Jak zabezpieczyć łazienkę przed zalaniem? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Jak zabezpieczyć łazienkę przed zalaniem?

A.D. A.D.
SASKA KĘPA Nowoczesna łazienka od studio m Katarzyna Kosieradzka Nowoczesny
Loading admin actions …

Czy kiedykolwiek zdarzyło się Wam, że po przyjściu z pracy zastaliście zalane mieszkanie? Woda cieknąca z pękniętego wężyka od pralki zalała nie tylko łazienkę, ale również przedpokój, a nawet dostała się do pokoi. Zalane zostało także mieszkanie sąsiada piętro niżej. Jeżeli nigdy nie mieliście takiej sytuacji to wiedzcie, że zalania są jednymi z najczęstszych przyczyn powstawania szkód materialnych w mieszkaniach. Takie sytuacje, choć dosyć popularne, są niezwykle stresujące i kłopotliwe. Zwłaszcza jeśli szkody są duże i dosięgnęły także Waszych sąsiadów. Zobaczcie co w takiej sytuacji robić i przede wszystkim jak nie doprowadzić do takiego stanu rzeczy.

Błędy wykonawcze

dom prywatny Nowoczesna łazienka od anna jaje Nowoczesny
anna jaje

dom prywatny

anna jaje

Obecnie instalacje wodne wykonuje się z materiałów nieulegających korozji, dlatego do zalania mieszkania na skutek złego stanu rur dochodzi raczej w starych instalacjach, w których są jeszcze rury stalowe. Przyczynami awarii w nowszym budownictwie najczęściej są błędy wykonawcze. Często popełnianym błędem podczas montażu rur miedzianych w instalacji wodnej jest zaniedbanie ich gratowania po ucięciu – usuwania zadziorów powstałych na krawędzi. Przez to zostaje zawężony przekrój rury, co powoduje wzrost oporów przepływu wody. Błędy mogą wynikać także z nieprawidłowego łączenia rur lub z nieodpowiedniego zaizolowania rur, które w konsekwencji prowadzi do zamarzania w nich wody.

Czujnik obecności wody

łazienka w mieszkaniu strchowym Eklektyczna łazienka od oporska.com Eklektyczny Kamień
oporska.com

łazienka w mieszkaniu strchowym

oporska.com

Do ostrzegania przed wyciekiem służą czujniki obecności wody współpracujące z instalacją alarmową. Umieszczone w miejscach, gdzie może dojść do awarii, poinformują o niej sygnałem akustycznym lub optycznym, a jeśli macie instalację alarmową podłączoną do systemu monitoringu, zostanie zawiadomiony patrol interwencyjny. Jeśli akurat jesteście nieobecni w domu, załoga patrolu wezwie odpowiednie służby, które pomogą ograniczyć zniszczenia. Przed wyciekiem z instalacji wodociągowej mogą Was ochronić czujniki obecności wody połączone z elektrozaworem zamontowanym na przyłączu wody. Czujniki reagują, gdy w ich pobliżu powstanie kałuża o głębokości mniej więcej 1 mm. W elektrozawory są wyposażone niektóre pralki i zmywarki. Gdy na dnie obudowy pojawia się woda, elektrozawór na wężu doprowadzającym wodę zostaje zamknięty, co zapobiega dalszemu wyciekowi. Szukając nowego AGD warto się zainteresować takim wyposażeniem.

Wodoodporna podłoga

Podłoga w łazience ma szczególne wymagania. Musi być przede wszystkim trwała, odporna na wilgoć i łatwa do utrzymania w czystości. Ze względu na swe właściwości najczęściej wykorzystywane w łazience są płytki ceramiczne. Są odporne na wodę więc sprawdzą się zarówno na podłodze, jak i posadzce prysznica. Te same właściwości będą miały gres oraz terakota. Pamiętajcie jednak, że pełną satysfakcję przyniosą dopiero płytki podłogowe antypoślizgowe, czyli o porowatej fakturze. Amatorom nowoczesnych rozwiązań poleca się podłogę z polerowanego betonu. Jest ona atrakcyjna ze względu na gładką i pozbawioną łączeń powierzchnię. Dodatkowo jest to materiał niezwykle trwały, odporny na uszkodzenia mechaniczne i łatwy w pielęgnacji. Coraz częściej spotyka się również posadki drewniane. Jest to zazwyczaj drewno egzotyczne odpowiednio zaimpregnowane lakierem bądź olejowane. Alternatywą dla drewnianej posadzki mogą być laminowane panele podłogowe, przeznaczone specjalnie do łazienek, czyli wykonane z impregnowanej płyty HDF, o podwyższonej odporności na wodę i impregnowanych powierzchniach oraz krawędziach. Wybór materiałów jest bardzo szeroki dlatego macie w czym wybierać. Jeśli potrzebujecie inspiracji zajrzyjcie koniecznie na nasz Przegląd najlepszych materiałów na wykończenie łazienki.

Hydroizolacja

Dzięki odpowiedniemu uszczelnieniu i izolacji przeciwwilgociowej chroniącej ściany i podłogi przed szkodliwym działaniem wody, zabezpieczycie łazienkę, a także pomieszczenia z nią sąsiadujące, przed pojawieniem się grzybów i pleśni. Wystarczy niewielka nieszczelność przy brodziku lub wannie, by doszło do zawilgocenia ścian i stropów oraz wykwitów pleśni i grzybów. Nawet wyłożone płytkami ściany natrysku nie dają pełnej izolacji przeciwwilgociowej, gdyż spoiny między płytkami nie są całkowicie szczelne. Układając hydroizolację należy podzielić łazienkę na strefy: mokre i wilgotne. Do mokrych zaliczana jest cała podłoga wraz z cokołem o wysokości 10 cm oraz ściany wokół wanny natomiast strefa wilgotna to cała reszta. Cała strefa mokra łazienek powinna być chroniona szczelną izolacją przeciwwilgociową. Strefy wilgotne wystarczy zabezpieczyć poprzez gruntowanie, przyklejenie klejem wodoodpornym okładziny z płytek i zafugowanie spoinami wodoodpornymi lub malowanie farbami przeznaczonymi do łazienek. Więcej zdjęć tej urokliwej łazienki obejrzycie na stronie ILARIA MORA.

Co robić kiedy doszło do szkody?

Jeśli doszło do zalania musicie działać bardzo szybko. W pierwszej kolejności należy zlokalizować miejsce i źródło wycieku. Będzie to najprawdopodobniej  łazienka lub kuchnia – uszkodzeniu ulegają najczęściej wężyki doprowadzające wodę do pralek, zlewów, zmywarek czy toalet. Następnie niezwłocznie zakręćcie główny zawór doprowadzający wodę do mieszkania. Po tych czynnościach możecie zacząć ratować mienie, zbierać wodę, osuszać przedmioty. Jeśli macie ubezpieczone mieszkanie zgłoście szkodę administratorowi budynku w celu otrzymania zaświadczenia o szkodzie. Z takim pismem możecie udać się do towarzystwa ubezpieczeniowego. Polisa to najbardziej podstawowa ochrona mienia przed skutkami losowymi. Zrekompensuje zarówno Wasze straty jak i ewentualne szkody u sąsiadów. Podstawową polisę możecie mieć już od 150 zł rocznie.

A czy Wam zdarzyło się kiedyś zalanie łazienki wodą? Jak sobie z tym poradziliście?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu