Domek dla hobbitów? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Domek dla hobbitów?

Aśka Warchał Aśka Warchał
Nowoczesny balkon, taras i weranda od Just-In House(져스틴 하우스) Nowoczesny
Loading admin actions …

Życie hobbita wydaje się być idealne. Mamy oczywiście na myśli życie w Shire, a nie kiedy nie błąka się on po bezkresach Mordoru. Idylliczny wiejski krajobraz, niewinne gry i zabawy oraz wspaniałe domki, które dzisiaj moglibyśmy nazwać ekologicznymi, zapewniające miejsce do relaksu na koniec każdego pięknego dnia.

Południowo-koreańskie studio Just-In House wydaje się być pełne fanów J.R.R. Tolkiena, o czym świadczy ich niezwykły projekt, który mamy przyjemność Wam dzisiaj zaprezentować. Częściowo podziemny dom ukryty jest między drzewami. Daleko mu do luksusu i wystawności, a jednak proponuje harmonijne, proste życie w zgodzie z naturą, do którego tak wielu z nas dąży. 

Przenieśmy się zatem do Azji i odkryjmy, jak żyłyby nowoczesne hobbity…

Zaskakujące kontrasty

Pagórek przedziela szklany blok. A raczej nie pagórek, tylko specjalnie zaprojektowany budynek pokryty trawą. Nowoczesne wejście zaskakuje, raczej nie tego spodziewalibyśmy się po domu pomyślanym, by integrować się z naturalnym otoczeniem. Nasze obawy zostają rozwiane, kiedy okazuje się, że i temu elementowi przyświecała ta sama ideologia. Szklany blok to w rzeczywistości szklarnia – natura jednak jest na pierwszym miejscu! 

Po prawej stronie widzimy jakby pomieszczenie gospodarcze, utrzymane w tym samym stylu, ale bardziej przypominające nam domki tradycyjnych hobbitów. Dzisiaj skupiamy się jednak na nowoczesności!

Ogródek?

Zanim zaczniemy przyglądać się dokładnie poszczególnym elementom, od razu możemy stwierdzić, że czego jak czego, ale przestrzeni na zewnątrz domu tutaj nie brakuje. Budynek nie tylko znajduje się pośrodku lasu, ma nawet ścieżki na swoim dachu oraz altankę z widokiem. Jeśli chodzi o metraż wnętrza, to są to zaledwie 22 m2!

Okno na naturę

Okno kuchni wyłania się z fasady domu-pagórka. Powyższe zdjęcie
świetnie obrazuje filozofię architektów, który chcą harmonijnie łączyć naturę i dokonania cywilizacyjne. Chociaż, jakby się ich spytać, to przyznaliby się pewnie do tęsknoty za światem sprzed postępu technologicznego. Ich projekt jednak udowadnia, że poszukiwanie utraconej harmonii, łączności z naturą może przynieść zaskakujące owoce, że warto szukać go nie na zasadzie bezmyślnego odtwarzania wzorców przeszłości, ale na własnych warunkach, z designem i technologią współczesności.  

Wielu z nas przynajmniej raz w życiu pomyślało o rzuceniu wszystkiego i rozpoczęciu życia na łonie natury, na przykład w jaskini. Tyle, że w praktyce oczekiwalibyśmy pewnie przeszkleń i ogrzewania.

Dla stylowego ogrodnika

Wbrew powszechnemu przekonaniu, szklarnie mogą być stylowe i nowoczesne. Udowadnia to powyższe zdjęcie ze spiralą lamp z metalowymi mini abażurami, wieńczącymi duże, odsłonięte żarówki. Powyższa konstrukcja nie służy tylko do uprawy warzyw na własny stół, jej główną funkcją jest zapewnienie naturalnej wentylacji, ogrzewania i chłodzenia podziemnych pomieszczeń oraz dbanie o odpowiednią wilgotność powietrza.

W beczce

We wnętrzu panuje przytulna atmosfera, dzięki wprowadzeniu kolistych ścian i obłożeniu ich jasnym drewnem. Prawda, że przypomina mieszkanie Froda i Bilba? Ciekawą dekoracją jest czarny sufity, który wygląda, jakby wylano na niego smołę, chociaż w rzeczywistości patrzymy na barwione drewno. 

Wystrój podziemnego wnętrza

Przechodzimy kilka kroków dalej, zarówno w przestrzeni jak i w czasie. Widzimy teraz to samo pomieszczenie po jego urządzeniu. Każdy kąt został wykorzystany – widzicie pralkę pod schodami? Nie myślano jednak tylko praktycznie, ściany zdobią obrazy, przydające przytulnemu wnętrzu wyrafinowania.

Jeśli to jeszcze nie moment na Wasz eko-dom, możecie zawsze zastanowić się nad eko-wystrojem wnętrza i poszukać inspiracji tutaj: Design w stylu eko- 10 najciekawszych projektów.

Czy mielibyście ochotę zamieszkać w takim domku?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu