Kompaktowy dom pasywny na wyciągnięcie ręki

homify.Pl homify.Pl
Passivhaus mit Sonnendeck in Gerasdorf, Abendroth Architekten Abendroth Architekten Nowoczesna kuchnia
Loading admin actions …

Dziś zabieramy Was do dwupoziomowego, kompaktowego domu zbudowanego w myśl pasywnej architektury. Rozmieszczenie okien uzależniono od położenia słońca. Zadbano o wszelkie rozwiązania ekonomicznej eksploatacji domu, a poza tym, nie zapomniano o elegancji budynku! Specjaliści z Abendroth Architekten stworzyli dom przyjazny rodzinie, będący energooszczędną alternatywą dla tradycyjnych budynków. Dowiedzcie się więcej czytając dalej…

Ogród

Zacznijmy od ogrodu. Drewniana weranda zbudowana wokół strefy wejściowej stanowi również pewnego rodzaju ściankę zapewniającą prywatność w ogrodzie. Motyw drewna został pociągnięty dalej – to z drewna stworzono platformę na tyłach domu.

Nie tylko w zimę zauważamy zalety domów pasywnych. Wręcz przeciwnie, w upalne dni przekonamy się, że utrzymanie przyjemnej temperatury około 24 stopni jest bardzo proste. A wszystko dzięki odpowiednio przygotowanej strukturze domu.

​Obszar wejściowy

Stając przed wejściem do domu, oczaruje nas drewniana weranda. Ta dobudowana konstrukcja ma wiele zalet. Mamy dodatkową przestrzeń wejściową, zadaszony parking i doskonałą balustradę dla tarasu na piętrze.

Na północnej fasadzie całkowicie zrezygnowano z okien. Tylko strony energo-korzystne, czyli zachód i południe zostały zaopatrzone w okienne otwory. Kolejnym bardzo ważnym punktem budowy pasywnej było zapewnienie paroszczelnej izolacji. Wykorzystano tu separację termiczną, taką jak Sylomer i Purenit. Dzięki temu nie ma utraty ciepła, a nadwyżki podgrzewają wodę.

​Taras na dachu

Piętro zostało wyposażone w taras, na którym można się odprężyć, opalać i zrelaksować w kompletnie prywatnej atmosferze. Zwróćmy też uwagę na żaluzje w oknach i drzwiach. Dzięki nim, w łatwy sposób kontroluje się ilość wpadającego do wnętrza światła i ciepła.

​Rozkład pomieszczeń: Parter

Parter został całkowicie zadedykowany wspólnemu życiu rodziny. Głównym punktem tego projektu wnętrza jest otwarta przestrzeń. Kuchnia została zorganizowana w rogu parteru, nadal tworząc część koncepcji otwartej przestrzeni. Zwróćmy też uwagę na fakt, że łazienka jest dostępna z przedpokoju, a nie bezpośrednio z salonu, jak moglibyśmy się spodziewać.

​Rozkład pomieszczeń: Piętro

Na piętrze mamy układ podzielony na mniejsze części. W sumie, mamy trzy osobne sypialnie i łazienkę. Aby ułatwić poranne przygotowania do wyjścia, toaletę oddzielono od łazienki.

​Kuchnia

Kuchnia została starannie zaprojektowana we wnęce. Ściana została pomalowana na delikatny brązowy kolor gliny, dzięki czemu strefa zyskuje na głębi. Drewniana podłoga przechodzi z salonu do kuchni, sprawiając, że mamy bardzo harmonijne i niczym niezakłócone przejście między strefami. Od reszty otwartej przestrzeni oddziela ją bar śniadaniowy. Jest to niezwykle funkcjonalny element wyposażenia polecany w większości kuchni!

Łazienka

Na piętrze mamy łazienkę z bezpośrednim wyjściem na taras. Część podłogi i ścian wyłożono płytkami łupkowymi, które kontrastują z bielą wyposażenia sanitarnego. Umywalkę osadzono w drewnie, co stanowi element łączący aranżację łazienki z resztą pomieszczeń.

​Wykorzystanie przestrzeni

Wchodząc po schodach na piętro, napotykamy się na niewielką przestrzeń, którą wykorzystano w niekonwencjonalny sposób. Ustawiono tu pianino! Jest to miejsce doskonale oświetlone, więc szkoda byłoby z niego nie skorzystać.

Podoba Wam się ten dom pasywny? Dla porównania, zobaczcie inny dom wybudowany w tę samą myśl: Dom pasywny, dom przyszłości!

Chcielibyście zamieszkać w tym domu?

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Najważniejsze informacje z naszego magazynu