Fantastyczne tapczany dla dzieci w różnym wieku! | homify

Fantastyczne tapczany dla dzieci w różnym wieku!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
jumine Rustykalny pokój dziecięcy
Loading admin actions …

W życiu każdego człowieka przychodzi taki moment, kiedy przestaje mieścić się w wygodnej bujanej kołysce. Tego etapu nie pamiętamy, ale zdają sobie z tego sprawę rodzice, którzy małe łóżeczko muszą zamienić na łóżko lub tapczan, które będzie z nami przez następne kilka, a może i kilkanaście lat. Tapczany dla dzieci występują w wersjach bajkowych, kolorowych, ale też stonowanych i bez zbędnych wzorów. To co odróżnia tapczany dla dzieci od łóżek, to skrzynia pod tapczanem lub możliwość jego wysunięcia. We wnęce może się znajdować skrzynia na pościel lub druga część materaca, dzięki której dziecko będzie miało dużo miejsca podczas snu. Jest to komfortowe rozwiązanie, jeżeli w pokój dziecka nie służy jedynie do odpoczynku, ale też do nauki, czy wspólnych zabaw z innymi dziećmi – po złożeniu tapczanu służy on jako klasyczna kanapa.

Przygotowaliśmy kilka przykładów, które pokazują tapczany dla dzieci w różnym stylu, dla młodszych i tych trochę starszych.

Dwa w jednym

Niektóre tapczany dla dzieci mają fantastyczną funkcję – wysuwając dolną część otrzymujemy drugie łóżko, które możemy wykorzystać choćby w sytuacji, kiedy kolega lub koleżanka dziecka będą nocować w naszym domu. Nie musimy martwić się o dodatkowe łóżko, które zajęłoby całkiem sporo miejsca w pokoju dziecięcym i przez większość czasu stałoby jako bezużyteczny mebel. 

Prostota

pokój dziecka niebieska łąka Artenova Design Nowoczesny pokój dziecięcy
Artenova Design

pokój dziecka niebieska łąka

Artenova Design

Tapczany dla dzieci cechuje prostota i wytrzymałość. Nie mogą być zbyt delikatne w budowie, bo wiadomo jak to jest podczas skakania po łóżku, niektóre deski mogą nie wytrzymać kolejnych podskoków, a nie ma dziecka, które by tego nie uwielbiało. Poza tym muszą być proste w budowie, tak aby podczas snu dziecko się nie uderzyło o np. misternie skonstruowaną metalową ramę. W tym przypadku mamy do czynienia z prostym tapczanem, który wpasowuje się w stylistykę całego pokoju i z pewnością posłuży kilka lat. 

Klasyczne w większym rozmiarze

Jeżeli decydujemy się na tapczany dla dzieci, to warto się zastanowić, czy zakup większego tapczanu nie jest lepszym wyjściem, biorąc pod uwagę to, że dzieci szybko rosną. Kupując wyrób z solidnego drewna, może właśnie większy tapczan byłby rozsądniejszym wyborem. W klasycznej aranżacji, która opiera się na wszechobecnej bieli i niebieskich dodatkach, taki tapczan odnajduje się idealnie, jednak dzięki jego prostej konstrukcji będzie pasował do pokoju nawet jeśli diametralnie zmienimy panujący w nim styl.

Z szufladami

Tapczany dla dzieci zamiast ukrytego drugiego łóżka, które objawia się po wysunięciu, mogą również skrywać szuflady, które są świetnym miejscem na przechowywanie pościeli, zabawek i ubrań. Dzięki temu możemy zaoszczędzić sporo miejsca w dziecięcym pokoju, a jak wiadomo, miejsca nigdy nie jest za wiele w obliczu porozrzucanych i poupychanych po kątach zabawek. Jest to klasyczny, neutralny tapczan w bieli, który dzięki odpowiedniej narzucie i przez resztę stylizacji przemienia się w dziewczęce łoże, jednak tak samo mogłoby stać się własnością chłopca po zastosowaniu dodatków w innych kolorach.

Pod oknem

Tradycyjne tapczany dla dzieci cechuje wygoda i prostota, tak aby mogły się codziennie wysypiać, a przy tym zaoszczędzić nieco miejsca i rano schować pościel do specjalnego pudła pod tapczanem. Dzięki temu dzieci mają dużo przestrzeni dziennej. Jednak nie każde dziecko chętnie wstaje rano, z resztą nie tylko dziecko, więc dobrze jest ułatwić poranną pobudkę choćby przez ustawienie tapczanu pod lub obok okna, co pomoże się budzić razem ze skradającymi się do pokoju promieniami słonecznymi. Tapczany z reguły nie są zabudowane, więc bez obaw możemy je ustawiać pod oknem – z pewnością się skomponują i nie będą kolidować np. z parapetem.

Dla buntowników

URSYNÓW INSPACE Nowoczesny pokój dziecięcy
INSPACE

URSYNÓW

INSPACE

Tapczany dla dzieci mogą występować jako kolorowe łóżeczka i na tych będą się wysypiać młodsze dzieci albo jako klasyczna, modernistyczna kanapa, która zadowoli dziecko wchodzące w wiek nastoletni. Ciemny tapczan będzie pasować niezależnie od stylizacji panującej w pokoju, a ta prawdopodobnie kilka razy się zmieni w okresie nastoletniego buntu. Więcej o pokojach dla nastolatków można znaleźć w tym artykule: Jak urządzić wyjątkowe pokoje dla nastolatków?

Podwójnie

Tak jak we wcześniejszym przykładzie mamy tutaj tapczan, który składa się tak naprawdę z dwóch osobnych miejsc odpoczynku. Wystarczy pociągnąć za sznurek, aby pojawił się drugi materac! Jeżeli dysponujemy małym pokojem, a mamy dwójkę dzieci, to jest to szczególnie dobre rozwiązanie zważając na specyfikę pokoju na poddaszu. Łóżko piętrowe nie byłoby tu możliwe ze względu na skośną ścianę, jednak tapczany dla dzieci z których można wysunąć drugi materac, są idealnym rozwiązaniem. Ten projekt został stworzony przez coi pracownia architektury wnętrz.

Wygoda przede wszystkim

Tapczany dla dzieci zazwyczaj mają materac tworzący jedną całość z drewnianą konstrukcją, Jeżeli chcemy dodatkowo zadbać o wygodę dziecka podczas snu i zwykłego leniuchowania, warto pomyśleć o wygodnych i inspirujących dodatkach, tak jak te poduszki wykonane w różnych kształtach. Dzięki temu będzie nie tylko miękko i przytulnie, ale też estetycznie, ponieważ poukładane tworzą zabawny obraz dyskretnie wpisujący się w charakter pokoju dziecięcego.

Łóżko i tapczan

Jeżeli dziecko chce mieć w swoim pokoju łóżko piętrowe, to przestrzeń pod nim można dodatkowo wykorzystać ustawiając tam biurko, szafę lub właśnie tapczan. Tapczany dla dzieci z reguły są niskie, dzięki czemu nie będzie sprawiać problemów podczas wstawania, a stwarza dodatkową strefę. Na górze dziecko śpi i jest to strefa nocna, na dole dziecko może się zrelaksować na tapczanie, pobawić, poczytać i jest to strefa relaksu, ale dzienna! W pokojach dziecięcych bardzo ważne jest jasne rozgraniczenie stref, ponieważ uczy to umiejętności organizacji czasu.

Rozkładany tapczan

Nie jest to już pokój dziecka, a prawdziwego nastolatka, który odcina się od kolorowego świata pełnego bajek i zabawek. Mamy tutaj tapczan rozkładany, który mógłby równie dobrze przejąć rolę kanapy w salonie. Jest to często spotykane rozwiązanie, które służy przez lata, ponieważ dziecko po osiągnięciu pewnego wieku i wzrostu wciąż się na nim mieści, a neutralny wygląd nie zmusza do wymiany tapczanu na coś 'mniej dziecinnego'.

Który przykład przypadł Wam do gustu?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu