Schody zabiegowe - praktyczne i eleganckie! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3644:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Schody zabiegowe – praktyczne i eleganckie!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Meble do domu jednorodzinnego pod Krakowem od Zirador - Meble tworzone z pasją Nowoczesny
Loading admin actions …

Kiedy stajemy przed wyzwaniem budowy nowego domu, zaczynamy myśleć o interesującej nas bryle, o potrzebnych nam pomieszczeniach oraz ich odpowiednim rozmieszczeniu, o ilości pięter… Schody znajdują się zapewne na szarym końcu naszej listy, a niesłusznie! To niezwykle ważny element każdego domu, który ma ogromny wpływ na użytkowanie budynku. Jeśli schody będą niewygodne, zbyt ciasne – nie będziemy zadowoleni z naszego nowego gniazdka. Jeśli przeciwnie, będą monumentalne i szerokie – mogą zająć zbyt dużo miejsca, przez co ograniczą naszą przestrzeń mieszkalną. Konieczne jest tutaj znalezienie złotego środka, którym mogą być schody zabiegowe. 

Schody zabiegowe to takie, które mają przynajmniej kilka stopni zabiegowych, czyli o różnej wielkości, co pozwala im skręcając zajmować jak najmniej przestrzeni. Tak więc schody zabiegowe to przeciwieństwo schodów wielobiegowych. Niektórzy krytykują je jako niewygodne, jednak wszystko zależy od projektu, a profesjonaliści z homify naprawdę wiedzą, co robią! 

Poznajmy zatem ich pomysły na schody zabiegowe, być może znajdziemy tutaj coś w sam raz do naszego domu!

Schody zabiegowe – gra linii

Ponieważ schody zabiegowe składają się ze stopni o różnych szerokościach i kształtach pozwala to projektantom i architektom na stworzenie intrygujących gier linii w swoich realizacjach. Na powyższym zdjęciu widać doskonale, jak krawędzie stopni tworzą kąty o odmiennych rozwartościach, spotykając się ze ścianą. Te ostre łamania linii równoważy delikatna, obła balustrada.

Schody zabiegowe – wygodne zakręty

NOWOCZESNE SCHODY DYWANOWE Z SZKLANĄ BALUSTRADĄ od BRODA schody-dywanowe Nowoczesny
BRODA schody-dywanowe

NOWOCZESNE SCHODY DYWANOWE Z SZKLANĄ BALUSTRADĄ

BRODA schody-dywanowe

Te nowoczesne schody zabiegowe od Broda Schody Dywanowe to nieco bardziej tradycyjne podejście do zakrętów. Równe stopnie otwierają się jak wachlarz, wyglądają wygodnie i bezpiecznie. Takie ich zaprojektowanie pozwala również na podkreślenie ich pięknej faktury orzecha amerykańskiego. Szklana balustrada nie przeciąża i tak masywnych schodów.

Schody zabiegowa dla nowoczesnego wnętrza

Meble do domu jednorodzinnego pod Krakowem od Zirador - Meble tworzone z pasją Nowoczesny
Zirador – Meble tworzone z pasją

Meble do domu jednorodzinnego pod Krakowem

Zirador - Meble tworzone z pasją

Powyższe zdjęcie realizacji od Zirador z jednorodzinnego domu pod Krakowem, udowadnia, że schody zabiegowe to idealny wybór do nowoczesnego wnętrza. Ich geometryczny design wspaniale pasuje do oszczędnego wystroju pełnego prostych linii oraz pozwala na dyskretną komunikację miedzy piętrami. Drewno stopni jest tego samego gatunku, co drewno dekoracji pozostałych elementów przez co projekt jest niezwykle spójny.

Schody zabiegowe z klatką schodową

Schody zabiegowe różnią się tym od schodów wielobiegowych, że nie potrzebują klatek schodowych, które zajmują dużo miejsca, by biegi schodów mogły połączyć się pod kątem prostym. Nie potrzebują nie oznacza nie mogą ich mieć! W powyższej realizacji zdecydowano się na małą klatkę, by wykorzystać okno. W ten sposób rośliny domowe zyskały ciekawą ekspozycję.

Schody zabiegowe w służbie bryły

We wstępie wspominaliśmy, że decyzji o wyborze czy projekcie schodów nie powinno się zostawiać na koniec, ponieważ bardzo wiele od niej zależy. Schody zabiegowe, które widzimy tutaj, są wpisane w bryłę budynku. Ich efektowny zakręt został zaplanowany dużo wcześniej, dzięki czemu możliwa była konstrukcja półkolistej ściany z matowymi przeszkleniami. Efekt końcowy robi wrażenie!

Schody zabiegowe bez balustrady

Klasyczne wnętrze to kolejne tło, na którym schody zabiegowe wyglądają fantastycznie. I wcale nie muszą mieć klasycznej balustrady. W powyższej realizacji wystarczyła elegancka forma, stopnie wydają się spływać z górnego piętra, oraz szlachetny materiał, czyli tutaj – ciemne drewno.

Schody zabiegowe z efektowną balustradą

Balustrada schodowa – wzór B236 od ALMET Kowalstwo Artystyczne Klasyczny
ALMET Kowalstwo Artystyczne

Balustrada schodowa – wzór B236

ALMET Kowalstwo Artystyczne

Oczywiście klasyczne schody zabiegowe mogą również zostać dopełnione balustradą. Balustrada kuta od Almet Kowalstwo Artystyczne prezentuje się spektakularnie! Wychodzenie po takich schodach musi być naprawdę przyjemne. Zwłaszcza, że wyłożono je miękkim dywanem z eleganckim wzorem. Drewniane schody zabiegowe, kuta balustrada metalowa i miękki dywan – zestaw idealny!

Schody zabiegowe klasycznie

Upper Park, Loughton od Boscolo Nowoczesny
Boscolo

Upper Park, Loughton

Boscolo

Miękkim dywanem wyłożyć możemy również mniej widowiskowe schody zabiegowe w klasycznym wnętrzu. Dywan na schodach to rozwiązanie bardzo praktyczne – wycisza nasze kroki oraz chroni podczas ewentualnego upadku, co jest ważne zwłaszcza, kiedy mamy dzieci lub mieszkają z nami osoby starsze. Powyższe zdjęcie pokazuje, jak schody zabiegowe elegancko się rozwijają, nie zajmując wcale wiele przestrzeni.

Ażurowe drewniane schody zabiegowe

Wracamy do nowoczesności! Schody zabiegowe sprawdzają się świetnie przy ażurowych konstrukcjach. Takie projekty są szczególnie pożądane, jeśli potrzebujemy wykorzystać przestrzeń pod schodami, na przykład na domowe biuro. Przez pustą przestrzeń pomiędzy stopniami swobodnie przechodzi naturalne światło, dzięki czemu nie ma mowy o poczuciu ciasnoty.

Ażurowe szklane schody zabiegowe

Jeśli zależy nam właśnie na przepływie naturalnego światła, jeszcze dalszym krokiem na przód będą ażurowe szklane schody zabiegowe. Efekt to absolutnie nowoczesne i jasne wnętrze, warto zatem zastanowić się nad takim rozwiązaniem! Świetnie sprawdzi się ono zwłaszcza w białych wnętrzach, które odbijają światło. Możemy zdecydować się na metalową lub szklaną balustradę. Albo zrezygnować z niej w ogóle.

Metalowe schody zabiegowe

Metal to materiał rzadziej używany na schody we wnętrzu, znacznie częściej spotykamy go na zewnątrz. Kiedy jednak znajdziemy w środku domu metalowe schody, to możemy nie mieć wątpliwości – czeka na nas niezwykły projekt! Powyższe schody zabiegowe z ciemnego metalu wspaniale kontrastują z jasnym wnętrzem, nadają mu industrialnego szyku. Warto też zwrócić uwagę, jak ciekawie zostały one zamknięte w szklanych ścianach.

Nowoczesne schody zabiegowe w wiekowym wnętrzu

TransParancy by EeStairs® - Glass balustrades od EeStairs | Stairs and balustrades Nowoczesny
EeStairs | Stairs and balustrades

TransParancy by EeStairs® – Glass balustrades

EeStairs | Stairs and balustrades

Uwielbiamy, kiedy tradycja i nowoczesność spotykają się. W tej odremontowanej wiekowej stodole postawiono właśnie na dialog ze współczesnością. Schody zabiegowe informują nas, że będziemy mieć do czynienia z wnętrzem prawdziwie wyjątkowym. Biel ich konstrukcji oraz drewno stopni nawiązują do oryginalnych materiałów budynku, podczas gdy balustrada ze szkła i metalu zaznacza wyraźnie nowoczesny charakter projektu.

Schody zabiegowe jak z bajki

schody wijące się na górę, tak jak sobie narysowałam tak je wykonano ;-) od livinghome wnętrza Katarzyna Sybilska Eklektyczny
livinghome wnętrza Katarzyna Sybilska

schody wijące się na górę, tak jak sobie narysowałam tak je wykonano ;-)

livinghome wnętrza Katarzyna Sybilska

Na koniec prawdziwa perełka! W luksusowym apartamencie nad morzem, którego wystrojem zajęła się Katarzyna Sybilska z Livinghome Wnętrza, znajdziemy zaskakujące schody zabiegowe. Wyglądają jak przeniesione z bajki dzięki absolutnie oryginalnej balustradzie. Mimo swojej efektywności wtapiają się dyskretnie w białe wnętrze. Trudno nam sobie wyobrazić piękniejsze schody zabiegowe…

Jeśli interesują Was schody z jednym zabiegiem i chcielibyście zobaczyć je w kontekście całego budynku, ten Katalog Inspiracji jest właśnie dla Was: Dom jak z nowoczesnej bajki!

Czy w Waszych domach zdecydowaliście się na schody zabiegowe?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu