Kuchnia rustykalna - jak ją urządzić? | homify

Kuchnia rustykalna – jak ją urządzić?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
KH System Möbel GmbH Rustykalna kuchnia
Loading admin actions …

Jest taki rodzaj kuchni, który każdy kojarzy z wystrojem babcinej chatki. Przytulna, domowa, jednocześnie prosta i wyjątkowo funkcjonalna, kuchnia z klimatem to właśnie kuchnia rustykalna. Coraz częściej w opozycji do trendu kuchni nowoczesnych, które mają lśniące blaty, jednolite ściany i wykończenia na wysoki połysk, pragniemy wrócić do atmosfery kuchni tradycyjnej, buchającej rodzinnym żarem. Kuchnia rustykalna to przede wszystkim nawiązanie do kuchni wiejskiej i jest przyjazna wszystkim wnętrzom. Jak taką kuchnię urządzić? Oto kilka przykładów na fenomenalne kuchnie rustykalne, które od razu przeniosą nas w przytulny świat domowych wypieków i własnych przetworów. 

Precz z nudą!

Kuchnia rustykalna nie musi być nudna, mdła i jednolita. Oczywiście powinna zachować takie elementy, jak naturalne drewno, kafelki, odcienie brązu i beżu, do tego wykończenie z surowców naturalnych jak drewno, czy kamień. Jednak nie oznacza to, że nasza kuchnia musi być tym samym nudna. Jeżeli mamy mało miejsca na dodatki i dekoracje, to wystarczy, że zaszalejemy z kolorem. Malując tradycyjną kuchenkę, czyli w tym przypadku piec kuchenny na drewno, na kontrastujący względem całości wyposażenia kolor, to możemy być pewni, że taka kuchnia będzie tętnić energią.

Meble w zabudowie

Możemy zdecydować się na drewniane meble lub nietypowo wybrać meble w zabudowie. Jeżeli podoba nam się drugie wyjście, ale mamy już meble, to zawsze możemy zmienić kolor frontów! Uzyskany efekt będzie podobny do mebli np. w kamiennej zabudowie. Takie rozwiązanie z pewnością upodobni naszą kuchnię tradycyjnego wnętrza. Kuchnia rustykalna to nie tylko aneks i meble, ale też ściany i sufit – w tym przypadku mamy do czynienia ze ścianami z kamienia i sufitem wspieranym na drewnianych belkach.

Wszystko na swoim miejscu

Kuchnia to serce każdego domu i nawet jeśli obecnie najpopularniejszym rozwiązaniem jest stworzenie wspólnej strefy dziennej, która obejmuje i kuchnię i salon, to kuchnia rustykalna wciąż tkwi w tradycyjnym znaczeniu swojej funkcji. W tej kuchni mamy nie ma miejsca na zbędne wyposażenie. Cały aneks kuchenny stanowi ciąg mebli i sprzętów, które dodatkowo zostały zabudowane. Po środku kuchni otoczonej meblami znajduje się prawdziwy łącznik pokoleń – duży stół, który zrzesza wszystkich członków rodziny podczas wspólnych posiłków. Taka kuchnia rustykalna to prawdziwe miejsce spotkań!

Nowoczesne wydanie

Kuchnia rustykalna i jej aranżacje to przede wszystkim skupienie się na przytulnym, domowym charakterze. Nie oznacza to, że musimy całe pomieszczenie przemieniać w babciną, ludową chatkę. Wystarczy, że zachowamy kilka wytycznych, takich jak ciepłe barwy, naturalne drewno, ludowe dekoracje i motywy roślinne oraz zwierzęce. Kuchnia rustykalna łatwo daje się połączyć z nowoczesnymi aranżacjami, które stawiają przede wszystkim na funkcjonalność. Jeżeli zrezygnujemy z lśniących blatów i sterylnego wydźwięku na rzecz przyjemnego brązu i naturalnego drewna, a do tego dodamy kilka dekoracji inspirowanych wsią i naturą – to powoli zmierzamy w kierunku rustykalnym. Ta piękna aranżacja została wykonana przez rustykalnia sztuka wnętrza.

Miszmasz

Krakowska 150 x 150 - KAMSTAR Kamstar Krzysztof Fertała Wiejska kuchnia
Kamstar Krzysztof Fertała

Krakowska 150 x 150 – KAMSTAR

Kamstar Krzysztof Fertała

Podchodząc do aranżacji kuchni rustykalnej możemy albo zdecydować się na całą zabudowę albo skusić na połączenie ze sobą różnych środków. W tym przypadku widzimy połączenie wielu elementów, ale inspiracja pozostaje ta sama – kuchnia rustykalna, wiejska, domowa i przytulna. Mamy tutaj piec kuchenny, zabudowaną szafkę, szafkę pod zlewem przesłoniętą materiałem, wiklinowe kosze, wiszące półki, różne wzory i kolory, które tańczą ze sobą w rustykalnym uścisku. Musimy pamiętać, że w wiejskich kuchniach wszystko jest naturalne, tak jak i ich użytkowania, czyli przede wszystkim stawiamy na wygodę, a dopiero później na estetyczną spójność. 

Jeden element kontra cała reszta

Posiadając kuchnię urządzoną nowocześnie, która korzysta z pomysłowości współczesnego designu i lubi zaskakiwać rozwiązaniami, wydawać by się mogło, że nawiązanie do wiejskiego charakteru jest niemożliwe. Jak widać na zdjęciu, jest to wykonalne, a rustykalny element staje na równi z pozostałą częścią aranżacji. Czarny piec zamiast kuchenki jest nietypowym rozwiązaniem, które przykuje uwagę każdego. Do tego kontrastujące kolory – czerń i biel, oraz ciepły brąz są teoretycznie estetyczną mieszkanką wybuchową, ale jak widać na przykładzie, czasem pasują świetnie!

Wiszące dekoracje

Proste wnętrze i naturalne materiały z których zostały wykonane meble i akcesoria są charakterystyczne dla kuchni rustykalnej. Do tego dochodzi odpowiednie wykorzystanie miejsca na ścianach, tak jak w tym przypadku widzimy wiszące garnki i patelnie, warkocze czosnku i ziół, które służą jako ozdoba. Nawiązanie do ludowości przejawia się nie tylko w motywach, które są umieszczone na obrazach, serwetach i firanach, ale również w takich prostych, delikatnych dodatkach. Któż by pomyślał, że suszone zioła zawieszone na ścianie mogą tak bardzo zmienić wnętrze?

Stół to konieczność

Stół z naturalnego drewna Palletideas KuchniaStoły i krzesła
Palletideas

Stół z naturalnego drewna

Palletideas

Duży drewniany stół to coś, co musi się pojawić w kuchni nawiązującej do wiejskiego klimatu, a tak się składa, że taka właśnie jest kuchnia rustykalna. Zanim jeszcze domy przestały być zwykłymi, małymi chatkami z jedną izbą i kuchnią, to właśnie w kuchni spożywano posiłki, przesiadywano wieczorem i urządzano rodzinne przyjęcia. Stół określał centrum rodzinnego życia i właśnie dlatego tak istotny jest on w aranżacji. Oczywiście mając osobne pomieszczenie na jadalnie nie będziemy martwić się upchaniem drewnianego stołu w kuchni, jednak przez swoją symbolikę jest on wyjątkowo istotny w ludowej inspiracji i warto pamiętać chociażby o małym odpowiedniku lub wykonaniu stołu do jadalni z prawdziwego, naturalnego drewna.

Zamiast szafek

Do kuchennych szafek i wysuwanych szuflad jesteśmy przyzwyczajeni. Brak frontów w szafkach nieco szokuje i zadziwia, jednak jest wyjątkowo wygodne w użytkowaniu. Mając zabudowę w kamieniu z drewnianym wykończeniem, po co dokładać do tego szafki, skoro można posłużyć się wygodnymi zasłonami z materiału, które dobierzemy wedle uznania. Oto przykład na piękną kuchnię rustykalną, która ma wszystko, czego potrzebuje prawdziwa kuchnia, a do tego wymagała wyjątkowo mało elementów i dodatków, aby uzyskać niepowtarzalny klimat miejsca w którym podtrzymywany jest ogień domowego ogniska.

Dekoracje i dodatki

W kuchni rustykalnej wszystko jest proste – mamy proste meble z naturalnego drewna, podstawowe wyposażenie, prostą kolorystykę, również dodatki muszą być proste. W tym tkwi całe sedno nawiązania do wiejskiego klimatu i ludowych motywów. Prawdziwe piękno natury przeniesionej do kuchni jest ujęte w suszonych kwiatach, ziołach, warkoczach czosnku. Do tego dochodzą motywy kwiatowe na zastawie, ręcznie dzierganych serwetach i białych firanach.

Kuchnia rustykalna to nie Wasz styl? Wolicie biel i szklane witryny albo połączenie z salonem? Sprawdźcie inne aranżacje w tym artykule: Aranżacje kuchni – 10 propozycji.

Jak się Wam podoba kuchnia rustykalna?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu