Nietypowe pomysły na oświetlenie w salonie! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Nietypowe pomysły na oświetlenie w salonie!

Anna Stachurka Anna Stachurka
Rustykalny salon od Egue y Seta Rustykalny
Loading admin actions …

Oświetlenie w salonie jest jednym z tych elementów, który przewidujemy już na etapie planowania. Pełni bardzo ważne funkcje, które właściwie możemy podzielić na dwie główne – praktyczną oraz dekoracyjną. Oświetlenie w salonie z praktycznego punktu widzenia będzie oczywiście dobierane nieco inaczej – musi spełnić pewne wymogi funkcjonalne, aby umożliwić swobodne przebywanie w pomieszczeniu. Niemniej ważne jest to, aby było zdrowe dla oczu – nie wymuszało ich natężonej pracy, ale też nie osłabiało wzroku. Punkty świetle, więc powinny być rozłożone równomiernie po wnętrzu. W miejscach strategicznych natomiast powinny działać nawet ze zdwojoną siłą. Dodatkowo muszą uwzględniać różne potrzeby mieszkańców – dostosowywać swoje natężenie, a może i nawet barwę do konkretnych czynności. Innego światła potrzebujemy podczas spotkania ze znajomymi, innego podczas oglądania telewizji czy czytania książki. Hipotetycznych sytuacji jest sporo i warto o tym pamiętać, bo jak wspominaliśmy, oświetlenie w salonie jest jednym z pierwszych zadań, które przy złym planowaniu trudno będzie zmienić. Nie należy również zapominać o pozostałych pomieszczeniach – różnice w natężeniu światła nie powinny być znaczne, w przeciwnym razie nasze oczy będą doświadczać szoku za każdym razem, gdy wejdziemy do silniej oświetlonego pomieszczenia.

My jednak skupimy się na tej drugiej, przyjemniejszej funkcji – dekoracyjnej. Oświetlenie w salonie zostanie przeanalizowane w kategoriach czysto estetycznych, więc mamy nadzieję, że będzie to dla Was równie czysta przyjemność. I ostrzegamy – żaden pomysł typowy nie będzie!

Światło podłogowe w salonie

Kolejnym nietypowym rozwiązaniem jest podłogowe oświetlenie w salonie. Choć nie tylko oświetlenie jest tu nietypowe. Piękna i na pewno bardzo wygodna aranżacja wypoczynku powoduje, że staje się on punktem centralnym pomieszczenia. Jest ogromny i w finezyjny sposób podkreślony trzystopniowym zejściem. Dekoracyjność wszystkich tych elementów jest podkreślona właśnie podłogowym oświetleniem w salonie, które częściej kojarzymy z tarasem lub ścieżką ogrodową niż z wnętrzem domu. Tutaj jednak pasuje idealnie i dopełnia zamysł na dwupoziomowe rozróżnienie stref pomieszczenia. 

Eklektyczne oświetlenie w salonie

Nieregularne i rozrzucone punkty świetlne na ścianie. To dopełnienie całego, niezwykle ciekawego wnętrza. Powielenie pozornego bałaganu obrazów i plakatów. Właściwie niewiele elementów jest tu regularnych, a jednak całość dobrze ze sobą się czuję tworząc ten eklektyczny zespół. Oświetlenie w salonie oprócz tych interesujących punktów, które przesmykują się gdzieś pomiędzy dekoracjami, to również dwie lampki nocne przy sofie – i znów – każda inna. Jedna zupełnie różna od drugiej. Szukając punktów wspólnych moglibyśmy skierować myśl ku nieaktualności – obie są minione w czasie, niewspółczesne, dlatego pomimo różnic w każdym elemencie, pozwalamy być im razem. Dekoracyjne oświetlenie w salonie nie ma zasad, może być tak frywolne, jak tylko nam się podoba.

Oświetlenie klasycznych mebli w industrialnym stylu

On Location Eklektyczny salon od Fallen Furniture Eklektyczny
Fallen Furniture

On Location

Fallen Furniture

Na pewno interesować nas będzie nietypowość, ponieważ wszystko to, co typowe  już widzieliście. Klasyczny industrializm – coś nowego prawda? Połączenie dwóch ciekawych stylów w jedno musi dać niezwykły efekt. Sofa chesterfield oraz piękny fotel stylizowany na styl empire to ikony meblarstwa. Piękny, intensywny kolor fotela pięknie zgrywa się z brązami i odcieniami miedzi industrialnych dodatków. I to połączenie wydaje nam się wyjątkowo i nietypowo piękne!

Intensywne oświetlenie w salonie

Oświetlenie w salonie jako szok młodości. Właściwie całkiem swobodnie w ten sposób można podsumować aranżację naszego salonu. Kolorowy szał rzeczy – dzieje się tu na prawdę dużo, ale pomimo dużej ilości przedmiotów, każdy z nich ma tu swoje miejsce. Oświetlenie w salonie poza oczywistymi funkcjami staje się pretekstem do wstawienia tu kolejnych elementów będących przejawem umiłowania do designu, jakie żywią właściciele tego mieszkania. Tak zwane – carnival letters, przeżywają obecnie prawdziwą fale popularności, która niesie je na swoim grzbiecie wprost do naszych domów. Możemy je wpasować w naprawdę różnorodne style, dodawać tak samo swobodnie jak inne dodatki. Natomiast żółta, łamana w aż pięciu punktach stojąca lampa jest w gruncie rzeczy bardzo praktyczna, dostosuje się do każdej pozycji i każdego najbardziej wyszukanego sposobu czytania. 

I jeszcze bardziej intensywne oświetlenie w salonie

Nie jest to jednak koniec spaceru po tym nietypowym salonie. Zabawa aranżacją jego wyglądu ma głębszy zamysł. Wykorzystano tu kolejny szalenie modny dodatek dający oświetlenie w salonie – neon. Tak. Neony wracają do łask i odważnie wkraczają do naszych wnętrz. Sam napis nie jest też pozbawiony sensu – karze nam się przyjrzeć, a także spojrzeć w kierunku sufitu, który jest całkowicie pokryty lustrami. Lustra znajdują się też na niektórych ścianach tego przedpokoju prowadzącego do wnętrza tej niezwykłej kawalerki. Może nie każdy odnalazłby się w takiej aranżacji, ale musicie przyznać, że dotrzymaliśmy obietnicy i przedstawiamy na prawdę nietypowe oświetlenie w salonie!

Nietypowe połączenie stylów

GIGANTO lampa miedziana od homify Rustykalny
homify

GIGANTO lampa miedziana

homify

Meble utrzymane w industrialnym stylu mają to do siebie, że już po samej nazwie możemy spodziewać się wyjątkowych i nietypowych form. Nie inaczej jest w tym przypadku. Tyle tylko, że industrialny styl dodatkowo w nietypowy sposób został połączony ze stylem retro! Stojąca, pięknego koloru miedziana lampa została wyposażona w niezwykły abażur, którego wzór jest utrzymany w stylistyce lat 60. To, co dla tych lat jest równie charakterystyczne to fascynacja postrzeganiem. Motyw iluzji optycznych wraca i dziś – w różnych kontekstach, formach i zastosowaniach znajdziemy go już w całkiem niemałej ilości w świecie designu. Dekoracyjne oświetlenie w salonie daje nam sporo możliwości interpretacyjnych, możemy śmiało urozmaicać nim całe wnętrza – nie tylko te utrzymane w stylu retro. 

ZAPALGO w tym wnętrzu.

Oświetlenie w nietypowej formie

Wielkomiejski eklektyzm Eklektyczny salon od Studio Potorska Eklektyczny
Studio Potorska

Wielkomiejski eklektyzm

Studio Potorska

Często zdarza się tak, że w salonie wyodrębniona jest strefa jadalniana – tak, jak tutaj. Jakie, więc nietypowe, a jednocześnie praktyczne oświetlenie w salonie zastosować? Odpowiedzieć widzimy w tej aranżacji. Przyjemna struktura stworzona z niewielkich punktów świetlnych zawieszonych jakby na nitkach nadaje wnętrzu bardzo ciekawy charakter. Dzięki powieleniu pojedynczych punktów, nie wydają się nieproporcjonalnie małe w stosunku do wnętrza i pozostałego wyposażenia. Warto też zwrócić uwagę na piękną kolorystykę tego salonu – stonowane, subtelne i ciepłe odcienie z miejscowym zaciemnieniem barw pięknie komponują się z delikatną strukturą oświetlenia. 

Podświetlane regały

Często zdarza się tak, że nasze mieszkania, nie tylko na poddaszach, zapełniamy zabudową. Czasem są to szafy, a czasem regały. Tym razem pomysłem na aranżację przestrzeni jest ogromny regał, który ładną strukturą wypełnia całą ścianę tego poddasza. Aby dodatkowo zamieszać we wnętrzu wykorzystano do tego oświetlenie w salonie i zamontowano je we wnętrzu niektórych półek. Całość może nam się kojarzyć z wysoką zabudową miejską – bloków lub wieżowców, które po zmroku składają się z podobnej mozaiki świecących i wygaszonych okien. Z pewnością to oświetlenie w salonie nie jest typowe.

Oświetlenie w salonie w wersji na prawdę max

APARTAMENT FRANCUSKI Klasyczny salon od Sikora Wnetrza Klasyczny
Sikora Wnetrza

APARTAMENT FRANCUSKI

Sikora Wnetrza

Jeżeli szukamy na prawdę niezwykłych rozwiązań to również dobrze może to być nietypowo duże oświetlenie w salonie. Jest to zabieg lekko humorystyczny i dlatego nam się szalenie podoba! Sikora Wnętrza stworzył aranżację salonu jakby na złość jego klasycznemu wyglądowi – zrobił wszystko, aby tego charakteru w meblach i oświetleniu nie kontynuować. Ten upór wyszedł mu na prawdę pięknie i intrygująco.

Oświetlenie w kolorach ombre

Motyw ombre. Oświetlenie w salonie również może być ombre. Modne ostatnio słowo, jakoś przemawia do nas i chcemy patrzeć na te stopniowe przechodzenie barw. Uważamy je za ładne i ciekawe, może dlatego, że trochę kojarzą nam się z naturą, która często tworzy całe katalogi barw, gdzie jedne płynnie przechodzą w drugie. Na pewno cała ta kompozycja tutaj przemawia do nas pomysłem, naturalnością i kolorystyką. 

Ażur i abażur

Nietypowość tego oświetlenia widzimy od razu. Lampa z… i no właśnie. W sumie trudno ocenić – bardziej z czy może bardziej bez abażura. Ćwicząc język polski możemy właściwie podsumować, że jednak jest to ażurowy abażur dla tej lampy. Nietypowy, ale interesujący! Jeżeli myślimy o wnętrzu tryskającym zabawnymi akcentami to jest to rozwiązanie idealne. 

Wymyśliła i zrobiła Maszyna Kreacji.

A nietypowe pomysły na wykończenie ścian znajdziecie tutaj.

Macie jakieś inne pomysły na nietypowe oświetlenie w salonie?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu