Cedrowy dom z Poznania! | homify

Cedrowy dom z Poznania!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Cedar House Fotografia Przemysław Turlej Dom z drewna Drewno
Loading admin actions …

Uwielbiamy pokazywać Wam projekty z najdalszych krańców świata lecz jeszcze więcej satysfakcji przynosi nam prezentowanie świetnych projektów z Polski. Dzisiaj dzięki niesamowitym fotografiom Przemysława Turleja przeniesiemy się do Poznania, by poznać wyjątkowy Cedar House. Jest to dzieło architektów z Pracowni Projektowej Mariusz Wrzeszcz, za wnętrza natomiast odpowiada studio BARchitecture Bartosz Konieczny. Współpraca ekspertów dała niesamowity efekt końcowy – dom, który wypełnia mieszkańców spokojem ducha, który stymuluje do życia w harmonii z naturą i z samymi sobą. Brzmi zbyt górnolotnie? Zaraz sami się przekonacie, że wszelkie nasze zachwyty są jak najbardziej uzasadnione! 

Dom, o którym będzie mowa, został wzniesiony na drewnianej konstrukcji, od wewnątrz i od zewnątrz wyłożonej szlachetnym drewnem cedrowym. Wiemy, że ma ono swoich miłośników wśród czytelników homify, zatem ten ciekawy budynek z pewnością przypadnie do gustu także im! 

Czas na podróż do Poznania…

Dyskretna fasada od ulicy

Jeśli szukacie wzrokiem głównego wejścia, to go tutaj nie znajdziecie! Od strony ulicy zaprojektowano garaż, natomiast drzwi wejściowe znajdują się na fasadzie bocznej po prawej stronie budynku. Czemu zatem odpowiada duże okno widoczne na pierwszym planie? Odpowiedź może nas zaskoczyć – to okno sypialni głównej! Takie jej usytuowanie nie jest jednak problemem w spokojnej i cichej okolicy Poznania, w której wzniesiono dom. Pozwala za to w pełni otworzyć przestrzeń publiczną budynku na otaczający go ogród…

Otwarcie na ogród

Nasz dom charakteryzuje się prostotą geometrii, wszelkie płaszczyzny są ustawione względem siebie równolegle lub pod kątem prostym. Nie ma miejsca na skosy czy na organiczne formy, tutaj liczy się siła spokoju. Proporcje poszczególnych elementów wprowadzają poczucie monumentalności przy nie tak dużym przecież budynku. Jego powierzchnia to 166 m2. Chociaż może w tej chwili wydawać się inaczej, mamy do czynienia z domem parterowym… Zaraz dowiemy się, skąd wziął się moduł widoczny na górze!

Żyć w otoczeniu natury

Jak już wspominaliśmy, pomieszczenia w tym domu zostały rozmieszczone tak, aby przestrzeń publiczna została całkowicie otwarta na ogród. Teraz możemy przekonać się o tym osobiście! Ściany odpowiadające strefie salonu oraz jadalni zostały całkowicie przeszklone – już nie możemy doczekać się wizyty w jasnym wnętrzu! Co uważniejsi zauważą, że w głębi budynku także znalazło się przeszklenie, przez które możemy dojrzeć drugą stronę ogrodu. Odpowiada ono strefie głównego wejścia. Granice pomiędzy wnętrzem a zewnętrzem są w tym projekcie jedynie umowne!

Przestronne wnętrza

Wnętrze zachwyca! Jasne drewno cedrowe znajdziemy nie tylko na podłodze, wyłożono nim także ściany oraz wysoki sufit strefy publicznej. A skoro o suficie mowa… właśnie odkryliśmy, jak stworzono pozorne piętro! Dzięki podwyższeniu sufitu wnętrza zyskały dodatkowe doświetlenie. Panoramiczne okna posiadają żaluzje, które mogą tworzyć ciekawe efekty światłocieniowe. W powyższej aranżacji postawiono na kontrasty jasnych barw z czernią. Nowoczesny czarny kominek, czarne krzesła oraz lampy jadalni, wyróżniają się na tle bieli, delikatnych brązów oraz pastelowego błękitu kanap w salonie. Na uwagę zasługuje także sztuka wyeksponowana na ścianach, przydająca wnętrom wyrafinowania.

Przestrzeń otwarta

Przypomnijmy raz jeszcze, że mamy do czynienia z domem parterowym. Został on zaprojektowany tak, by właściciel mógł się po nim swobodnie poruszać, by komunikacja pomiędzy poszczególnymi strefami była dla niego intuicyjna. Na powyższym zdjęciu widzimy, jak z otwartym salonem i jadalnią łączy się kuchnia o niższym suficie. W tej strefie jest to pożądane – zapobiega roznoszeniu się zapachów oraz daje poczucie przytulności. Bardzo ciekawa jest masywna wyspa z domontowanym do niej grubym drewnianym blatem. Idealnie nada się on do odkładania gotowych potraw lub też sprawdzi się w charakterze wygodnej strefy śniadaniowej. 

Cedr i brzozy

Na koniec po raz kolejny zaglądamy do ogrodu, by nacieszyć się widokiem wspaniałej cedrowej konstrukcji. To szlachetne, jasne drewno idealnie pasuje do projektu pełnego równowagi i spokoju. Gdy słońce powili zachodzi, wnętrza rozświetlają się ciepłym blaskiem, a my przyglądamy się tej ciekawej konstrukcji zza młodego, brzozowego gaju. Płaska działka z równo przystrzyżonym trawnikiem to idealna sceneria dla naszej budowli. Prostota wycisza…  

Myślicie o podobnym budynku lecz większym w skali? Koniecznie poznajcie Drewniany dom z oddychającym wnętrzem.

Zdecydowalibyście się na podobny dom?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu