Projekty,  Ogród zaprojektowane przez Edge Design Studio Architects

9 rzeczy, które powinieneś wiedzieć przed zbudowaniem domu kontenerowego

A.D. A.D.

Zapytanie ofertowe

Numer jest nieprawidłowy. Sprawdź kod kraju, numer kierunkowy i numer telefonu.
By clicking Wyślij I confirm I have read the Polityka prywatności & agree that my foregoing information will be processed to answer my request.
Note: You can revoke your consent by emailing privacy@homify.com with effect for the future
Loading admin actions …

Jedną z najbardziej spektakularnych ewolucji architektonicznych ostatnich lat,  było ponowne użycie kontenera transportowego, w celu stworzenia struktury dla domu, kawiarni, pokoi gościnnych czy innych budynków użyteczności publicznej. Ze względu na swoje dogodne rozmiary i prostotę, kontenery transportowe sprawdzają się w tym zadaniu bardzo dobrze. Niemniej jednak ten temat budzi nadal spore kontrowersje. 

Ale, mimo że konstrukcja domów kontenerowych jest prosta jak budowla z klocków lego, układanie dwóch bloków metalowych jeden na drugim i nazywanie ich domem jest dużo bardziej skomplikowane niż może się to wydawać. Rzućmy okiem na kilka faktów, które musicie poznać…

1. Izolacja jest bardzo ważna

Projekty,  Domy zaprojektowane przez A4AC Architects
A4AC Architects

Energy efficient

A4AC Architects

Kontener można potraktować jako element konstrukcji budynku. Do zaprojektowania pozostaje cała reszta: fundamenty, dach, izolacja termiczna przegród zewnętrznych, dobór okien i drzwi, instalacje wodno – kanalizacyjne, ogrzewanie itd. Od nich zależy komfort późniejszych mieszkańców. Konieczne jest więc właściwe ocieplenie takiej budowli, np. poliuretanem, które zapewnia jej energooszczędność.

2. Jeden kontener nie jest równy drugiemu

Kontenery transportowe nie są zbudowane tak samo. Różnią się od siebie rozmiarem, grubością oraz innymi cechami dlatego zanim zdecydujecie się na zakup owego pojemnika porozmawiajcie z producentami o jego zaletach i wadach.

3. Sprawdź przepisy budowlane

Każdy kraj ma własne zestawy zasad i standardów, jeśli chodzi o budowę, co oznacza, że stawianie domu kontenerowego w RPA różni się od budowy w Europie. Polskie prawo budowlane umożliwia stawianie budynków, które zajmują mniej, niż 35 m kw., i ich zamieszkiwanie bez konieczności uzyskiwania pozwolenia na budowę, wystarczy jedynie zgłoszenie.

4. Trzymaj się swojego projektu

Projekty,  Domy zaprojektowane przez A4AC Architects
A4AC Architects

Container house

A4AC Architects

Dlaczego budowa domu zajmuje tyle czasu? Ponieważ ludzie ciągle zmieniają zdanie! W kwestii domów kontenerowych nie jest to możliwe ponieważ wymiana ściany kontenera jest niezwykle kosztowna i czasochłonna. Gdy projektant zdecyduje w którym miejscu trzeba ją wyciąć, robiąc miejsce na przeszklenie, zróbcie to trzymając się planu. 

5. Nie tnij zbyt dużo

Ilekroć przetniecie stal ze swoich kontenerów, wiedzcie, że kosztuje to zarówno czas, jak i pieniądze. Można sporo zaoszczędzić decydując sprytnie o rozmieszczeniu okien. 

6. Sprawdź kontener, który kupujesz

Kontener to nie koszula, którą kupujemy – nie zamawiajcie go tylko dlatego, że wyglądał dobrze na zdjęciu na stronie firmy. Coś, co dla kogoś oznacza w dobrym stanie w rzeczywistości może oznaczać straszliwie zaniedbany. Podejdźcie do zakupu poważnie i nie kupujcie kota w worku.

7. Możesz kupić droższy kontener

Kontener jednotorowy (co oznacza kontener transportowy, który w ciągu swojego istnienia wykonał tylko jeden rejs) jest praktycznie całkowicie nowy. I nie kosztuje wcale dużo więcej niż starszy, a mamy pewność, że jego stan jest bardzo dobry.

8. Jak wyglądają koszty?

Całoroczne obiekty wykonane przez firmę zajmującą się adaptacją kontenerów kosztują na ogół ok. 2 000 zł za metr kwadratowy powierzchni zabudowy. Do tego trzeba doliczyć transport kontenera – od 1 do 3 000 zł. Montaż dwóch modułów to nakłady w wysokości 2 000 – 3 000 zł.

9. Co z wnętrzem?

Projekty,  Domy zaprojektowane przez Ferraro Habitat
Ferraro Habitat

Loft-Container 20'

Ferraro Habitat

Na sam koniec pozostaje kwestia estetyki – domy z kontenerów na pewno nie są szczytem luksusu, a ich projekty bywają nieco toporne. Jeśli zależy Wam na stylowych czterech kątach, możecie poprosić o pomoc architektów wnętrz, którzy specjalnie dla Was stworzą wspaniały projekt. 

Chcielibyście zamieszkać w takim domu? 
Projekty,  Dom szeregowy zaprojektowane przez GK Architects Ltd

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom? Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu