Jak odpowiednio zaplanować ogród? | homify

Jak odpowiednio zaplanować ogród?

mszpakowska mszpakowska
homify Nowoczesny ogród
Loading admin actions …

Sezon ogrodowy jeszcze przed nami, jednak warto już pomyśleć o odpowiednich rozwiązaniach! W ciepłe dni, każdą wolną chwilę chcemy spędzać na świeżym powietrzu delektując się urokami wiosny, śpiewem ptaków i cudownym rozkwitem roślinności. Weekendy spędzone na leniuchowaniu na łonie natury, na własnej działce lub w ogrodzie to marzenie większości z nas. Ci, którzy mają takie miejsce wiedzą ile daje ono radości ale również, ile wysiłku trzeba mu poświęcić. I to już na etapie projektu. Budowa i planowanie ogrodu to ciekawe i przyjemne zajęcie, które możecie zrobić sami lub możecie posiłkować się radami specjalistów. W homify znajdziecie liczną listę doskonałych projektantów zieleni, ogrodników oraz innych specjalistów. Jeśli jednak sami podejmiecie się tego wyzwania warto wcześniej zapoznać się ze złotymi zasadami projektowania i planowania ogrodu. Dzięki nim Wasz ogród będzie zachwycający i funkcjonalny!

Rozmieszczenie poszczególnych stref

Ogród należy podzielić na kilka stref w zależności jak chcielibyście aby on wyglądał. Na pewno konieczne jest miejsce przeznaczone do relaksu, przyda się także miejsce na grilla lub ognisko. Konieczne jest wydzielenie obszaru na rabaty z kwiatami i miejsca na drzewa i krzewy. Aby na działce nie było nudno, możecie wyznaczyć tematyczne strefy  - wszystkie nasadzenia robione z rozmysłem i według wcześniej ustalonych koncepcji pomogą stworzyć kąciki tematyczne (w stylu japońskim, śródziemnomorskim, wrzosowisko, skalniak). Może przydać się też miejsce na efektowne oczko wodne, mini fontannę czy szklarnię. Szczególnie ładnie będą prezentować się liczne ścieżki. Ich funkcja jest zarówno estetyczna jak i praktyczna dlatego jest to temat wart wnikliwego przemyślenia. Więcej na ich temat przeczytacie tutaj: Jaka ścieżka jest najlepsza dla mojego ogrodu?

Byliny i rośliny jednoroczne

Rośliny jednoroczne i dwuletnie sadzi się na rabatach, obsadzając je kilkoma lub jedną odmianą danego gatunku kwiatów. Rabaty dywanowe obsadza się niskimi odmianami, w skupiskach różnych kształtów i wielkości. Miejsce najbardziej oddalone lub środek zapełnijcie najwyższymi roślinami; resztę coraz niższymi. W ten sposób uformujecie chociażby ramę muru ogrodowego.

Bogactwo roślin

Atrakcyjnym połączeniem jest zestawienie wyższych roślin cebulowych, np.: tulipanów z niskimi dwuletnimi jak: stokrotki i bratki. W sklepach można kupić gotowe mieszanki przeznaczone na różne typy rabat. Bardzo interesująco wygląda zestawienie roślin na zasadzie kontrastu. W mało uczęszczanych zakątkach ogrodu warto założyć łączkę kwietną, która jest bardzo łatwa w pielęgnacji. Jak to zrobić przeczytacie tutaj: Stwórz ogród, który przyczynia się do ekosystemu

Podłoże

Front Garden Design Woking, Surrey homify Nowoczesny ogród
homify

Front Garden Design Woking, Surrey

homify

Ogród przylegający do domu powinien być idealnie zintegrowany z charakterem budynku. Planując zatem tworzenie ogrodu od podstaw, pamiętajcie, aby wybrać podłoże, które będzie komponowało się z fasadą i zieloną częścią krajobrazu.

Zachowaj wysokość

Pamiętaj, aby wybierać rośliny, które nie będą zasłaniały widoku z okien. Sięgaj po mniejsze krzewy lub pamiętaj o regularnym przycinaniu.

Drzewa

Style and Substance Studio Hopwood Nowoczesne domy
Studio Hopwood

Style and Substance

Studio Hopwood

Pamiętajcie, że drzewa rosną powoli. Zawsze należy dopasować drzewa do skali ogrodu tak aby go nie przytłoczyły i żeby w nim nie zniknęły. Projektując lokalizację drzewa, musicie stale pamiętać o jego przyszłym wyglądzie dlatego jeśli nie wiecie, jak roślina będzie wyglądać za kilkanaście lat – odwiedźcie ogród botaniczny lub stary park. Wiedza jak drzewo, które chcecie posadzić, będzie wyglądało w przyszłości jest niezbędna aby dobrze zaprojektować ogród. I co ważne, pamiętajcie, żeby nie lokalizować drzew zbyt blisko obiektów architektury. Drzewa rosną nie tylko wzwyż, ale pod ziemią i wszerz. Rozrastające się konary mogą uszkodzić dach domu, korona ocienia go i zabiera światło itd. Bardzo duże szkody potrafi wyrządzić system korzeniowy. To niezwykła i niepowstrzymana siła, która dosłownie rozrywa skały.

Wyrównanie terenu

Traditional front garden and driveway homify Klasyczny ogród
homify

Traditional front garden and driveway

homify

Kiedy znacie już miejsca rozmieszczenia poszczególnych punktów ogrodu pora na wymodelowanie terenu. Wyrównajcie działkę, a w przewidzianych w projekcie miejscach zróbcie wykop pod staw, usypcie pagórki albo skarpy umocnione murkami oporowymi. Nawet niewielkie urozmaicenie rzeźby terenu doda ogrodowi uroku i sprawi, że będzie się wydawał większy. Zanim zaczniecie sadzić i siać pozbądźcie się chwastów. Najlepszy sposób to przekopanie ziemi i dokładne wybranie z niej kłączy, korzeni i rozłogów roślin. Jest to jednak dość uciążliwy sposób dlatego jeśli działka jest duża i bardzo zachwaszczona, możecie opryskać ją specjalnym preparatem, który niszczy wszystkie rośliny. Musicie znać odczyn)  gleby.W tym celu zbadajcie jej pH kwasomierzem chemicznym lub elektronicznym. Większość roślin dobrze rośnie w glebie o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym (pH 6-7). Jeśli pH jest niższe, zwapnujcie glebę, dodając do niej np. kredy lub dolomitu. Jeśli pH jest zbyt wysokie, dodajcie kwaśnego torfu. Na koniec glebę należy użyźnić.

A czy Wy macie już plan jak będzie wyglądał Wasz ogród?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu