Oświetlenie sufitowe - 9 olśniewających przykładów! | homify

Oświetlenie sufitowe – 9 olśniewających przykładów!

Milena Zawistowska Milena Zawistowska
Chaos Profizorka Pokój dziecięcyOświetlenie
Loading admin actions …

Zrozumiałe, że gdy myślimy o świetle we wnętrzu, marzymy o dużych oknach od podłogi do sufitu, z zielonym lub morskim widokiem, najlepiej wychodzących na słoneczne strony świata. Dostęp światła dziennego do mieszkania jest niezwykle istotną kwestią, nie tylko dla naszego dobrego samopoczucia i zdrowia, ale też dla architektury całego budynku, a na końcu aranżacji wnętrz.

Promienie słoneczne w mieszkaniu z powodów atmosferycznych, lub po prostu ze względu na porę dnia musimy zastępować sztucznym oświetleniem. Projektowanie rozkładu biegu elektryki na samym początku to bardzo trudne zadanie, więc najlepiej pozostawić je fachowcom. Jednak musimy wiedzieć, mniej więcej, jak chcemy, by były oświetlone wszystkie pomieszczenia w domu, uwzględniając przy tym jego trzy rodzaje: ogólne, robocze (miejscowe) i dekoracyjne. Człowiek spędza w oświetleniu sztucznym około 2000h rocznie. W tym świetle dzieją się prawie wszystkie czynności naszego życia, dlatego tak ważne jest jego dobre rozplanowanie.

W tym artykule pokażemy oświetlenie sufitowe w różnych, zaskakujących wydaniach. Wygląd lamp, żyrandoli, kinkietów to nie lada wyzwanie dla dizajnera, bowiem jest to – obok krzesła – jeden z najważniejszych elementów poddawanych próbie twórczej projektanta form przemysłowych.

Zapraszamy!

Oświetlenie sufitowe w roli wytyczania granic

Pierwszy przykład to nie tylko propozycje wyglądu lamp, ale także dzięki ich zastosowaniu przykład widocznego podzielenia dużego pomieszczenia na strefy. Oświetlenie sufitowe oprócz swojej podstawowej funkcji rozświetlania pokojów, posiadają moc podświadomego wytyczania granic otwartego pomieszczenia, podzielonego na specyficzne miejsca przeznaczenia. Tę metodę stosować można w pokojach dziennych połączonych z kuchnią lub jadalnią, lub, na przykład w mieszkaniach w stylu studio i tak dalej. W tej kuchni z jadalnią widzimy wiszące lampki – żarówki nad stołem, industrialne reflektory nad wyspą kuchenną, halogeny nad kuchnią oraz robocze oświetlenie na blatem. Oświetlenie sufitowe nie musi być jednakowe, ale niezaprzeczalnie powinno współgrać ze sobą stylem, tym bardziej jeśli znajduje się w jednej przestrzeni.

Przykłady kuchni z jadalnią oraz aranżacji rozdzielnego oświetlenia znajdziecie w Katalogu Inspiracji Kuchnia łączona z jadalnią – 7 pomysłów na piękną i funkcjonalną przestrzeń dzienną.

Oświetlenie sufitowe w garderobie

To pomieszczenie pojawia się w przestronnych, luksusowych mieszkaniach lub domach. Kiedy zajmuje cały duży pokój to oświetlenie sufitowe może być jego główną, centralną ozdobą. Na tej fotografii, oprócz świetnego pomysłu na siedzisko z przechowywaniem butów, widać oryginalny żyrandol, przypominający konary odwróconego, bezlistnego drzewa. Jest to propozycja do wnętrz nowoczesnych, pasująca bezsprzecznie także do salonów i wystawnych jadalni.

Klasyczne oświetlenie sufitowe

Najbogatsze i najbardziej ozdobne propozycje żyrandoli posiada w swej bazie styl klasyczny. Najczęściej są to kryształowe żyrandole, podobne do tego na powyższym zdjęciu. Misterne błyskotki; zwisające girlandy to propozycja dla osób uwielbiających szyk i elegancję. Oprócz tego kryształowe oświetlenie sufitowe niesamowicie pięknie rozprasza światło w różne strony, co sprawia, że żyrandol pięknie mieni się w nim, a także efektownie wygląda w świetle dziennym.

Modne oświetlenie sufitowe

k o l o r w e w n ę t r z u DK architektura wnętrz SypialniaOświetlenie
DK architektura wnętrz

k o l o r w e w n ę t r z u

DK architektura wnętrz

Oto przykład przypominający składający się kwiat projektu Williama Ravn’a, który zaproponował DK Architektura Wnętrz. To propozycja nowoczesna, modernistyczna dla zwolenników posiadania kultowych przedmiotów ze świata designu. Białe, matowe, plastikowe elementy pochłaniają światło wychodzące z jego wnętrza, co sprawia, że żyrandol dostaje ciepłej barwy i takie przytulne światło oddaje do całego pomieszczenia. Niezwykle klimatyczne oświetlenie sufitowe w nowoczesnym wydaniu!

Ultranowoczesne oświetlenie sufitowe

De Vere Gardens Viewport Studio Minimalistyczna jadalnia
Viewport Studio

De Vere Gardens

Viewport Studio

Oświetlenie sufitowe może być ukierunkowane. To znaczy, że abażury z nieprzepuszczającego światła materiału, taki jak ten na powyższym przykładzie, rozprasza światło tylko na dół. To idealne, wręcz dedykowane oświetlenie sufitowe nad stoły. Jednak by użytkowanie takiego oświetlenia było wygodne, musimy dobrze dobrać jego wysokość zwisu nad blatem. Światło nie może nas oślepiać, dlatego długość kabla powinna być taka, byśmy nie widzieli wnętrza abażuru podczas siedzenia przy stole. Patrząc na tę propozycję pod innym kątem, jest to bardzo oryginalny pomysł na oświetlenie sufitowe, gdzie widać trzy różne lampy jednak równocześnie takie same, zaczepione nierównomiernie. Nowoczesny sposób na ożywienie minimalistycznego wnętrza!

Halogeny

k o l o r w e w n ę t r z u DK architektura wnętrz Skandynawski korytarz, przedpokój i schody
DK architektura wnętrz

k o l o r w e w n ę t r z u

DK architektura wnętrz

Klasyczne halogeny zna chyba każdy. Osadzone są płytko w suficie. To często wybierane przez nas oświetlenie sufitowe, bo tylko przy odpowiednim dobraniu koloru oprawy, komponuje się bez problemu ze wszystkimi stylami wnętrzarskimi. Przytoczony przez nas przykład nowoczesnych halogenów, to rozwiązanie na miarę XXI wieku. Podwójne, wystające, czarne, świetne do wnętrz industrialnych, minimalistycznych – przypominają nam oczy lornetki. Jak Wam się podobają popularne halogeny w tej odsłonie?

Oświetlenie sufitowe z duchem recyklingu

Lampa butelkowa Profizorka KuchniaOświetlenie
Profizorka

Lampa butelkowa

Profizorka

Chcielibyśmy przedstawić Wam oryginalny pomysł na oświetlenie sufitowe z wykorzystaniem zamysłu recyklingu. Do kupienia w Profizorka, lampa na kolorowym kablu z abażurem z transparentnej butelki. To obok modnych minimalistycznych wiszących żarówek, propozycja dla trendy wnętrz na czasie. Bardzo dobra też do pokojów nastolatków.

Schodowe oświetlenie sufitowe

miniszyk unikat:lab Minimalistyczny korytarz, przedpokój i schody
unikat:lab

miniszyk

unikat:lab

Nad niektórymi otwartymi, schodami możemy pozwolić sobie na duże abażury zwisające ze stropu wyższej kondygnacji. Powyższy przykład jest ciekawy, minimalistyczny, a jednak bardzo ozdobny. Domyślamy się, że ta propozycja akurat nie pełni funkcji czysto praktycznej, ze względu na rozmiar jej żarówek, za to w mroku zapewne przypomina rozświetlone niebo z gwiazdami. Małe lampki ledowe to świetne dekoracyjne oświetlenie sufitowe.

Pomieszanie z poplątaniem

Chaos Niebieski Profizorka Pokój dziecięcyOświetlenie
Profizorka

Chaos Niebieski

Profizorka

Następny przykład z oferty Profizorka, na wyciągnięcie ręki! To bardziej klasyczny żyrandol, sztywno zwisający z sufitu, lecz niestandardowy w rozwidleniu. Pasuje do wnętrz nowoczesnych, retro, pokojów dziennych i sypialni nastolatków. Umieszczony blisko pod sufitem, daje dużo światła nie oślepiając przechodniów.

Jaki jest Wasz pomysł na oświetlenie sufitowe?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu