Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future

Kiedy i jak czyścić kocioł?

A.D. A.D.
Projekty,  Domy zaprojektowane przez Tucommit
Loading admin actions …

Wiecie, że uwielbiamy pisać o pięknych wnętrzach i uroczych ogrodach, ale dziś temat równie ważny, a być może nawet ważniejszy, gdyż mający wpływ na nasze bezpieczeństwo. Zajmiemy się prawidłową eksploatacja i czyszczeniem kotłów oraz pieców. 

Za nami pierwszy okres sezonu grzewczego. Nawet gdy średnia temperatura zewnętrzna jest stosunkowo wysoka, jednak nocne temperatury wymuszają pracę kotłów grzewczych podgrzewających domy. Pora dowiedzieć się jak prawidłowo o nie dbać, by funkcjonowały bez zarzutu i nie stanowiły dla nas zagrożenia. 

Przy okazji przytoczymy Wam bardzo ważny artykuł, który każdy powinien przeczytać: Jak uchronić się przed zatruciem czadem w domu?

Czyszczenie kotła

Projekty,  Domy zaprojektowane przez Tucommit
Tucommit

Impianto Termico e obbligo del libretto di impianto, facciamo un pò di chiarezza

Tucommit

Utrzymanie należytej mocy i sprawności pieca c.o. jest możliwe, dzięki jego regularnemu i właściwemu czyszczeniu. Wpływa to nawet na oszczędności w zużyciu paliwa. Zatem, aby kocioł mógł długo i sprawnie służyć, nie można tych czynności bagatelizować. Samo czyszczenie kotła powinno być uzależnione od konstrukcji wymiennika kotła.

Etapy i zalecenia odnośnie czyszczenia

Aby zapobiec nadmiernemu wdychaniu pyłu i sadzy, do pracy używajcie maski przeciwpyłowej. Przede wszystkim piec należy czyścić po wyczyszczeniu komina. Nie odwrotnie, ponieważ sadze podczas udrażniania komina wpadają częściowo do kotła. Zwróćcie szczególną uwagę na dokładne usunięcie popiołu i żużlu z komory paleniskowej, który należy usunąć ze szczelin rusztu i ścian komory. Starajcie się wykonywać takie czyszczenie przed każdym rozpaleniem kotła.

Czyszczenie pieca c.o.

Projekty,  Kuchnia zaprojektowane przez Diciassette Tredici
Diciassette Tredici

Cucina Ingresso

Diciassette Tredici

Czynności związane z czyszczeniem pieca wykonujcie mechanicznie, używając do tego odpowiedniego sprzętu przystosowanego do pieca (wyciory, szczotki, łopatki, itp.). Dzięki temu, że użyjecie odpowiedniej wielkości narzędzi, będą one właściwie dobrane do konstrukcji danego kotła i wszystko można łatwo zrobić samemu. Przestrzegamy przed użyciem ON, benzyny, denaturatu i innych detergentów. 

Jak często czyścić?

Projekty,  Domy zaprojektowane przez Tucommit
Tucommit

Caldaia a Condensazione Tucommit

Tucommit

Ogólnie można przyjąć, że kotły komorowe o mocy do 35 kW trzeba czyścić minimum co 7 dni, aby uzyskać optymalne zużycie opału. Kotły z automatycznym podawaniem paliwa na paliwa węglowe zaleca się czyścić co 14 lub nawet 28 dni. Kotły opalane peletami mogą być czyszczone nawet co 30 dni, albo i rzadziej. Wszystko to uzależnione jest od jakości opału, klasy kotła oraz ustawienia parametrów spalania.

Czyszczenie po sezonie

Projekty,  Garaż zaprojektowane przez SAMF Arquitectos
SAMF Arquitectos

Leiden House

SAMF Arquitectos

Bardzo ważnym elementem jest również odstawienie kotła po zakończeniu sezonu grzewczego. Wymiennik kotła powinien być bardzo dokładnie oczyszczony oraz stale wentylowany przez otwarcie wszystkich drzwiczek i rewizji kotła.

A jak zapobiegać nadmiernemu i przyspieszonemu zabrudzaniu kotła? Największy wpływ na zabrudzenie kotła ma używane paliwo. Używajcie drewna, które jest wystarczająco długo sezonowane i utrzymujcie w odpowiedniej czystości przewód kominowy.

W razie pytań skonsultujcie się ze specjalistą

Pamiętacie o tych zaleceniach? 
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu