Rośliny w domu - jak zapewnić im światło? | homify

Rośliny w domu – jak zapewnić im światło?

Adrianna Babijczuk Adrianna Babijczuk
Kolekcja designerskich donic TerraForm TerraForm Zieleń wewnątrz
Loading admin actions …

Rośliny w pomieszczeniach tworzą wspaniałą atmosferę – sprawiają, że wnętrze jest przyjemniejsze oraz wprowadzają zdrowy mikroklimat. Im bardziej o nie dbamy, tym więcej dobrodziejstw od nich otrzymujemy. Oprócz tego, że poprawią nam humor i pomagają pozbyć się stresu, to sprawiają również, że jesteśmy zdrowsi i pełni energii do działania. To, czego one potrzebują, by jak najlepiej pełnić swoje zadania, to dobra ziemia, przestrzeń do rozwoju, woda, a przede wszystkim odpowiednia ilość światła. Sprawa wydaje się być mało skompilowana – przecież nasze rośliny stoją na parapecie! Czasem to jednak nie wystarczy – niektóre z nich nie są przystosowane do krótkich dni bez słońca. Co zatem możemy zrobić, by poprawić warunki do życia naszym roślinom? Jak zapewnić im odpowiednią ilość światła?

Co z tym światłem?

Nowoczesna donica Bamboo TerraForm Zieleń wewnątrz
TerraForm

Nowoczesna donica Bamboo

TerraForm

By rośliny pięknie zdobiły wnętrze naszego domu musimy zadbać o odpowiednią ilość promieni słonecznych dobierających do ich liści. Dzięki światłu, rośliny mogą przeprowadzać proces fotosyntezy, a jego przebieg ma widoczny wpływ na wygląd roślin. Z reguły rośliny, które zdobią nasze mieszkanie nie pochodzą z klimatu umiarkowanego, jednak posiadają one zdolność do adaptacji do nowych warunków. Najczęściej miejsce na parapecie przy oknie lub odsłonięte żaluzje, zapewniają taką ilość światła, by rośliny przeżyły. Jednak jest to ilość niewystarczająca, by rośliny mogły rosnąć, a tym bardziej pokazać wszystkie swoje walory. Najczęściej niedobór światła objawia się nadmiernym wydłużeniem łodyg roślin. Najlepsze dla roślin jest oczywiście światło naturalne, jednak i sztuczne może zapewniać im potrzebne do rozwoju warunki. Jedna zasada musi zostać spełniona – sztuczne lampy muszą wytwarzać widmo zbliżone do światła słonecznego.

Rodzaje światła

Każdy gatunek roślin potrzebuje też innego rodzaju światłu. Rośliny o  dużych i zielonych liściach będą potrzebowały go mniej, zaś najbardziej wymagające będą te o małych, wielokolorowych listkach. Rośliny o bardziej tropikalnym charakterze bardzo źle zniosą bezpośrednie, ostro światło, dlatego dla nich powinniśmy zadbać o światło rozproszone. Oczywiście silne światło słoneczne chętnie przyjmą kaktusy i sukulenty. Jakie rodzaje sztucznego oświetlenia powinniśmy zatem wybrać, by rośliny mogły swobodnie rozwijać się w trudniejszych warunkach? Zaprezentujemy teraz kilka możliwych opcji!

Żródło światła nr 1: światło żarowe

Donica lakierowana Brussels Diamond Round TerraForm Zieleń wewnątrz
TerraForm

Donica lakierowana Brussels Diamond Round

TerraForm

Całe szczęście mamy wiele sposobów doświetlania roślin. Jedną z nich jest tradycyjna żarówka. Sprawdza się ona nieźle, ale jedynie przy niektórych gatunkach roślin. Niestety nie wysyła ona zbyt dużej ilości widma światła niebieskiego, za to wytwarza ogromne ilości światła czerwonego, rozgrzewającego, niepotrzebnego w takim zakresie niektórym z roślin, szczególnie tym bardzo dekoracyjnym. Żarówki specjalnie dla nich przeznaczone mogą niwelować te braki, jednak robią to zazwyczaj w niewielkim stopniu.

Żródło światła nr 2 : światło fluorescencyjne

Jarzeniówki lub inaczej świetlówki zapewniają z kolei dużo światła widma niebieskiego, o wiele mniej zaś czerwonego. Wydzielają one też znacznie mniej ciepła. Dodatkowo istnieją one w formie energooszczędnej, co jest zdecydowanie bardziej opłacalne przy stałym doświetlaniu roślin. Świecą one dwa razy silniej niż tradycyjne żarówki, pobierając przy tym znacznie mniej prądu. Dodatkowo są więc bardzo ekonomicznym rozwiązaniem. Są też ciągle udoskonalane i dostosowywane do określonych warunków.

Żródło światła nr 3: lampy sodowe

Lampy sodowe używane są w uprawie roślin od niemal 100 lat! Są one bardziej wydajne niż poprzedniczki, więc lepiej sprawdzą się podczas kwitnienia roślin. Będą one świetnym rozwiązaniem także dla tych, które potrzebują naprawdę mocnego światła.  Stąd też doskonale nadają się do ogrodów zimowych bądź szklarni. W pomieszczeniu mieszkalnym będą trudne do zniesienia ze względu na ilość produkowanego światła. Żarówki sodowe są dość dużą inwestycją i można je dostać jedynie w specjalistycznych sklepach z oświetleniem. Kosztują sporo, ale nie zużywają bardzo dużo prądu.

Żródło światła nr 4: lampy rtęciowe

Lampy rtęciowe właściwie przestały być używane w celu doświetlania roślin, gdyż zastąpione zostały bardziej wydajnymi rozwiązaniami. Zatem w praktyce stosuje się je bardzo rzadko. Gdybyśmy chcieli wykorzystać lampy rtęciowe do zapewnienia naszym roślinom lepszych warunków, żarówki musielibyśmy rozmieścić naprawdę bardzo gęsto. Jednak ich zaletą jest znacznie niższa cena niż w przypadku lamp sodowych.

Żródło światła nr 5: lampy ledowe

Oświetlenie ledowe ciągle jest udoskonalane, a jego wydajność wzrosła do tego stopnia, że może ono zastąpić lampy sodowe w doświetlaniu roślinności. Ma ono znacznie mniejsze zużycie prądu niż lampy sodowe – jest  niekiedy niższe nawet o 80%! Ledy w znaczący sposób przyczyniają się do wzrostu roślin oraz sprzyjają ich kwitnieniu. Nie wytwarzają one dużego i szkodliwego promieniowania, zatem mogą wisieć naprawdę blisko liści.

Potrzebujecie więcej informacji na temat oświetlenia LED? Zajrzyjcie do artykułu Oświetlenie LED bez tajemnic!

Jak oświetlać rośliny?

Ponieważ rośliny adaptują się do warunków w jakich żyją, brak światła, nadmiar światła, a nawet nagła zmiana jego ilości może znaczącą wpłynąć na ich kondycje. Rośliny, którym brakuje światła zwykle nienaturalnie się wydłużają, gdyż pędy i liście wyciągają się do niego, próbując zebrać go jak najwięcej. Gdy nagle przeniesiemy je w nasłonecznione miejsce, ich liście mogą zostać poparzone, a nawet ulec zniszczeniu. Rośliny mogą zatem potrzebować nawet do 4 tygodni, by przystosować się do nowych warunków. Musimy również uważać doświetlając rośliny lampami. Całe szczęście możemy eksperymentować z ilością światła i zmieniać ustawienia lamp, także ich odległość. Rośliny, które potrzebują dużo słońca należy oświetlać z góry, z odległości około 12 centymetrów. Rośliny mniej wymagające możemy oświetlać z odległości około 25 centymetrów. Oprócz zbawiennego efektu dla niektórych roślin, ich sztuczne oświetlenie może stworzyć wspaniałe dekoracyjne efekty. Podświetlona ekspozycja złożona z bujnych, nietypowych roślin może stac się centralnym elementem wystroju naszego salonu lub jadalni.

W jaki sposób Wy doświetlacie swoje rośliny?
Whitton Drive GK Architects Ltd Dom szeregowy

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu