Salon wygodny jak sypialnia- sprawdzone sposoby!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Skandynawska Kawalerka Goryjewska.Górnisiewicz Skandynawski salon
Loading admin actions …

Zapraszając gości na weekend lub nawet na dłuższy czas, musimy być pewni, że będziemy w stanie zapewnić im komfortowe warunki. Często w mieszkaniach, które nie mają zbyt dużego metrażu, po prostu nie mamy osobnego pokoju, w którym moglibyśmy zrobić pokój gościnny. Odwiedziny dalszej rodziny, czy znajomych ze studiów będziemy w stanie zaaranżować, wykorzystując do tego salon. Coraz bardziej popularne stają się portale couchsurfingowe, które pozwalają na poznanie nowych kultur. Polega to na tym, że osoby podróżujące do danego miejsca szukają noclegu w prywatnym domu – z gospodarzami dzielą się doświadczeniami i np. tajnikami kuchni z kraju z którego pochodzą. Wszystko odbywa się nieodpłatnie, a najważniejsza jest relacja z drugim człowiekiem. Niezależnie od tego, czy naszym gościem będzie ktoś zupełnie obcy, czy może daleka ciocia lub kolega ze szkolnej ławki, powinniśmy im zapewnić wygodę tak, aby czuli się jak u siebie w domu. Jeśli nie mamy dodatkowego pomieszczenia, to za ich sypialnię będzie służyć nasz salon. Jak go przerobić?

Zamiana salonu w sypialnię w 10 sekund!

Salon, czyli miejsce w którym się relaksujemy i gościmy naszych przybyszów. Musi być wygodny i przestronny – w ciągu dnia służy jako miejsce relaksu, gdy możemy wygodnie rozsiąść się na kanapie z kubkiem kawy w dłoni, a wieczorem razem z rodziną obejrzeć ulubiony film. Jeśli mamy gości, którzy będą używać salonu jako sypialnię, powinniśmy zaopatrzyć się w rozkładaną kanapę o której wspomnimy więcej nieco później. Pamiętajmy, że przez ten czas, przez jaki będziemy mieć gości, salon pod wieczór będzie się przemieniał w sypialnię, więc oprócz dokładnego posprzątania wcześniej, wynieśmy z niego te rzeczy z których będziemy korzystać, jak np. sterta rachunków, książki które lubimy czytać przed snem itp., aby naszym gościom nie przeszkadzać w godzinach wieczornych – kiedy to będą się szykować do snu. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to, czy są alergikami i w takim wypadku usunąć wszelkie dywaniki, rośliny doniczkowe i inne źródła kurzu, które mogą źle wpłynąć na naszych towarzyszy. A przy tym oszczędzimy sobie widoku łzawiących oczu i odgłosu wydmuchiwania nosa.

Kup rozkładaną sofę

Skandynawskie inspiracje w salonie JedyneTakieWnętrza Skandynawski salon
JedyneTakieWnętrza

Skandynawskie inspiracje w salonie

JedyneTakieWnętrza

Rozkładana kanapa jest świetnym rozwiązaniem dla mieszkań, w których nie zmieścimy dodatkowego łóżka ani nawet materaca, a przyda się zawsze w sytuacji, gdy ktoś będzie chciał u nas przenocować. W ten sposób kupując mebel do salonu, tak naprawdę mamy już jeden kłopot z głowy mniej – czyli miejsce do spania dla gości. Takie sofy mogą być dwu lub trzyosobowe, a to, jakiej są wielkości, powinniśmy dobrać do wielkości pokoju. Dodatkowo należy zwrócić szczególną uwagę na to, ile miejsca będzie nam potrzebne do jej rozłożenia, aby się przypadkiem nie okazało, że styka się z przeciwległą ścianą lub, co gorsza, nie można je całkowicie rozłożyć! Jeśli uporamy się z takim podstawowym pomiarem, to pozostaje nam wybór odpowiedniej kanapy, czyli dopasowanie jej do aranżacji salonu. W ciągu dnia będzie ona służyć przede wszystkim do siedzenia i powinna być wygodna. Zaś wieczorem przemieni się w łóżko. Takie kanapy mają zazwyczaj wbudowaną drewnianą skrzynię na pościel. Zaoszczędzimy dzięki temu miejsce, które musielibyśmy zagospodarować w innej części mieszkania na przechowywanie dodatkowego kompletu pościeli i poduszek. 

Salon a inne pomieszczenia

Aranżując salon na pokój gościnny powinniśmy zwrócić uwagę na to, czy jest to przechodnie pomieszczenie i jeśli tak, to jak w takim przypadku zapewnić gościom jak największą dawkę spokoju i intymności. Nocne wycieczki do toalety lub po szklankę wody, kiedy to trasa wiedzie tuż obok śpiących głów, jest stresujące dla nas, jak i dla gości, którzy są w nowym miejscu i mogą się czuć niekomfortowo przez to, że ktoś w nocy koło nich spaceruje… Co możemy zrobić, żeby uniknąć takich sytuacji? Nawet jeśli salon jest pomieszczeniem przechodnim, to możemy ustawić kanapę w takim miejscu, aby była ona jak najdalej naszej ścieżki z sypialni do łazienki.Oprócz tego można ustawić również parawan, który choć prowizorycznie odgrodzi kanapę służącą jako łóżko od reszty otwartej przestrzeni. W ten sposób choć w minimalnym stopniu zapewnimy trochę więcej intymności i swobody. 

Przygotuj szafkę i półkę

REALIZACJA PROJEKTU MIESZKANIA / WARSZAWA Hubert Dziedzic Architektura Wnętrz Klasyczny salon Wielokolorowy
Hubert Dziedzic Architektura Wnętrz

REALIZACJA PROJEKTU MIESZKANIA / WARSZAWA

Hubert Dziedzic Architektura Wnętrz

Jeśli nasi goście mają zamiar zostać z nami na dłużej niż jedna noc, powinniśmy przygotować w salonie szafkę lub półkę w której mogą schować swoje rzeczy. Nie tylko dla utrzymania porządku, ale głównie dla ich wygody powinniśmy o tym pamiętać – trzymanie rzeczy w walizce lub plecaku i wyciąganie ich za każdym razem, kiedy chcemy znaleźć ulubioną bluzkę, to prawdziwa katorga powtarzająca się przez kilka dni z rzędu. Nawet dwie wolne półki mogą zdziałać cuda! A goście będą się czuć bardziej domowo i komfortowo, a nie jak w hotelu, w którym panuje dość bezosobowa atmosfera. To samo dotyczy łazienki – dodatkowy kubek na pastę i szczoteczkę, jak również miejsce w którym mogą położyć kosmetyczkę, będą miłym, drobnym gestem, który pozwoli na lepszą organizację czasu i utrzymanie porządku w łazience.

Zostaw kilka książek i może telewizor?

Living Room homify Nowoczesny salon
homify

Living Room

homify

Wiele zależy od tego, kto nas odwiedza – czy jest to rodzina z którą chcemy spędzić czas i specjalnie bierzemy wolne w pracy, aby móc nacieszyć się tymi chwilami razem, czy może jest to wizyta na tydzień lub więcej i w czasie, kiedy my pracujemy, nasi goście zwiedzają miasto lub odpoczywają w domu – w obu przypadkach powinniśmy zapewnić jakieś małe rozrywki, które wypełnią czas przyjezdnych, gdy my jesteśmy zajęci swoimi sprawami. Wystarczy kilka książek ułożonych na biblioteczce i telewizor do dyspozycji, abyśmy nie musieli się zamartwiać, czy przypadkiem nasi goście się zbyt nie nudzą przebywając w czterech ścianach. Często książki są trafną ścieżką do poznania drugiego człowieka i nawiązania bliższej znajomości, ulubiony pisarz, czy dyskusje na temat ostatnio przeczytanych książek mogą w tym pomóc! (W przypadku, gdy nie znamy zbyt dobrze osób, które będą u nas nocować)

Przygotuj poczęstunek

SKANDYNAWIA NASZYMI OCZAMI DreamHouse.info.pl Skandynawski salon
DreamHouse.info.pl

SKANDYNAWIA NASZYMI OCZAMI

DreamHouse.info.pl

Aby osobom, które nas odwiedzają, było jeszcze milej i przyjemniej, oprócz komfortu, jak wygodna kanapa a w nocy miękkie łóżko – zapewnijmy drobny poczęstunek, kilka cukierków i owoców wyeksponowanych w salonie będą zawsze dobrze widziane. Jeśli akurat nie ma nas w domu, a ktoś chciałby przekąsić coś drobnego, wystarczy, że sięgnie po półmisek stojący w salonie, czyli właśnie w pokoju, który tymczasowo stanowi pokój gościnny. Oprócz tego pamiętajmy o delikatnych dekoracjach, które pozwolą im czuć się jak u siebie w domu. Kilka świeczek powinno załatwić tę kwestię!

Szukacie inspirujących pomysłów na różne wykorzystanie mebli? Sprawdźcie w tym artykule: Jeden pokój – wiele zastosowań!

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu