meble ogrodowe lub inne akcesoria wykonane z tego tworzywa nie wyglądają już jak pierwszej świeżości, a nie chcemy ich wyrzucać ze względu na dbałość o środowisko i chęć doszczętnego wyeksploatowania – jest na to jedna, praktyczna rada! W sklepach dostać możemy farbę do plastiku, która odświeża plastikowe powierzchnie, nadając nowy lub odzyskując ich dawny, wyrazisty kolor. Jest to lakier do plastiku w spreju, który odnawia, rewitalizuje plastikowe przedmioty, chroni przed uszkodzeniami, zachowuje naturalną strukturę powierzchni i nadaje się do stosowania zarówno na zewnątrz jak i wewnątrz pomieszczeń. Mały, czarodziejski środek, w dobrej cenie, który nada nowe życie plastikowym meblom ogrodowym i nie tylko!

Czy dobrze służą Wam plastikowe meble ogrodowe?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu