7 sposobów na piękny ogród we wnętrzach! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

7 sposobów na piękny ogród we wnętrzach!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Nowoczesny korytarz, przedpokój i schody od Muraliarchitects Nowoczesny
Loading admin actions …

Jak ożywić dom, by był przytulny i nastrojowy? Da się to zrobić na wiele aranżacyjnych sposobów. Począwszy od wyboru kolorów i faktury ścian, po zaplanowanie ciepłego oświetlenia dekoracyjnego w każdym pokoju. Jednak najbardziej klasycznym sposobem na dodanie uroku wnętrzu – jaki bardzo dobrze znają nasze babcie – są oczywiście… kwiaty w domu!

Kiedyś trudno było znaleźć mieszkanie, w którym nie było zastawionego doniczkami przynajmniej jednego, całego parapetu. Współcześnie coraz częściej zapomina się o tym dodatku, który jest jednak nadal bardzo pomocnym elementem w projektowaniu wnętrz! Zgadzamy się, że sztuka ogrodnictwa nie każdemu może przypaść do gustu, jednak warto przewidzieć chociaż jedną, niewymagającą dużej opieki roślinkę w głównym pokoju, by upiększała pomieszczenie. Nie od dziś wiadomo, że człowiek podświadomie czerpie energię z natury, dlatego ogród w domu jest świetnym pomysłem! W tym wydaniu zastanowimy się nad tym co wziąć pod uwagę i jak urządzić ogród w domu.

Chcecie zobaczyć inne, piękne, przydomowe ogrody? Zerknijcie do Katalogu Inspiracji 7 sprawdzonych sposobów na zabójczy ogród oraz 6 super pomysłów do małych ogrodów! Zapraszamy!

Gęsta dżungla pod główną ścianą

Aby urządzić ogród we wnętrzu możemy zastosować różne techniki. Można inspirować się stylem angielskim lub francuskim czyli frywolnym lub poukładanym i wystylizowanym. Powyższy przykład jest raczej odzwierciedleniem tego pierwszego. Rośliny kwitnące, krzaczaste, sięgające sufitu to dobry pomysł pod główną ścianę w salonie jednak tylko do przestronnych pomieszczeń! Taka cała roślinna ściana to propozycja dla prawdziwych hobbystów ogrodnictwa. Na powyższej propozycji zieleń została dodatkowo udekorowana ciepłym strumieniem wychodzącego naprzemiennie z podłogi i sufitu, światła. Planując tak obszerną dekorację wnętrza roślinami, powinniśmy oszczędzić dodatkowych na ścianach – w kolorze i ich fakturze.

Różnokolorowe pęki kwiatów

W domowym patio, o ile jest dobry dostęp światła dziennego łatwo zaplanować roślinność, która nam się podoba. Można zaaranżować doniczki w sposób jaki widać na powyższej fotografii – bardzo uporządkowany i estetyczny z wykorzystaniem przestrzeni na różnych płaszczyznach. Kwiaty – kolorowe pęki niezwykle ożywiają każde wnętrze. Najlepiej więc planować kwitnącą roślinność, a nie tylko zieleń czyli kwiaty liściaste. Razem te różnorodne kolory wyglądają przepięknie!

Nie spotykamy w nowoczesnych wnętrzach staromodnych, wiszących doniczek pod sufitem jednak jest to dobry sposób na oszczędzenie przestrzeni w małych mieszkaniach. Układanie doniczek na parapetach także straciło swą popularność, gdyż ważne jest teraz, by mieć swobodny dostęp do okna i światła wpadającego przez nie. Parapety aranżujemy teraz na inne sposoby, na przykład jak w Parapety – nietypowe i oryginalne pomysły!

Różne proporcje i wysokości

Przy doborze roślin do domowego ogrodu (jeśli wszystkie mają stać na podłodze) zwróćmy uwagę na ich wysokość i objętość. Jeśli chcemy stworzyć gęstą, ale poukładaną roślinność to możemy to uzyskać sposobem stopniowania – tak, by każda roślina miała wystarczająco dużo przestrzeni wokół siebie i dzięki temu dobrze się prezentowała. Innym sposobem mogą być zaprojektowane przez nas piedestały, podwyższenia. W ten sposób, by uzyskać piękną, zgraną i uporządkowaną kompozycję.

Na półkach zamiast książek

Ciekawym pomysłem na ustawienie i wkomponowanie roślinności w wyposażenie domu jest taki oto, powyższy przykład. Są rośliny pnące i lejące. Te drugie można wykorzystać aranżacyjnie i ustawić w taki sposób jak standardowe bibeloty lub książki na półkach wnękowych. Jest to zaskakująca propozycja zważywszy na to, że kwiaty w ten sposób nie są w pełni wyeksponowane; ze wszystkich stron. Utrudniony dostęp światła może zaszkodzić ich części. Jednak jest to opcja bardzo inspirująca dla wystroju wnętrza!

W centralnym punkcie domu

Wysokie domy, na przykład takie z przestronnym holem, których sufit sięga najwyższej kondygnacji aż proszą się o domowy, reprezentatywny ogród na parterze. Jest to pomysł do luksusowych domów, willi, który ma za zadanie zapraszać gości do środka, na samym wejściu. Najczęściej w takim wypadku aranżuje się niskie zabudowy, w których takie rośliny – też niskie – są osadzone. To po to, by nie zabierały widoku na całą przestrzeń holu i jego kontynuacji w salonie.

Precyzyjne, przycięte i poukładanie

Zieleń w domu to głównie rośliny ustawione w doniczkach. Poza frywolnymi propozycjami, zastanówmy się nad precyzyjnie przyciętą rzeźbą. Ogrody francuskie słynące ze swojego perfekcjonizmu i dbałości o szczegóły, symetryczne i kształtne można wkomponować także w domową aranżację. Okrągłe, przycięte krzaczki w doniczkach to odzwierciedlenie ozdobnych drzewek w ogrodzie na zewnątrz. Taka propozycja będzie świetnie pasowała do wnętrz minimalistycznych, ale także do każdego innego stylu. Równo ustawione tworzą prostą i elegancką kompozycję do wnętrz w stylu klasycznym!

Pośród architektury

Aranżując domowy ogród na przykład pod schodami, gdzie swoją drogą świetnie się wpasuje, pomyślmy również o ozdobnych materiałach, które najczęściej wykorzystuje się do towarzystwa roślin. Mamy na myśli wszelkiego rodzaju i koloru kamienie ozdobne, cegiełki, piasek, korę. To co może zapełniać powierzchnie płaskie i jednocześnie dekorować całość. W ten sposób można w praktyczny sposób wypełnić płaskie luki i uporządkować kompozycję. Powinny to być tylko naturalne materiały, wyjęte z natury, chyba że chcemy stworzyć futurystyczną oprawę domowego ogrodu, dekorując przestrzeń między zielenią, na przykład srebrną folią aluminiową.

Jak Wy ustawiliście zieleń w swoim domu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu