Twój taras może być piękny nawet zimą

mszpakowska mszpakowska
Atlantic Drive, House Couture Interior Design Studio House Couture Interior Design Studio Eklektyczny balkon, taras i weranda
Loading admin actions …

Odpowiedni wystrój tarasu w naszych domach to coraz istotniejsza dla nas kwestia, niezależnie od pory roku. Taras na zimę służy pod świąteczną dekorację domu na zewnątrz, a latem jest dużą lub małą oazą relaksu w gorące, wolne od pracy wieczory. Często nawet niewielki taras jest niestety jedynym bliskim od domu miejscem zaaranżowanym w naturalny sposób, gdzie możemy się odprężyć i odetchnąć po ciężkim dniu, wypełnionym codziennymi obowiązkami. Dlatego z tego względu dobór mebli, roślin i dekoracji na taras stał się dla nas tak samo ważnym zadaniem jak umeblowanie salonu lub sypialni. To bardzo pocieszający przejaw tego, że w dzisiejszym, zabieganym i hałaśliwym świecie zaczynamy myśleć o sobie i o swoich małych przyjemnościach, które umilają nam czas spędzony w pięknym otoczeniu własnych czterech ścian.

Okres przesilenia jesiennego zmusza nas do uporządkowania domu, podwórka, a także tarasów. W tym czasie na około pół roku hibernujemy nasze balkony, zieleń i umeblowanie chowając je do piwnic i zabezpieczając resztę przed złymi warunkami atmosferycznymi. W tym artykule podpowiemy Wam jak oczyścić taras na zimę w kilku sprawnych krokach. Kierując się naszymi radami, sprawicie, że każdego letniego sezonu taras będzie wyglądał jak nowy!

Zabezpiecz drewno

Taras na zimę i jego drewniana aranżacja pozostawiona sama sobie może skutkować dużo szybszym niszczeniem i korozją niż byśmy sobie tego życzyli. Słońce, wiatr i deszcz połączone potem z niskimi temperaturami i śniegiem z pewnością nie gwarantują dobrego wyglądu drewna. Dlatego drewniany taras na zimę powinniśmy zaimpregnować w czasie jesieni. To samo tyczy się oczywiście drewnianych mebli jeśli z braku miejsca zamierzamy pozostawić je na balkonie, nawet schowane pod ścianą, czy przykryte materiałem. Drewniane elementy powinniśmy zatem oczyścić z kurzu, oszlifować i odtłuścić odpowiednim do tego nieprzepuszczającym wody preparatem, aby dobrze wniknął w jego strukturę. Należy stosować impregnaty zgodnie z instrukcją użycia podaną na opakowaniu. Taras na zimę może być nimi pomalowany pędzlem, wałkiem, lub wtarty szczotką, albo spryskany. W sklepach znajdziemy wiele środków przeznaczonych do każdego rodzaju drewna.

Uprzątnij skrzynki

Taras na zimę w najprostszy sposób trzeba po prostu posprzątać, by na jego podłożu nie odłożyła się, pod warstwą śniegu, jakakolwiek ilość zalegających lub gnijących śmieci. Dlatego opadające liście jesienią trzeba zgarniać na bieżąco, a wiszące skrzynki wymyć i oczyścić z suchych liści. 

Zabezpiecz donice

homify

Jeśli postanawiamy zostawiać donice na tarasie w czasie zimy fachowo o zabezpieczeniu roślin powinniśmy pomyśleć jeszcze przed ich sadzeniem i wyłożyć ściany donicy od środka styropianem i dodatkowo dno keramzytem. Jeśli jednak o tym nie pomyśleliśmy należy je obwiązać sznurkiem na folii bąbelkowej. Dodatkowo należy ustawić je na styropianie, by była odpowiednia izolacja od podłoża. To niezbyt dekoracyjne „ubranie ochronne” możemy przykryć innym materiałem, bardziej ozdobnym i przewiązać wstążką tak, by balkon na zimę i święta wyglądał lepiej. Niektóre rośliny wymagają osłonięcia ich warstwy nadziemnej, dlatego zawsze trzeba zapoznać się z ich wymaganiami.  

Schowaj meble

Taras  na zimę w najlepszym przypadku powinien być pusty. Dlatego przy samym kupnie mebli powinnyśmy zastanowić się nad ich funkcjonalnością w domu lub mieszkaniu. W domu z pewnością przewidzieliśmy kąt do przechowywania takiego wyposażenia, nawet jeśli jest duże, natomiast w mieszkaniu pojawia się problem, któremu możemy jedynie zaradzić przemyślanie kupując składane meble ogrodowe. Mogę być drewniane lub plastikowe, na pewno w sklepach można znaleźć coś dla siebie, w stu procentach odpowiadającemu naszemu gustowi, aranżacji tarasui całego domu. Powiada się, że taras może być „przedłużeniem salonu” lub innego pomieszczenia, z którego wychodzi, dlatego w dobrym stylu jest gdy meble ogrodowe będą tworzyć całość z wystrojem wnętrz całego naszego mieszkania. Chcemy, by taras na zimę wyglądał estetycznie pod pierzyną śniegu, a więc zabierzmy się do pracy już jesienią!

Zabezpiecz rośliny

Zmienna i kapryśna pogoda może skutecznie popsuć nie tylko nasze nastroje, ale i zieleń na tarasie. Taras na zimę razem z drzewkami w donicach, których nie zmieścimy w mieszkaniu powinniśmy zabezpieczyć przed przemarznięciem i wysuszeniem w odpowiedni sposób, jeszcze na dłuższą chwilę przed pojawieniem się pierwszych opadów śniegu, to jest w czasie pierwszych przymrozków utrzymujących się przez kilka dni pod rząd. Wcześniejsze okrycie roślin jest niewskazane, bo może doprowadzić do ich „zaparzania”. Słoma, kora, trociny, agrowłóknina, a nawet szary papier przydadzą się do ochronnej roli gleby i korony drzewa lub kwiatu. Jednak rodzaj zabezpieczenia zawsze powinniśmy dostosowywać do typu konkretnej rośliny, więc należy zapoznać się z jej upodobaniami i potrzebami nie tylko na wzrost, ale też okres zmiany pory roku. Pamiętajmy, że wszelkie sztuczne materiały, takie jak folia, plastikowe torby nie wchodzą w grę, ponieważ nie przepuszczają powietrza co może doprowadzić do chorób roślin. 

Udekoruj taras na zimę

Co jest najpopularniejszym rozwiązaniem dekoracyjnym na taras na zimę? Światełka! Coraz częściej bez nich nie możemy się obejść nie tylko na świątecznej choince, ale też na tarasie, lub nawet w pokojach dzieci i sypialniach dorosłych, którym dodają niesamowitego, przytulnego klimatu!  

8 pomysłów na mały balkon!

Jakie macie pomysły na zimowe ozdoby tarasu?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu