Tak idealnie zawiesisz swoje zasłony! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Tak idealnie zawiesisz swoje zasłony!

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
od Muebles Flores Torreblanca Klasyczny
Loading admin actions …

Dekoracja salonu jest kwestią niezwykle istotną. Przestrzeń dzienna pełni bowiem wiele ważnych funkcji, m.in. reprezentuje nasze mieszkanie i daje nam wytchnienie po ciężkim dniu pracy, tak więc styl w jakim będzie urządzona, musi przykuwać uwagę i wprawiać w zachwyt naszych gości. Pokój dzienny to nie tylko odpowiednie meble do przechowywania i wygodna sofa, to także właściwe dodatki, takie jak dywan, oświetlenie czy zasłony. W dzisiejszym artykule chcielibyśmy skupić się na wyjątkowej dekoracji okien, czyli dopasowaniu zasłon do naszego prywatnego wnętrza. Czym się kierować oraz jakiego rodzaju materiał wybrać. 

Salon bez zasłon wydaje się chłodny i mało przytulny. Dzięki dobraniu odpowiedniego materiału, motywu, koloru oraz tekstury możemy stworzyć wyjątkową atmosferę, która podkreśli niepowtarzalny charakter naszego wnętrza. Oprócz funkcji dekoracyjnej, którą niewątpliwie pełnią, pozostaje funkcja ochronna, która dozuje ilość światła dziennego wpadającą do naszego salonu. W ten sposób możemy osłonić się przed nadmiarem słońca w upalne dni bądź odseparować od wścibskich sąsiadów, a także poprawić jakość snu. Kolor oraz materiał naszych zasłon powinien zależeć od stylu w jakim jest urządzony salon. W minimalistycznych bądź skandynawskich wnętrzach dekoracja okien nie jest tak znacząca jak w stylu rustykalnym, eklektycznym czy glamour. Skandynawowie pragną jasnych, przestronnych wnętrz, dlatego w ich oknach nigdy nie spotkamy zasłon. Wynika to głównie z warunków pogodowych. Ciemne, pochmurne dni sprawiły, że ich wnętrza stały się odpowiedzią na szarość panującą za oknem. Zamiast zasłon wykorzystuje się rolety bądź żaluzje. 

Dziś zaprezentujemy Wam różne rodzaje zasłon, począwszy od tych ciężkich, wykonanych z grubego materiału, po te delikatne, zwiewne, niemalże przezroczyste oraz wymienimy Wam jakimi czynnikami powinniście się kierować dokonując zakupu odpowiednich zasłon. 

Dostosuj odpowiednią szerokość

Mieszkanie - Warszawa - 85 m2 Nowoczesny salon od Mprojekt Nowoczesny
Mprojekt

Mieszkanie – Warszawa – 85 m2

Mprojekt

Najczęściej popełnianym błędem jest złe dopasowanie metrażu, tudzież szerokości zasłon do potrzeb. Niezwykle istotne jest, aby przed wybraniem się do hurtowni z materiałami, właściwie pomierzyć szerokość naszego okna oraz dopasować taką ilość materiału, która będzie zakrywała całą jego powierzchnie, dodatkowo pozwalając nam na dekoracyjne upięcie. A więc, stosunek szerokości zasłony do szerokości okna powinien wynosić od dwóch do dwóch i pół. Chcąc zobrazować to na przykładzie, załóżmy, że szerokość naszego okna wynosi 2 metry, tak więc zasłona powinna mieć od czterech do pięciu metrów, kiedy jest naciągnięta. Mogłoby się nam wydawać to olbrzymim marnotrawstwem pieniędzy, jednak widok idealnie upiętych zasłon, które okrywają okno w całości, nie zostawiając szpetnych szpar, jest bezcenny, a co więcej klasyfikuje nasze wnętrze jako schludne, przytulne.  

W salonie zaprojektowanym przez pracownię MProjekt zasłony posiadają wyrazisty kolor, podkreślając tym samym wyjątkowy klimat i urok przestrzeni dziennej. 

Użyj właściwą ilość materiału

FRENCH TOILE od Cabbages & Roses Rustykalny
Cabbages & Roses

FRENCH TOILE

Cabbages & Roses

Jak już wcześniej wspomnieliśmy dopasowanie właściwej ilości materiału jest niezwykle istotne, bowiem gra toczy się nie tylko o piękną dekorację okna, ale także o ich praktyczne zastosowanie. Źle wymierzone i dopasowane zasłony mogą stać się szpetnym elementem wnętrza, którego chcielibyśmy się szybko pozbyć. Zatem nie traćcie głowy w dekoracyjnym szaleństwie i pamiętajcie, że najważniejsze są pomiary, tak jak i w przypadku aranżowania każdej przestrzeni, doboru mebli czy wyposażenia, tak i w kwestii zasłon oraz aranżacji okien. Okno to niezwykle cenny element każdego mieszkania, dzięki niemu nasze wnętrza stają się jaśniejsze, bardziej przejrzyste, ciekawsze, zatem warto poświęcić dłuższą chwilę na jego odpowiednią dekorację. 

Dopasuj długość

Zapewne większość z Was zastanawia się jaka jest prawidłowa długość zasłon, czy powinny kończyć się zaraz pod parapetem czy raczej sięgać aż do podłogi? Specjaliści od aranżacji wnętrz radzą, aby kupować zasłony o takiej długości, która kończy się przy podłodze. Przede wszystkim wpływa to na atrakcyjność naszej przestrzeni dziennej, a co więcej optycznie ją wydłuża. Zabieg ten możemy spotęgować dodatkowo korzystając z odpowiednich wzorów, które dodają wysokości bądź szerokości pomieszczeniu, np. pasy pionowe lub poziome. Dzięki nim wprowadzimy ciekawą dekorację, a także optycznie powiększymy przestrzeń. Kupując materiał na zasłony, zawsze warto kupić odrobinę więcej i przyciąć, wyregulować odpowiednio. Dzięki temu unikniemy problemów z niedopasowaniem długości zasłon do wysokości pokoju.  

Powieś na odpowiedniej wysokości

Zasłony powinno się wieszać zaraz przy suficie. Służą do tego karnisze, drążki lub szyny mocowane do sufitu. Pamiętajcie, aby karnisz zawiesić na właściwej wysokości. Dzięki temu zyskacie schludny, zadbany wygląd, a także wydłużycie wnętrze. W zależności od tego na co się decydujecie, czy drążek czy szyna, Wasza wysokość powinna być dopasowana do długości zasłon oraz ogólnego wyglądu salonu. Nie ma nic gorszego niż brzydko upięte zasłony na nieodpowiedniej wysokości. Właściciele małych pomieszczeń, powinni szczególnie do serca wziąć sobie tę uwagę, ponieważ poprzez nieodpowiednie rozwieszenie zasłon możemy stworzyć przytłaczający efekt, ponurej, małej przestrzeni. 

Wybierz materiał

Wybór odpowiedniego materiału na zasłonę okienną może przyprawić niejedną osobę o zawrót głowy. Mnogość wzorów, kolorów, faktur jest tak ogromna, że trudno zdecydować się na coś konkretnego, idealnie dopasowanego do naszej prywatnej przestrzeni. W takiej sytuacji powinniście pamiętać przede wszystkim o stylu wnętrza oraz funkcjonalności. W tradycyjnych przestrzeniach, w których królują ciężkie, ciemnobrązowe meble, warto postawić na zwiewne, jasne zasłony, które dodadzą polotu i rozjaśnią ciemne wnętrze. Natomiast w pomieszczeniu jasnym, w którym wyposażenie utrzymane jest w odcieniach bieli, szarości możemy poszaleć i zdecydować się na bardziej ekstrawagancki materiał, wzór, kolor. Pamiętajcie jednak, że zasłona prócz funkcji dekoracyjnej, powinna również osłaniać okno, a więc nie przepuszczać światła, a także nie dopuszczać wzroku wścibskich sąsiadów. Starajcie się zatem wybierać takie materiały oraz kolory, które wpasują się w Waszą przestrzeń oraz dodadzą jej przytulnego, ciepłego wyglądu. 

Dobierz właściwy karnisz

Nowoczesny salon od Kaaten Nowoczesny

Odpowiedni karnisz jest szczególnie istotny jeśli planujemy zakup ciężkich zasłon, np. wykonanych z aksamitu. Wtedy powinniśmy zastanowić się nad metalowymi karniszami, które przede wszystkim są wytrzymałe pod względem lat przydatności, a także utrzymania odpowiedniego ciężaru. Materiał ten pozwala nam na łatwe przesuwanie zasłon, a także gwarantuje prosty, surowy wygląd, co jest niezwykle istotne, w przypadku kiedy chcemy zdecydować się na bardziej wyrazisty, kolorowy wzór. Metalowe karnisze są proste i bezproblemowe w użytkowaniu, na pewno nie będą sprawiały nam kłopotu w płynnym przemieszczaniu zasłon. 

Zadbaj o schludny wygląd

Monsoon 2014 od Chivasso BV
Chivasso BV

Monsoon 2014

Chivasso BV

Na sam koniec zadbajmy o to, aby nasze zasłony godnie się prezentowały. Nie wieszajmy pogniecionych, wygiętych zasłon, ponieważ zepsujemy efekt końcowy. Ważne, aby przed powieszeniem przeprasować je i na wpół wilgotne powiesić. Co więcej, regularne pranie! A więc nie tylko od święta czy na święta, ale także bez okazji zadbajmy o świeży i czysty wygląd naszych okien. Dzięki temu odpłacą nam się efektowną prezencją i niebanalnym wyglądem. 

Jakie zasłony preferowalibyście w swoim pokoju dziennym? 
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu