Środki ochrony przeciwpożarowej w drewnianym domu | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Środki ochrony przeciwpożarowej w drewnianym domu

A.D. A.D.
Mountain House Rustykalne domy od David Guerra Arquitetura e Interiores Rustykalny
Loading admin actions …

Drewniane domy są piękne i bardzo ekologiczne dlatego stanowią wspaniałe miejsce do mieszkania ale mają jedną zasadniczą wadę – są nie odporne na działanie ognia dlatego szybko i łatwo się palą. Dane statystyczne dotyczące ilości pożarów i osób, które w nich giną, są niepokojące. Otóż najwięcej osób ginie w płomieniach we własnym domu. Powodem takiej sytuacji może być awaria instalacji, nieuwaga ze strony właścicieli, albo zwyczajny pech. Aby uniknąć tragedii i uchronić swoich bliskich oraz dorobek życia przed pożarem, wystarczy odpowiednio zabezpieczyć dom. Jest to możliwe nawet w wypadku domów drewnianych. Zobaczcie jak łatwo i skutecznie możecie to zrobić.

Środki ochrony

Rear Garden od Beech Architects Wiejski
Beech Architects

Rear Garden

Beech Architects

Statystycznie, najczęstszą przyczyną pożarów, podczas nieobecności domowników, są spięcia w instalacji elektrycznej. Pożary mogą być również efektem nieszczelności lub innych wad instalacji gazowej. Jeśli planujecie dłuższy wyjazd lub urlop poza domem  przed wyjazdem należy sprawdzić szczelność sprzętów takich, jak piecyk gazowy czy kuchenka. Najlepiej całkowicie odciąć dopływ gazu i uruchomić go dopiero po powrocie. Nie wymaga to wiele wysiłku, a skutecznie zapobiega przykrym wypadkom. Regularnie kontrolowane przez fachowców instalacje będą sprawniejsze i uchronią domowników przed nieszczęściem. Starajcie się również wyłączać sprzęty oraz sprawdzać czy kable od urządzeń elektrycznych, włączniki, gniazda prądowe i wszystkie inne nagrzewające się i skupiające ciepło, znajdują się w odpowiedniej odległości od przedmiotów, które łatwo mogą się zapalić.

Impregnaty pomagają chronić drewniane domy przed ogniem

Wnętrze w stylu Country! Rustykalny salon od Seart Rustykalny
Seart

Wnętrze w stylu Country!

Seart

Za pomocą odpowiednich impregnatów można pokryć wiele rodzajów materiałów, eliminując w ten sposób zagrożenie pożarowe. Środki te zazwyczaj nadają się do impregnacji tkanin, dywanów, mebli oraz drewna. Obecne na rynku preparaty pozwalają zapewnić skuteczną barierę przeciwogniową a zarazem bakteriobójczą. Nowe regulacje prawne odnośnie substancji chemicznych przyjęta przez Unię Europejską obligują do stosowania produktów przyjaznych środowisku, także w przypadku środków ogniouodparniających. Środki, którymi zaimpregnujecie meble, zasłony czy elementy konstrukcyjne muszą być nietoksyczne i przeznaczone do stosowania wewnątrz pomieszczeń – to bardzo ważne dla Waszego zdrowia. 

Stylizacja ze zdjęcia zawiera meble firmy Seart. Jest to jeden z największych producentów, dystrybutorów oraz sklepów internetowych z meblami drewnianymi w Polsce. Ich meble mają cudowny charakter i unikatowy wygląd – koniecznie zajrzyjcie na ich stronę.

System alarmu przeciwpożarowego

Sposobem na szybkie zareagowanie w razie pożaru są czujniki dymu. Alarm załącza się błyskawicznie po wykryciu zagrożenia i włącza syrenę. Uczuleni na dźwięk syreny sąsiedzi zainterweniują, a pożar nie zdąży się rozprzestrzenić. Niektóre czujniki dymu posiadają wbudowane kamery i bezprzewodowe połączenie z Internetem. Dzięki temu możemy stale monitorować pozostawione bez opieki pomieszczenia. Najprostszy system składa się z zespołu urządzeń – czujek pożarowych, centrali alarmowej, sygnalizatorów, służących do samoczynnego wykrywania i przekazywania informacji o pożarze. Systemy alarmu pożaru mogą też automatycznie powiadamiać o pożarze najbliższą jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą Państwowej Straży Pożarnej.

Automatyczne gaśnice ogniowe

Chalet Excelsior w Crans Montana w Szwajcarii Rustykalny salon od Bosc Vej s.r.l. Rustykalny
Bosc Vej s.r.l.

Chalet Excelsior w Crans Montana w Szwajcarii

Bosc Vej s.r.l.

W razie wybuchu pożaru szybka reakcja jest połową sukcesu. Warto zainwestować w systemy gaszenia ognia, ponieważ dzięki nim, po wybuchu pożaru, straż pożarna będzie miała jeszcze co ratować. Najpopularniejszym systemem gaszenia ognia jest gaszenie wodą. Proces uruchamia się zaraz po wykryciu, przez odpowiednio zamontowane czujki, dymu. Automatycznie uruchomiony system otwiera tryskacze znajdujące się bezpośrednio w strefie ognia. Dzięki czemu nie grozi rozprzestrzenienie pożaru czy zalanie pomieszczeń wodą. W ofercie producentów znajdują się również systemy gaszenia pożarów pianą lub tak zwaną mgłą wodną. Bez sprawnego i dobrze dobranego systemu gaszenia ogniowego ciężko jest spać spokojnie – zwłaszcza jeśli jesteście posiadaczami drewnianego domu. Dlatego właśnie warto zainwestować w tego typu ochronę.

Edukacja przeciwpożarowa dzieci

Rustykalny salon od Z_Lab Rustykalny

Często zdarza się, że przyczynami pożaru są nieświadome zabawy dzieci ogniem. Dlatego niezmiernie ważna jest edukacja już od najmłodszych lat. Tłumaczcie dzieciom czym grożą takie zabawy i jakie mogą mieć konsekwencje, dlaczego jest to niebezpieczne i co robić jeśli znajdzie się w sytuacji zagrożenia pożarowego. Kilkuletnie dziecko będzie w stanie zawiadomić pomoc, pobiec do sąsiadów a nawet zadzwonić pod numer alarmowy ale wcześniej musi tą wiedzę otrzymać. Z pomocą przyjdzie Wam internet, książki a nawet niektóre zabawki. 

Przeczytajcie również artykuł: Jak dbać o sprzęty domowe, aby jak najdłużej nam służyły? Przeczytacie w nim jak postępować aby sprzęt domowy się nie psuł i żebyście nie musieli co roku wymieniać go na nowy.

Jak postępować w wypadku pożaru?

Wasze życie, jak i życie innych domowników, może zależeć od tego, co zrobicie kiedy dojdzie do pożaru! Przede wszystkim nie należy ulegać panice – najważniejsze jest aby jak najszybciej wydostać się na zewnątrz budynku. Absolutnie nie należy ratować mienia ponieważ można to przypłacić życiem. Ognia nie należy gasić w wypadku gdy jest już bardzo duży – jego płomienie sięgają sufitu bądź w jego zasięgu jest łatwopalny sprzęt. Do gaszenia urządzeń elektrycznych pod zapięciem absolutnie nie należy używać wody. Jeśli płonie gaz należy wyłączyć jego dopływ a następnie schłodzić otoczenie wodą. Zawsze w mieszkaniu warto mieć gaśnicę ręczną. Jeśli nie jesteście w stanie zrobić nic więcej – opuście pomieszczenie możliwie szybko aby ogień nie zdążył odciąć drogi ucieczki. Poruszając się zadymionym korytarzem pamiętajcie, że przy podłodze jest mniej dymu i jest niższa temperatura, dlatego przyjęcie niskiej pozycji umożliwi lepszą widoczność i ułatwi oddychanie.

Przeczytajcie również artykuł: Jak dbać o sprzęty domowe, aby jak najdłużej nam służyły? Przeczytacie w nim jak postępować aby sprzęt domowy się nie psuł i żebyście nie musieli co roku wymieniać go na nowy.

A czy Wam podobają się drewniane domy? I czy chcielibyście w takim mieszkać?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu