Cegła klinkierowa, jakiej nie znacie! | homify

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Cegła klinkierowa, jakiej nie znacie!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Nowoczesne domy od GongGam Urban Architecture & Construction Nowoczesny
Loading admin actions …

Kiedy słyszycie o ceglanych domach, to jakie obrazy przychodzą Wam do głowy? Możemy się założyć, że dla większości będzie to wizja rustykalnego budynku z czerwonej cegły, z hojnym użyciem drewna, krytym dachem dwuspadowym z dachówki czy nawet słomy! Oczywiście wiadomo, że nie wszystkie ceglane domy tak wyglądają, jednak materiał ten silnie kojarzy się z tradycyjnym budownictwem. Chyba, że jesteśmy miłośnikami wczesnej architektury przemysłowej. Wtedy w głowie z pewnością pojawią nam się pierwsze manufaktury i fabryki wznoszone właśnie z cegły. 

Doskonale znana czerwona cegła nie jest jednak jedyną, z której możemy wznieść nasz nowy dom. Słyszeliście kiedyś o cegle klinkierowej? Wykonywana jest ona z tworzywa ceramicznego jednak wypala się ją bez zeszkliwienia powierzchni. W zależności od temperatury może mieć różny kolor, dzięki czemu łatwo dobrać ją do każdego projektu. Charakteryzuje się niezwykłą trwałością, odpornością na zmienne warunki klimatyczne, wchłania wilgoć mniej niż zwykła cegła… Przymioty można by wymieniać! 

Zaintrygowani? Dzisiaj przygotowaliśmy dla Was fantastyczny projekt domu z Korei Południowej, wzniesionego właśnie z tego materiału. Odpowiada za niego studio architektury GongGam Urban Architecture & Construction. Sami zobaczycie, że taki projekt sprawdziłby się także w Polsce!

Nowoczesna bryła

Znajdujemy się przed przestronnym domem jednorodzinnym. Jego konstrukcja składa się z dwóch nieregularnych skrzydeł, które spotykają się w module głównego wejścia. Samo wejście jest interesujące. Zaprojektowano je na rogu, niejako wycinając część murów. To fasada tworzy nad nim główną część zadaszenia. Temu rozwiązaniu odpowiada narożne okno na piętrze. Wszystko prezentuje się niezwykle nowocześnie! Ciekawe jest postawienie drewnianej ławeczki przed domem. Możemy wyobrazić sobie mieszkańców spędzających tutaj czas na rozmowach z sąsiadami.

Z Azji do Polski?

Choć znajdujemy się w Korei Południowej, tak ceglany dom na przedmieściach wydaje nam się dziwnie znajomy. Przypominać może na przykład architekturę Śląska. Niektóre projekty sprawdzają się globalnie! Znajdujemy się teraz na tyłach budynku, skąd możemy przyjrzeć się jego ryle w całej okazałości. Nie ma w niej nic banalnego! Część modułów przykryta została dachami jednospadowymi, ich spady opadają w różne strony. Inne z kolei otrzymały płaskie dachy, na których stworzono praktyczne tarasy. Pomiędzy dwoma nieregularnymi skrzydłami zaprojektowano ogród z przestronnym tarasem, który otacza ciekawy mur…

Cegła klinkierowa

W murze otaczającym dom zastosowano różne rodzaje wiązania cegły. Pozostawiono w nim otwory, czyli tak zwane strzępia. Efekt? Dekoracyjny i dyskretny zarazem. Nie mogliśmy oprzeć się pokusie, by nie pokazać Wam z bliska cegły klinkierowej. Wypalanie w temperaturze od 1000 do 1300°C daje jej intrygującą, nieregularną fakturę, która mieni się w słońcu. Jest to materiał nie tylko niesamowicie wytrzymały, ale także posiadający ogromny potencjał dekoracyjny.

Schowany ogród

Co skrywa się za murem? Przestronne tarasy oraz prywatny ogród. W głębi znajdziemy trójkątny, drewniany taras, który odpowiada strefie publicznej domu. Rozsuwając ogromne przeszklenia można z łatwością powiększyć strefę mieszkalną. Mur osłania nie tylko strefę wypoczynku na świeżym powietrzu, ale także właśnie przeszklone ściany chroniąc intymność domowników. W porównaniu z tym widokiem fasada od ulicy wydaje się niezwykle zamknięta! Zwróćmy jeszcze uwagę na mały taras na drugim planie, odpowiadający pokojom prywatnym.

Tarasy na dole, tarasy na górze

Mogliśmy już się przekonać, że mieszkańcy tego domu lubią spędzać czas na świeżym powietrzu. Mogą to czynić nie tylko w prywatnym ogrodzie, ale także na tarasie znajdującym się na dachu niższego ze skrzydeł budynku. Jest on niezwykle przestronny i pomieści wielu gości, doskonale nadaje się na przyjęcia. Można się tutaj cieszyć widokami na okolicę, których nie psuje delikatna, metalowa balustrada. Na podłoże wybrano ciemne drewno, wspaniale pasujące do cegły klinkierowej.

Wnętrze pełne światła

Czas przypomnieć sobie ogromne przeszklenia, które obserwowaliśmy od strony ogrodu i poznać je od środka. Tak, jak się spodziewaliśmy, czeka na nas wnętrze pełne naturalnego światła. Wycinanie narożników wydaje się być pasją naszych architektów. Daje to intrygujący efekt, ponieważ przecież to właśnie te miejsca są przeważnie najbardziej wzmacniane. Aby wizualnie wydzielić różne strefy zdecydowano się na eleganckie zasłony w różnych kolorach.

Biel i drewno

Jeśli nie marzycie o monumentalnych schodach w Waszym domu, to nie ma potrzeby przeznaczania na nie zbyt dużo miejsca. Dobrym pomysłem będzie wtedy zaprojektowanie schodów zabiegowych, takich, jak na powyższym zdjęciu. Drewniane stopnie wpisują się w bryłę budynku, kontrastując swoim ciepłym kolorem z surowością białych ścian i czarnych, nowoczesnych zabezpieczeń. Przestrzeń pod schodami wykorzystano tutaj w charakterze praktycznego miejsca do przechowywania.

Przestronna sypialnia

Naszym ulubionym wnętrzem w tym domu jest ta ogromna sypialnia znajdująca się na piętrze. Głęboką ramę okna wykorzystano jako praktyczną półkę. Jego niskie umiejscowienie pozwoliło na urozmaicenie fasady. Mamy tutaj także duże przeszklenie, które prowadzi na kolejny z tarasów. Romantyczne zasłony z lekkiego materiału mogą osłonić przed nadmiarem naturalnego światła. Kolejny element, który zwrócił naszą uwagę to oczywiście ogromna toaletka – która z pań nie chciałaby mieć takiej u siebie w sypialni?

Po zmroku

Gdy zachodzi słońce wracamy do ogrodu. Czeka na nas widok o nadzwyczajnej dramaturgii! Światła z wnętrza oraz silne lampy na tarasach budują tutaj nierealną atmosferę. Takie oświetlenie idealnie wydobywa piękno cegły klinkierowej o nieregularnej fakturze. Fasada wydaje się być niemalże wyłożona misterną mozaiką! Pięknie prezentują się także karłowate drzewa…

Jeśli wciąż myślicie o interesującym murze otaczającym powyższy ogród, to z pewnością zainteresuje Was ten Katalog Inspiracji: 6 pomysłów na piękne ogrodzenie domu i ogrodu.

Zdecydowalibyście się na taki projekt domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu