Najlepsze wskazówki na piękny, wiosenny ogród! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Najlepsze wskazówki na piękny, wiosenny ogród!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Urban Courtyard for Entertaining Nowoczesny ogród od Bestall & Co Landscape Design Ltd Nowoczesny
Loading admin actions …

Do pierwszego dnia wiosny zostało trochę więcej niż miesiąc jednak warto już przemyśleć działania na tę porę roku. Oprócz wiosennych porządków wewnątrz domu: sprzątania, prania, odświeżania należy wyjrzeć za okno i spojrzeć na kondycję swojego ogrodu, o który także trzeba się zatroszczyć, by z niedługim czasem cieszył nasze oczy świeżymi kolorami i kusił aktywnym wypoczynkiem już od pierwszych dni ocieplenia. Wiosną, razem z konsekwentnie wydłużającym się dniem motywacja do działania wzrasta, a tym bardziej z widokiem pierwszych pojawiających się listków na drzewach i kwiatów w klombach. Dlatego od decyzji i prac jakie podejmiemy teraz zależeć będzie to co będzie się wydarzało w nadchodzącym sezonie. Tutaj znajdziecie porady na to jak urządzić i udekorować ogród na wiosnę! 

Prace w ogrodzie zimą? Owszem! Sprawdźcie czy nie zapomnieliście zrealizować kilku profilaktycznych prac ogrodowych w zimie w Katalogu Inspiracji Jakie prace ogrodowe trzeba wykonać w styczniu? Zapraszamy!

Prace po zimie

Wiosna to czas w ogrodzie bardzo pozytywny, odżywający, jednak jednocześnie bardzo pracowity. Po zimie w marcu należy uprzątnąć i zagrabić z trawnika zalegające niegdyś pod warstwą śniegu resztki liści, przekopać grządki, ewentualnie zasiać kwiaty i posadzić drzewka oraz przyciąć krzewy i drzewa owocowe takie jak maliny, jeżyny lub morele i brzoskwinie. W kwietniu można sadzić krzewy kwitnące takie jak, na przykład róże, rozmnażać i sadzić byliny, zasiać nasturcje, słoneczniki, nagietki, aksamitki. Gdy się ociepli na dobre. usunąć okrycia zimowe z tych bardziej wrażliwych roślin, a także ich donic. Warto rozłożyć kompost pod drzewami i krzewami, spulchnić glebę. Wszystko po to, by przygotować ziemię do urodzaju.

Kwiaty wiosną

Pogoda jest często kapryśna, szczególnie wiosną, dlatego niekiedy potrzeba dwóch, trzech tygodni wiosennego ocieplenia, zanim zazieleni się trawa i zakwitną rośliny cebulowe czyli, na przykład najlepiej wszystkim znane przebiśniegi, krokusy, tulipany, hiacynty, narcyze. Wyglądają one najbardziej efektownie, gdy rosną w gęstych, sporych grupach. Warto zaplanować dla nich miejsce obok późno rozwijających się bylin lub pod krzewami, bo po kwitnieniu ich liście zaczną obumierać. Dobrze, jeśli w tym czasie zasłonią je inne ładne rośliny. Takie klomby warto planować w strategicznych miejscach w ogrodzie, na przykład przy głównym wejściu do domu, tak by pięknie ozdabiały drzwi frontowe. Więcej inspiracji na taką reprezentatywną dekorację wejścia zobaczycie w Katalogu Inspiracji Ogród frontowy na 7 sposobów!

Ogródek warzywny

Jeśli posiadacie (lub planujecie) w ogrodzie część warzywną, tak jak już wspominaliśmy, aby reaktywować jej pożyteczne działanie wcześniej należy wzruszyć ziemię w grządkach, spulchnić i dokładnie wyrównać jej powierzchnię. Siać nasiona w ogródku warzywnym można dopiero wtedy, gdy ostatecznie miną morzy, a gleba będzie dostatecznie nagrzana. Najczęściej dzieje się to około końca marca. W tym czasie można siać nasiona warzyw, które kiełkują w niskiej temperaturze i są odporne na chłody po wzejściu, a mogą to być: marchew, pietruszka, groch, szpinak, rzodkiewka, cebula, koper, bób, sałata.

Przed zasianiem nasion trzeba wyznaczyć rzędy (odległości między rzędami zależą od gatunku warzywa). Najłatwiej zrobić to za pomocą sznurka przywiązanego do dwóch kołków, które wbija się po obu końcach grządki. Wzdłuż rozciągniętego sznurka znaczy się rowek, w którym potem wtyka się nasiona. Głębokość siewu zależy od gatunku warzywa (należy sprawdzić tę informację na opakowaniu nasion). Wysiane nasiona przysypuje się ziemią i niezbyt mocno się ją ugniata. W drugiej połowie marca można sadzić warzywa cebulowe: cebulę dymkę, cebulę szalotkę i czosnek. Pod koniec marca można sadzić sałatę i warzywa kapustne: kalafior, kapustę i kalarepę.

Plan na grilla

Wiosną można zacząć przygotowania do budowy wymarzonego grilla lub stałej letniej kuchni. Przyda się takie miejsce do wypoczynku z przyjaciółmi w okresie pełnego lata i gorących wieczorów. Najlepiej takie stanowisko zaaranżować blisko wyjścia z domu na taras lub tylnich drzwi ogrodowych, gdyż logistyczne poruszanie się z zastawą i jedzeniem nie będzie wygodne w dalszych odległościach. Z wyglądem letniej kuchni w ogrodzie można zaszaleć i pokusić się o style egzotyczne, śródziemnomorskie. Trzeba pamiętać o blacie wykonanym z odpornych na zmiany temperatury kafli, gdyż zostawiamy ją na zewnątrz przez cały rok. Natomiast popularne wolnostojące grille najczęściej budujemy z rustykalnych cegieł, które zawsze świetnie wpiszą się w naturalny wygląd ogrodu. Najlepiej gdy zaplanujemy to miejsce pod altaną lub innym zadaszeniem, które pozwoli nam cieszyć się przyjemnością biesiadowania na świeżym powietrzu niezależnie od pogody.

Rośliny w domu

Przez cały rok należy troszczyć się o rośliny i drzewka doniczkowe, które mamy w domu. Jednak z wiosną można nadać im nowego wyrazu i przyjemniejszego, weselszego wyglądu, szczególnie roślinom liściastym, niekwitnącym. Postarajmy się o nową aranżację doniczek, które mogą zupełnie odmienić wystrój naszego wnętrza. Niekoniecznie musimy kupować nowe, drogie osłonki, ale ozdobić je własnoręcznie lub wykonać od podstaw. Potrafią one wyglądać niekiedy znacznie efektowniej niż te ze sklepu. Można do tego użyć farb przeznaczonych do malowania na porcelanie i szkle, a jako doniczek użyć innych pojemników, na przykład słoików lub srebrnych aluminiowych puszek. To jest porada nie tylko na wprowadzenie miłych dla oka zmian, ale też zbadanie kondycji roślin i ewentualnego przesadzenia ich w większe doniczki dla ich przyszłego zdrowego wzrostu.

Wiosna na balkonie i tarasie

Jeśli nie mamy własnego kawałka ziemi, wiosnę w ogrodzie możemy stworzyć sobie też na balkonie lub tarasie. Najczęściej wysadzamy do skrzynek balkonowych i pojemników m.in. pelargonie, petunie, surfinie, żeniszki, lobelie, fuksje, uczep, begonie bulwiaste, szałwie, niecierpki. Siejemy też nasiona roślin pnących. Gdy na dobre się ociepli, możemy wynieść na taras rośliny doniczkowe: agawy, oleandry, mirty, fuksje, lantany, datury, granaty, laury i inne. Ustawiamy je w miejscach półcienistych i osłoniętych od wiatru. Oprócz tego zadbajmy o konserwację naszych mebli balkonowych i lekkie, niezobowiązujące dekoracje tekstylne.

Zabieracie się już do porządków wiosennych w ogrodzie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu