Idealne wnętrze do mieszkania i do pracy! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Idealne wnętrze do mieszkania i do pracy!

Justyna Dziesińska Justyna Dziesińska
Nowoczesne domowe biuro i gabinet od Urbana Interiorismo Nowoczesny
Loading admin actions …

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat wygląd naszych prywatnych przestrzeni zmieniał się diametralnie. Początkowo w latach 60-tych w oparciu o tzw. normatywy projektowania, na każdego lokatora przypadało 11 metrów kwadratowych powierzchni, zatem mieszkania nie szczyciły się dużą, otwartą przestrzenią. Początek lat 70-tych to rozkwit mieszkań w wielkiej, betonowej płycie. Mieszkania osiągały już większe metraże od tych poprzednich, natomiast w dalszym ciągu pokoje były odseparowane i zamknięte na pozostałą część mieszkalną. Termin otwarta przestrzeń nie funkcjonował w tych latach. Dopiero pod koniec lat 90-tych XXI wieku deweloperzy zaczęli zmieniać standardowe koncepcje przestrzeni użytkowej i zdecydowano się otworzyć kuchnię na salon. Od tego czasu coraz częściej i coraz chętniej architekci projektują otwarte przestrzenie, których funkcjonalna aranżacja jest niezwykle trudna, a nawet katorżnicza. My w dzisiejszym artykule chcielibyśmy Wam pokazać jak na otwartej przestrzeni stworzyć miejsce do pracy oraz jakich zasad powinniście się trzymać, jeżeli chcecie żyć w zgodzie z pozostałymi domownikami. 

Zacznijmy od tego, że nasza otwarta przestrzeń powinna być przede wszystkim jasna. Dzięki temu zyskamy niesamowite możliwości aranżacji danego wnętrza. W ciemnych, ponurych przestrzeniach musimy skupić się głównie na doświetleniu i dodaniu blasku, ponieważ brak światła w przestrzeni dziennej powoduje przygnębienie, rozdrażnienie, a nawet stany depresyjne. Poza tym w jasnej przestrzeni dziennej łatwiej zaaranżować wzorzyste detale czy oryginalne formy mebli. W ten sposób stworzymy wnętrze o wyjątkowym klimacie i niepowtarzalnej koncepcji stylistycznej. 

Światło to również niezbędny czynnik komfortowej i wygodnej pracy. Dzięki dobrze oświetlonej przestrzeni bardziej skupiamy się na pracy i szczegółach. Pamiętajcie, że barwa oraz stopień intensywności światła sztucznego mają również olbrzymie znaczenie dla naszych pozytywnych wyników w pracy. Światło powinno być białej barwy o dosyć wysokim stopniu intensywności. Nieumiejętnie dobrane oświetlenie spowoduje, że nasza praca nie będzie efektowna, a przestrzeń do pracy niefunkcjonalna. 

Podsumowując nasza wielofunkcyjna przestrzeń powinna być przede wszystkim ergonomicznie zaprojektowana, komfortowa w codziennym użytkowaniu oraz spójna ze stylistyką całego mieszkania, dzięki temu zyskamy miejsce do wypoczywania, pracy i przyjmowania gości. 

Utrzymuj porządek w miejscu pracy

Otwarta przestrzeń, czyli tak zwana open space, to synonim nowoczesnych mieszkań. Jeszcze kilkanaście lat temu liczyła się przede wszystkim ilość pokoi. Podstawą były odrębne przestrzenie, które można było zaaranżować na wiele sposobów, spełniając nasze osobiste wymagania. Dzisiaj odchodzi się od koncepcji zamkniętych przestrzeni dziennych, coraz częściej otwiera się je na pozostałą część mieszkania, tworząc przestronne, wielofunkcyjne wnętrze. Tego typu mieszkania posiadają wiele plusów, najważniejszą ich zaletą jest możliwość stworzenia kilku odrębnych przestrzeni, pełniących różne funkcje. Począwszy od miejsca do pracy, na strefie do wypoczynku kończąc. Niestety, jednak jest to minus w przypadku, gdy mieszkamy z partnerem, rodziną i posiadamy tylko jedną wspólną przestrzeń. W takiej sytuacji zobowiązani jesteśmy do przestrzegania podstawowych zasad funkcjonowania w grupie, które ułatwią nam i naszej osobie towarzyszącej przebywanie we wspólnej strefie. Dlatego pamiętajcie o utrzymaniu porządku w miejscu pracy. Jest to niezbędny czynnik, który wpływa przede wszystkim na efektywność naszej pracy oraz wizualny odbiór przestrzeni, którą zamieszkujemy. Wnętrze poukładane, uporządkowane prezentuje się bardziej harmonijnie, przytulnie, aniżeli ogólny rozgardiasz. 

Zadbaj o oświetlenie

Wnętrza, które spełniają kilka funkcji jednocześnie, powinny posiadać odpowiednio dostosowane oświetlenie, tak aby zapewnić nam komfort oraz wygodę w danej strefie. Tak, więc przestrzeń do pracy musi być prawidłowo doświetlona, by stworzyć nam perfekcyjne warunki. Barwa światła jasna, na pograniczu jaskrawej, natomiast stopień intensywności odpowiednio wysoki. Nasze miejsce do pracy powinno posiadać kilka strumieni światła sztucznego, tak aby zapewnić odpowiednią widoczność oraz naświetlenie z każdej strony. Strefa wypoczynkowa to zupełnie inna przestrzeń, w której liczą się kompletnie inne walory. Przede wszystkim światło powinno nas nastrajać, wyciszać oraz wprawiać w odpowiedni nastrój, tak więc wszelkiego rodzaju lampy stołowe, podłogowe, świece czy kinkiety ścienne są mile widziane. Barwa światła powinna oscylować wokół ciepłych kolorów, tak aby nadać tej przestrzeni przytulności oraz domowego charakteru. 

Nie jedz przed komputerem

Gabinet główny. Nowoczesny salon od homify Nowoczesny
homify

Gabinet główny.

homify

Otwarta przestrzeń stwarza nam możliwość zaaranżowania w niej kilku stref o różnych funkcjach. Tak, więc poza miejscem do pracy oraz częścią do wypoczynku, możemy również wyegzekwować część do spożywania posiłków. Dzięki temu nasze wnętrze stanie się uporządkowane, harmonijne, o jasno określonych funkcjach, a my tym samym będziemy mogli cieszyć się komfortowymi warunkami do pracy. Poza tym spożywanie posiłków w miejscu pracy zawsze kończy się źle dla naszego komputera albo notatek. Jest spore niebezpieczeństwo, ze talerz z zupą niechcący wylejemy na ważne dokumenty, a okruchy z kanapek, ciastek czy innego rodzaju przekąsek wpadną między klawiaturę, pogarszając tym samym jej stan techniczny.

Słuchaj stonowanych dźwięków

Zabudowa meblowa w salonie. Minimalistyczny pokój multimedialny od MEEKO Architekci Minimalistyczny
MEEKO Architekci

Zabudowa meblowa w salonie.

MEEKO Architekci

Jeżeli chcemy mieszkać, wypoczywać i pracować w jednej, otwartej przestrzeni powinniśmy dostosować się do obecnych warunków, tak aby nasz tryb życia nie przeszkadzał pozostałym domownikom. Tak, więc liczy się przede wszystkim szacunek do sąsiadów, współlokatorów czy naszych partnerów, którzy z nami dzielą wspólną przestrzeń. Dotyczy to przede wszystkim słuchania muzyki. Przebywając jednocześnie w jednym pomieszczeniu musimy dostosować się do grupy i liczyć z ich zdaniem. Tak, więc jeżeli pragniemy słuchać muzyki, pamiętajmy, aby ustawić odpowiedni poziom głośności, który nie będzie przeszkadzał pozostałym osobom. Najlepiej zainwestować w dobre słuchawki, które w każdej chwili będziemy mogli nałożyć na uszy i cieszyć się naszą ulubioną muzyką, nikomu w tym nie przeszkadzając.

Wnętrze widoczne powyżej zostało zaprojektowane przez architektów z pracowni Meeko. Jest to jasna, utrzymana w stonowanej tonacji kolorystycznej przestrzeń dzienna, w której zaaranżowano mały kącik do pracy. Odpowiednia ilość szafek gwarantuje nam utrzymanie porządku i ładu w naszym miejscu pracy.

Organizacja pracy

Podstawą efektownej pracy jest jest doskonała organizacja, której uczymy się od najmłodszych lat. Już jako dziecko, chyba każdy z nas był zaganiany przez rodziców do sprzątania swojego pokoju, utrzymywania w nim ładu i harmonii. Tego typu dyscyplina jest potrzebna, ponieważ w przyszłości owocuje doskonałą organizacją nie tylko w pracy, ale w życiu ogólnie. Porządek w ważnych papierach, dokumentach, notatkach czy innego rodzaju pismach jest niezbędny dla naszego spokoju i prawidłowego funkcjonowania. Tak, więc miejsce do pracy we wspólnej, otwartej przestrzeni, powinno posiadać odpowiednią ilość półek, szuflad, które pomieszczą nasze wartościowe papiery oraz wprowadzą schludny, zadbany wygląd do wnętrza naszego mieszkania. 

Macie jeszcze jakieś pomysły na to jak pracować i mieszkać na otwartej przestrzeni?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu