Trujące rośliny w domu - czego unikać? | homify

Trujące rośliny w domu – czego unikać?

A.D. A.D.
od Agentur belmedia GmbH Nowoczesny
Loading admin actions …

Rośliny są naprawdę wyjątkowym dodatkiem, bo swoją obecnością potrafią kompletnie odmienić całe wnętrze, skupić na sobie uwagę, odwrócić wzrok od defektów lub niedociągnięć. Roślinność we wnętrzu ma bardzo korzystny wpływ na mieszkańców – nie tylko działa kojąco i uspokajająco ale również wytwarza tlen i oczyszcza powietrze. Udowodniono, że zieleń działa jak naturalne filtry dezaktywując wiele niewidocznych gołym okiem toksyn i fal z urządzeń elektronicznych. Dlatego warto w swoim domu mieć dużo roślin, kwiatów czy nawet domowych drzewek ale pod jednym warunkiem. Musicie wcześniej sprawdzić czy nie będą one trujące dla Was, domowników lub domowych zwierząt. Oto lista trującej roślinności, która być może gości w Waszych domach. 

Zamiokulkas zamiolistny

Ogromna ilość popularnych roślin uprawianych w domach, a także tych ogrodowych oraz rosnących dziko, stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia zwierząt. Zjedzenie nawet małego fragmentu takiej rośliny może skończyć się poważnym zatruciem. Niektóre z nich powodują wymioty, biegunkę, konwulsje. Inne mogą doprowadzić nawet do śmierci naszego pupila. Zamiokulkas to roślina kłaczasta, z podziemnych kłączy wyrastają długie, błyszczące liście na mięsistych łodygach. Ozdobne liście stają się wizytówką taj pięknej rośliny. Jednak jest ona bardzo niebezpieczna. Trzymajcie ją z daleka od dzieci i zwierząt, po każdym kontakcie z rośliną niezwłocznie wymyjcie ręce.

Filodendron

Jest to jedna z najpopularniejszych roślin pokojowych – dzieje się tak dlatego, że pomimo swej dekoracyjności, wcale nie są trudne w uprawie i nie mają wygórowanych wymagań uprawowych i pielęgnacyjnych, znosząc bardzo dobrze warunki panujące w mieszkaniu. Jego zjedzenie powoduje pieczenie i obrzęk warg. Mogą wystąpić również opuchnięcia w obrębie gardła i języka, które w skrajnych wypadkach doprowadzają do bardzo niebezpiecznych kłopotów z oddychaniem. Często po zjedzeniu występuje również biegunka. Wszystkie te objawy mogą być bardzo groźne w szczególności dla małego dziecka dlatego trzymajcie filodendron poza zasięgiem maluchów.

Lilia

Dzięki swoim pięknym kwiatom lilie są chętnie wykorzystywane do komponowania bukietów. Jednak pamiętajcie, że do niektórych gatunków lilii trzeba podchodzić ze szczególną ostrożnością. Jednym z nich są lilie długokwiatowe. Rośliny te zawierają wysoką ilość trujących alkaloidów. Można jednak odetchnąć z ulgą, ponieważ wdychanie woni lilii nie niesie ze sobą zagrożeń – dopiero jej spożycie może spowodować silne zatrucie, którego skutkami są bóle brzucha i zawroty głowy. Niemniej warto zabezpieczyć stojące w domu lilie przed zwierzętami domowymi, dla których kwiaty mogą okazać się zabójcze.

Sagowiec

LIGHT MY FIRE | I | Wnętrze domu Eklektyczny salon od ARTDESIGN architektura wnętrz Eklektyczny
ARTDESIGN architektura wnętrz

LIGHT MY FIRE | I | Wnętrze domu

ARTDESIGN architektura wnętrz

Jedną z najciekawszych wizualnie roślin doniczkowych jest cykas, przedstawiciel rodziny sagowcowatych zwany inaczej sagowcem odwiniętym. Często jest niesłusznie uważany za palmę – nie jest nią ale może równie okazale zdobić Wasz salon i stworzyć w nim domowy ogród. Wszystkie części rośliny są trujące. Szczególnie wysokie stężenie toksycznej cycazyny występuje w nasionach i młodych liściach. Innymi truciznami obecnymi w tych roślinach są neurotoksyczne aminokwasy. Spożycie nasion sagowca jest częstą przyczyną śmiertelnych zatruć zwierząt domowych, dla których sagowce mogą być ulubionym miejscem zabaw – ponad połowa przypadków takich zatruć u psów i kotów kończy się ich śmiercią, nawet pomimo podjętego leczenia.

Hiacynt

Choć hiacynt wygląda niewinnie, to jego listki wywołują zaczerwienienie, swędzenie skóry oraz pęcherze. Nawet urocze kolorowe kwiaty mogą przyczynić się do powstania ostrych reakcji alergicznych. Podobnie działa na skórę skłonną do podrażnień intensywny zapach hiacyntu. Pomimo, że jest piękny i ma cudowny zapach a jego wygląd, nawet w środku zimy, przywodzi na myśl wiosnę nie ryzykuj i nie uprawiaj hiacyntów w domu jeśli masz małe dzieci. Najczęstszymi objawami zatrucia są bóle głowy, wymioty oraz biegunka. Przeczytaj koniecznie 15 pomysłów na klatkę schodową dla Twojego domu.

Dracena

Nowoczesny salon z wykorzystaniem płyt z betonu architektonicznego Nowoczesny salon od Luxum Nowoczesny
Luxum

Nowoczesny salon z wykorzystaniem płyt z betonu architektonicznego

Luxum

Draceny są często hodowanymi domowymi roślinami ozdobnymi. Są łatwo dostępne, ich pielęgnacja jest prosta i możemy je kupić nawet w markecie z artykułami spożywczymi. Nie są uważane za rośliny trujące jednak musimy przyłożyć do nich większą wagę gdy mamy zwierzęta domowe. Są one toksyczne zwłaszcza dla kotów.

Difenbachia

Dieffenbachia pochodzi z Brazylijskich lasów tropikalnych. Ma piękne owalne liście w kolorze nasyconej zieleni z bledszymi obszarami wewnątrz. Jest dosyć często spotykana w domach jednak jest w niej zawarty szkodliwy sok komórkowy. Sok, który wypływa z uszkodzonej rośliny, kwiatu, łodygi czy liści może skutkować dużym obrzękiem oraz bólem błony śluzowej jamy ustnej i gardła, a także zapaleniem spojówek.


Najważniejsze jest, aby zapobiegać nieszczęśliwym wypadkom, dlatego do wszystkich roślin jakie są niebezpieczne dla ludzi i zwierząt nie mogą mieć dostępu dzieci i zwierzęta. Kwiaty te nigdy nie powinny stać na podłodze, tylko zawsze na półce, na którą jest utrudniony dostęp, tak, żeby nie dosięgły do nich dzieci i domowe zwierzęta. Jeżeli nie wiecie czy dana roślina jest trująca czy nie udajcie się jak najszybciej to sprawdzić – zapytać się w kwiaciarni, sklepie ogrodniczym, poszukać w książkach ogrodniczych czy Internecie.

A może Wy macie w swoich domach którąś z tych roślin?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu