Narożniki kuchenne – ciekawe aranżacje!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Bau-Fritz GmbH & Co. KG KuchniaStoły i krzesła
Loading admin actions …

Narożniki kuchenne zazwyczaj kojarzą się z babciną kuchnią, gdzie nie było miejsca na ustawienie stołu z krzesłami, tak aby każdy z gości miał odpowiednio dużą przestrzeń i mógł bez większego problemu się poruszać. Wykorzystywano fragment kuchni w którym mogły stać kolejne szafki lub nic, ponieważ kąty pomieszczenia użytkowego jakim jest kuchnia, są trudniejsze do zagospodarowania niż w innych pokojach. Aby uratować miejsce i móc stworzyć wczesną wersję kuchni z jadalnią lub po prostu dużego stołu wokół którego może usiąść kilka stołów – do dyspozycji mamy narożniki kuchenne. 

W czasie, gdy wyspy kuchenne podbijają aranżacje kuchni, niektóre z nich są zbyt małe lub mają na tyle nieregularne kształty, że musimy sięgnąć do starej, sprawdzonej alternatywy i przejrzeć narożniki kuchenne. Wybraliśmy kilka przykładów w różnym stylu, które może pomogą w znalezieniu odpowiedniej inspiracji i przekonają Was, że współczesna kuchnia może się obyć bez wyspy kuchennej, a jadalnia nie musi się znajdować w osobnym pomieszczeniu nawet, kiedy mamy wyjątkowo mało miejsca w kuchni.

W stylu rustykalnym

Narożniki kuchenne pasują przede wszystkim do stylu rustykalnego i wiejskiego. Idealnie komponują się z drewnianą zabudową i surowym, naturalnym wyglądem. Same narożniki są zazwyczaj wytwarzane z solidnego drewna, które zapewnia twarde, ale wygodne siedzisko i oczywiście oparcie. Narożniki mogą być w różnych rozmiarach, ale najważniejsze jest, aby współgrały z rozmiarem stołu. Jeżeli narożnik jest zbyt długi lub zbyt krótki, to traci wtedy swoją użytkową wartość, która jest istotą narożników kuchennych.

Nowoczesne

Patrząc na pierwsze zdjęcie możemy odnieść wrażenie, że narożniki kuchenne nadają się tylko i wyłącznie do pomieszczeń w stylu rustykalnym, nawiązującym do wiejskiej tradycji. Nic bardziej mylnego! Tak jak możemy zauważyć, w tym przypadku narożnik kuchenny stanowi odrębną część kuchni. Pierwsza została wypełniona przez wyspę, natomiast w drugiej mamy wygodny narożnik, który wykonaniem bardziej przypomina ten salonowy, a nie kuchenny.

Przedłużenie aneksu

W tym przypadku nie jest to tradycyjny narożnik, jednak często narożniki kuchenne są ustawione w taki sam sposób, czyli jako przedłużenie aneksu kuchennego wypełniając tym jeden z kątów pomieszczenia. Jest to prosta i wygodna aranżacja, która świetnie sprawdza się w węższych kuchniach, gdzie nie możemy sobie pozwolić na kombinowanie z ustawieniem mebli.

Miękkie obicie

Fitted Kitchen Bench Seating Hide and Stitch KuchniaStoły i krzesła
Hide and Stitch

Fitted Kitchen Bench Seating

Hide and Stitch

W klasycznych narożnikach możemy zazwyczaj spotkać się z obiciem, które tak naprawdę, wcale nie sprawia, że siedzenie staje się bardziej komfortowe. Surowe drewno w połączeniu z cienką tapicerką nie jest w stanie przemienić się w wygodne siedzisko, co przy dłuższym czasie użytkowania może stać się uciążliwe. Jednak nie w tym przypadku! Mamy tu do czynienia z miękkim obiciem, które przypomina kanapę z naszego salonu, a nie twarde krzesło. Narożniki kuchenne przeważnie są drewniane, jednak z obiciem możemy zawsze poeksperymentować, tak aby czas spędzony w kuchni był przyjemnością, a nie udręką.

Symetryczne

Mając do zagospodarowania takie miejsce w kuchni, jak to, możemy albo postawić zwykły narożnik i do tego stół oraz dwa krzesła albo stworzyć wrażenie symetrycznej całości, która jest zarazem prosta i piękna. Narożniki kuchenne w nowoczesnym wydaniu obejmują nie tylko zwykłe drewniane siedziska, ale też miękkie i wygodne meble, które pozwolą na spożycie rodzinnego posiłku w komfortowej atmosferze. Aranżację dodatkowo podkreślają kontrastujące ściany oraz podświetlona wnęka. A to wszystko utrzymane w surowym stylu!

Integralna część kuchni

W takiej domowej kuchni, która zachwyca przytulną atmosferą, ale jednocześnie jest wykonana w nowoczesnym stylu połączonym z rustykalnymi dodatkami – aż chce się przebywać. Narożnik kuchenny wypełnia całkiem sporą przestrzeń w lewym kącie i jest tuż obok aneksu kuchennego, jednak z pewnością zajmuje mniej miejsca niż stół z krzesłami ustawionymi wokół niego. Inną zaletą o której jeszcze nie wspomnieliśmy, jest to, że narożniki kuchenne mieszczą więcej osób niż klasyczne krzesła, więc nie musimy się obawiać o to, że jakiś niezapowiedziany gość nie będzie miał gdzie usiąść, jeśli skończą się nam wolne krzesła…

Nawiązując do tradycji

W nowoczesnych aranżacjach rzadko spotykamy narożniki kuchenne, jednak możemy znaleźć ich wpływ, który widać przede wszystkim w tworzeniu ławki, siedziska w kuchni z naturalnego drewna. Umiejscowione pod ścianą, najlepiej w kącie. Do tego dochodzi koniecznie stół i krzesła. Nie jest to oczywiste rozwiązanie, jednak patrząc na współczesne aranżacje, zdecydowanie nawiązuje do tradycji narożników kuchennych.

Glamour

Nietypowa aranżacja w stylu glamour wykorzystuje narożniki kuchenne do zagospodarowania przestrzeni o nieregularnych kształtach. Jest to świetne rozwiązanie, jeżeli nie chcemy stawiać w tym miejscu stołu z krzesłami, który nie pozwalałby na taką swobodę ruchów biorąc pod uwagę skromną powierzchnię. Miękkie obicia i fantastyczne wykonanie siedzisk podkreśla ekskluzywny charakter – zdawałoby się skromnych narożników. Jak widać, narożniki kuchenne nie muszą być elementem wyłącznie wiejskiej kuchni. 

Po drugiej stronie kuchni

Jeżeli wielkość naszej kuchni na to pozwala, to możemy ustawić narożnik po drugiej stronie, za barkiem lub wyspą, tak aby stworzyć jadalnie znajdującą się w tym samym pomieszczeniu co kuchnia, ale symbolicznie oddzieloną. Jest to tradycyjne rozwiązanie znane z wielu kuchni, obecnie nieco wyparte przez trend łączenia kuchni z jadalnią o czym możecie przeczytać w tym artykule: Kuchnia łączona z jadalnią – 7 pomysłów na piękną i funkcjonalną przestrzeń dzienną

Pomiędzy

Tradycyjne narożniki kuchenne oczywiście muszą zajmować też przestrzeń kąta, rogu pomieszczenia. W tym przypadku też byłoby to możliwe, gdyby została dodana pod ścianą ławka a stół odsunięty. Jeżeli mamy narożnik, który jest złożony z kilku elementów, warto pamiętać, że zawsze możemy zrobić z niego po prostu ławkę (z oparciem). Jak widzimy zamiast narożnika kuchennego, mamy ławkę z ciosanego, surowego drewna, która współgra z materiałem zastosowanym w całym pomieszczeniu.

Wolicie stół z krzesłami, czy narożnik w kuchni?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu