6 ram łóżka, które możesz zrobić sam!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
homify Nowoczesna sypialnia
Loading admin actions …

Takie umiejętności, jak zdolność do samodzielnego wykonania dekoracji i elementów wyposażenia wnętrz są coraz bardziej cenione. W czasach, w których wszystko możemy mieć na wyciągnięcie ręki lub wystarczy kilka kliknięć i zakupy online są gotowe – w dobie powszechnie dostępnych dóbr, ciężko jest znaleźć coś wyjątkowego za rozsądną cenę. Decydując się na samodzielne majsterkowanie nie tylko podkreślimy swoją kreatywność, ale również będziemy w stanie wykorzystać materiały, które zalegają w naszym domu. Rama łóżka wykonana w duchu DIY to po pierwsze podkreślenie indywidualizmu, po drugie możemy ją dopasować do sypialni - bez obaw, czy rama ze sklepu będzie dobrze wyglądać we wnętrzu i czy na pewno wszystko się zmieści. Naszą ramę DIY możemy dowolnie modyfikować. I ostatnia zaleta, ale chyba najważniejsza – będziemy z siebie naprawdę dumni! Jak wykonać taką ramę, z jakich materiałów i jak sprawić, aby była bezpieczna? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Łóżko z palet

Palety zagościły w naszych domach na dobre – tworzymy z nich stoliki, fotele, huśtawki i łóżka! Jest to bardzo prosty sposób na stworzenie ramy i relatywnie tani. Cena zależy od tego, czy kupujemy nowe palety, czy rozglądamy się za tańszą wersją np. na skupie palet. Jak wykonać taką ramę, która pasuje do wnętrz minimalistycznych, industrialnych i skandynawskich? Przede wszystkim musimy zakupić kilka palet, ich ilość musi być parzysta, ale to czy chcemy łóżko składające się tylko z 4 palet, czy wolimy może z 8 lub 12 – zależy od nas i tego, czy wolimy mieć większą ramę, czy taką dopasowaną do materaca. Pamiętajcie, że materac nie może wychodzi poza palety! Następnie musimy je oczyścić np. papierem ściernym, pomalować lakierem i… gotowe! Możemy również pomalować łóżko na jakiś kolor, np. biały – to zależy od stylu w jakim mamy urządzoną sypialnię i jaki kolor będzie pasował do całej aranżacji. Palety możemy ze sobą połączyć taśmami zaciskowymi lub przy pomocy wiertarki i kilku śrubek. Meble z palet są jednym z tych trendów, które będą z nami jeszcze długo!

Szafki i szuflady pod łóżkiem

Jednym z prostszych sposobów na stworzenie ramy do łóżka jest użycie kilku szafek lub szuflad o takiej samej wysokości. Oczywiście nie mówimy tu o komodach, czy wysokich szafach! Tylko o małych dodatkowych szufladach lub półkach. Wszystko zależy od tego, jakie półki lub szafki wybierzemy. Oczywiście w przypadku szuflad będziemy potrzebować dodatkowej ramy, tak aby nie zaburzyć całej konstrukcji podczas ich wysuwania, a zakupu lub tworzenia dodatkowego stelaża wolelibyśmy uniknąć. Jeśli już zdecydujemy się na takie łóżko, które ułatwia nam przechowywanie, powinniśmy wybrać parzystą liczbę (dopasowaną do wielkości materaca) szafek, następnie układamy je i ze sobą łączymy. Możemy to zrobić łącząc je przy pomocy gwoździ i młotka, a możemy tez po prostu połączyć je małymi tasiemkami zaciskowymi. Jednak w tym przypadku nie będziemy mogli łóżka po prostu przenieść – jest to raczej stałe rozwiązanie. W innym przypadku rama może stracić na przyczepności. O czym należy pamiętać? Przede wszystkim o równej wysokości wszystkich szafek, czy też półek oraz o tym, że lepiej aby było ich kilka o mniejszej powierzchni, niż jedna długa płyta, która bez wsparcia może się szybko zużyć pod ciężarem naszego śpiącego ciała.

Rama z rur

Industrialne wnętrza od jakiegoś czasu robią furorę – w opozycji do słodkich i pudrowych kolorów, które jeszcze niedawno gościły na naszych ścianach, nadszedł czas zerwania z klasyką i skierowanie się w stronę szarych, nieco obdrapanych wnętrz, które nawiązują do rewolucji przemysłowej. Element takiej aranżacji możecie wprowadzić do swojej sypialni przez stworzenie ramy z rur. Może to być sama metalowa rama, a możemy tez połączyć ją z drewnianymi deskami, takimi jak są widoczne na zdjęciu. Niezależnie od tego, czy są to rury stalowe, czy ze stali nierdzewnej, lepiej jest zaprosić do współpracy profesjonalnego spawacza, który uwinie się z tym zadaniem w 10 minut, zamiast samemu próbować je zespawać – zmarnować sporo czasu, energii i materiałów. Odpowiednio zespawane rury stworzą ramę, która posłuży nam przez lata – będzie jednym z bardziej wytrzymałych elementów w całym domu!

Wiszące!

Oto propozycja dla bardziej odważnych ! Jeśli nie jesteście typem osoby, która podczas snu przybiera najdziwniejsze pozycje i potrafi nawet zsunąć się z łóżka – to może być opcja dla Was. Takie łóżko wiszące oprócz tego, że kojarzy się z relaksem i luksusowym wypoczynkiem, jest również rozwiązaniem praktycznym dla mniejszych przestrzeni, ale za to wysokich. Łóżko możemy w ciągu dnia po protu podnieść do góry, przez co nie będzie nam przeszkadzać – a wieczorem możemy je znów opuścić. Taka konstrukcja jest jedną z trudniejszych do wykonania, przede wszystkim ze względu na bezpieczeństwo. W tym przypadku lepiej jest poprosić o pomoc specjalistów, ale jeśli bardzo chcemy wykonać je samodzielnie, to powinniśmy zacząć od sprawdzenia stropu – czy jest on w stanie wytrzymać taki ciężar. 

Kraty po mleku lub pustaki

Istnieje jeszcze całkiem sporo możliwości na stworzenie własnej ramy do łóżka. Ta propozycja powinna się spodobać szczególnie tym, którzy próbują swoich sił w upcyklingu. Jeśli macie kilka pustych krat po mleku lub butelkach po wodzie i nie chcecie ich wyrzucać, możecie je wykorzystać w taki sam sposób jak drewniane palety. Należy je oczywiście ze sobą połączyć taśmami zaciskowymi. Możemy dowolnie zmieniać kolor i tak naprawdę nic więcej nam nie jest potrzebne. Oczywiście oprócz wygodnego materaca! 

Innym pomysłem jest wykorzystanie starych pustaków – często podczas budowy domu zostaje całkiem sporo materiałów. Pustaki nadają się świetnie jako rama do łóżka, ponieważ są wytrzymałe, jednocześnie lekkie, ale przy tym dość wysokie.

Przeczytajcie także: Rośliny w domu – jak zapewnić im światło?

Samodzielnie odnowione

Łóżko po babci może Ci jeszcze posłużyć długie lata, a przy okazji stanowić świetne źródło radości. Jego odnawianie wcale nie musi być bardzo trudne. Przytoczone wyżej przykłady na stworzenie własnej ramy z łóżka to nie jedyne możliwości, jakie mamy! Tak naprawdę rama z łóżka może być wykonana prawie ze wszystkiego. Nie tylko drewno i stal się do tego nadają, ale nawet plastik – musimy pamiętać o sprawdzeniu wytrzymałości danego materiału, a reszta zależy od naszej kreatywności! Niektórzy preferują niskie łóżka i zadowolą się samym materacem na podłodze, a inni zaś wolą spać na wysokości – a nawet w powietrzu, wybierając łóżko zawieszone na linach! Nasi architekci wnętrz mówią że jednym z trendów jest upcykling i wzrastająca znaczenie umiejętności manualnych, które możemy wykorzystać przy pracach typu DIY. Podkreślenie własnego stylu, indywidualne podejście do aranżacji i odpowiednio dopasowany mebel to bardzo pożądane cechy – zacznijmy od czegoś proste, czyli np. ramy do łóżka!

Wolelibyście mieć łóżko DIY, czy gotowe?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu