11 fantastycznych rozwiązań na małą garderobę! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

11 fantastycznych rozwiązań na małą garderobę!

Anna Stachurka Anna Stachurka
Totteridge Eklektyczna garderoba od Gregory Phillips Architects Eklektyczny
Loading admin actions …

Garderoba to osobne pomieszczenie użytkowe służące do przechowywania odzieży. Z garderobą jest tak, że wszyscy chcieliby ją mieć, bo jest niesamowicie praktyczna, ale nie każdy może sobie na nią pozwolić. Na drodze do szczęścia, a więc do nowej, dużej garderoby najczęściej staje… ściana. W tym punkcie kończy się nasze mieszkanie i co gorsza – nie ruszy się dalej nawet o milimetr. Pomimo wszystko, warto walczyć o tą dodatkową funkcję w mieszkaniu. Dlatego kombinujemy, szukamy i staramy się stworzyć alternatywy czy w ogóle jakiekolwiek miejsce do przechowywania naszych rzeczy. Jako, że mała garderoba to temat trudny, a wydaje się być jednocześnie ciekawym, to podjęliśmy się zadania przygotowania garści pomysłów i porad, które będą, mamy nadzieję, wspierać Was w walce z upartymi ścianami Waszego mieszkania. Oprócz pomysłów czy także aranżacji tej przestrzeni, mała garderoba dostarczyła nam inspiracji do szukania dla niej alternatyw. Zastanowimy się jak trudności zamienić w korzyści i wykorzystać je jako ciekawy sposób na urozmaicenie całego naszego mieszkanie. Mała garderoba i wyzwania jakie stawia są więc dla nas prawdziwą szkołą sztuki aranżacji wnętrz.

Łączymy funkcje!

Nowoczesna garderoba od Neoarch Nowoczesny

Trendy mówią jasno – poranna toaleta oraz dostęp do ubrania łączą się w pary. Tendencje do łączenia tych dwóch funkcji są w różny sposób realizowane. Najczęściej są oba pomieszczenia realizujące po jednej z tych funkcji znajdują się w swoim pobliżu tak, aby szybko móc przeskoczyć z jednego do drugiego – trzymając w jednej ręce szczoteczkę do zębów, drugą próbując zapiąć spódnicę. Dzień jak co dzień. Projektanci znając realia naszego codziennego życia poszukują nowatorskich rozwiązań, które miałyby sprostać naszemu rytmowi życia. Ta aranżacja, więc idzie jeszcze krok dalej – połączenie dwóch funkcji realizuje się w jednym pomieszczeniu. Jest to pewien trop, z którego mogłaby skorzystać również mała garderoba, ponieważ w ten bardzo odważny sposób możemy ugrać trochę powierzchni – na przykład kosztem łazienki, która w tym przypadku może być o wiele mniejsza.

Zintegrowany system wieszania

Products od Maze Interior Nowoczesny

Zintegrowany system wieszania to obowiązkowy element małej garderoby. To, czego nie możemy zabudować, możemy zwyczajnie zostawić niezabudowane, a powierzchnię ściany wykorzystać w swój, sprytny sposób. Nawet mała garderoba zasługuje na ładną aranżację, którą możemy uzyskać między innymi za pomocą nietypowych i wyjątkowych elementów takich jak wieszaki. Cała ich rodzina tutaj, wygląda dość zabawnie, więc wprowadza nas już na wejściu w dobre samopoczucie. Szeroki rozstaw haczyków powoduje, że każda rzecz ma swoje miejsce – unikamy, więc efektu rzuconych niedbale ubrań. Wieszaki również mogą skutecznie organizować przestrzeń, wprowadzając ład i porządek. Jak widać mała garderoba może wyglądać interesująco nawet przy użyciu tak niepozornego elementu. 

Wystawka

Closet Space Nowoczesna garderoba od homify Nowoczesny
homify

Closet Space

homify

Dla kobiet z prawdziwą pasją do butów – tylko dla takich Pań to rozwiązanie będzie idealne, bowiem kabinet, który mieści tę całą kolekcję jest wbudowany w ścianę. W ten sposób projektanci postanowili zrealizować dwa cele – zachować przestrzeń oraz podkreślić to czym właścicielka mieszkania pewnie nieraz się chwali. Nie ukrywajmy, że mała garderoba nawet jeżeli jest w mieszkaniu, to nie pomieści wszystkich butów, jakie jesteśmy w stanie zakupić. Eksponowanie tych części garderoby, z którymi czujemy się choć trochę związani (i to niekoniecznie muszą być buty) jest fajnym pomysłem na wprowadzenie cząstki siebie w aranżację własnego mieszkania. Tym bardziej, że stare budownictwo, z którym część z Was na pewno ma okazję się poznać charakteryzuje się często nieregularnymi liniami ścian – zamiast na siłę wyrównywać, murować, chować – może warto wykorzystać w jakiś bardziej kreatywny sposób. 

Mała garderoba

Mała garderoba wcale nie musi oznaczać rezygnacji ze wszystkich tych elementów, z którymi nam się kojarzy – pudełka, pudełeczka, ławki, siedziska. Styl francuski mocno podkreśla te elementy, za które kochamy garderoby. Rzadsza zabudowa, bez jednolitych powierzchni, uwolnienie pomieszczenia od ciężkim elementów – wykorzystanie półek, delikatnych szafek i szuflad – to wszystko powoduje, że mała garderoba zyskuje na powierzchni. Tracimy przestrzeń przechowywania, ale zyskujemy przestrzeń na aranżację dodatkowych elementów – siedzisk czy nawet toaletek. Poszukiwanie tego, co dla nas jest najbardziej optymalne jest zawsze warte zachodu. 

Sposób na małą garderobę

Mała garderoba może również dobrze sprawdzić się w sypialni. W jaki sposób? Łącząc oba pomieszczenia w jedno. Przykład – duże, wygodne łóżko aranżujemy po jednej stronie, natomiast drugą zabudowujemy, tak jak to mamy w zwyczaju, szafami pozostawiając między nimi niewielką lub trochę większą (według uznania) przestrzeń na toaletkę. Lustro, krzesło lub fotel. Całość tworzy nam przestrzeń idealnie skomponowaną – garderoba, toaletka oraz sypialnia – wszystkie przyjemności w jednym.

Mała garderoba na poddaszu

Mała garderoba na poddaszu spotka się z jeszcze większym wyzwaniem – skosami! Dobra wiadomość jest jednak taka, że jeżeli spojrzymy na tę przestrzeń jeszcze raz to dojrzymy, że wręcz odwrotnie – mała garderoba jest rozwiązaniem dla skosów na poddaszu. Bowiem cała przestrzeń, która znajduje się pod stropem mniej więcej poniżej metra osiemdziesiąt wysokości jest praktycznie nie do użytkowania na poddaszu. To, co jednak może ją uratować to właśnie zabudowa – na przykład tak sprytna i piękna jak ta na zdjęciu. Bez uchwytów, bez przeszkleń i bez nienaturalnych materiałów – zdrowe, piękne, naturalne drewno w wystarczający sposób wykańcza całą przestrzeń.

Szafy w stylu garderoby

Meble na wymiar do apartamentu na warszawskiej Ochocie od 3TOP Nowoczesny
3TOP

Meble na wymiar do apartamentu na warszawskiej Ochocie

3TOP

Jeżeli mała garderoba nie ma szans na realizację, albo koszt przestrzeni względem innych pomieszczeń jest tak duży, że jej wyodrębnianie staje się nieopłacalne – to zawsze pozostaje możliwość zabudowy powierzchni szafami, które w najlepszy sposób zagospodarują przestrzeń pod przechowywanie rzeczy. Powstają często za zamówienie, aby w idealny sposób dopasować swój kształt i wygląd do potrzeb mieszkania.  Tworzymy z nich przedpokoje, zabudowy sypialniane – tam gdzie sprawdzą się najlepiej. Pomysłem na to, aby choć trochę przemycić garderobianej atmosfery w ten szereg zabudowy, jest wykończenie jej materiałowym obiciem, a także wydzielenie w jej bliskim otoczeniu miejsca do siedzenia. Jasne kolory, ogromne lustro, ciepłe światło oraz miękka struktura ścian idealnie rekompensuje nam brak nawet małej garderoby. 

O meble na wymiar można poprosić na przykład firmę 3TOP.

Szukamy pomysłów

od homify Rustykalny Drewno O efekcie drewna

Gdy już straciliśmy ostatnią nadzieję na nasz własny, garderobiany kąt to może po prostu zaaranżujmy kąt w sypialni i tam stwórzmy mniejszą, ale bardziej efektowną wersję garderoby. Oczywiście nie rozwiązuje to całego, naszego problemu, ale na pewno pokazuje, że można pięknie mieszkać akceptując to, że nie wszystko musimy zawsze szczelnie chować. Wbrew pozorom jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, dla osób które nie mogą się zmusić do układania wszystkiego w kostkę i wykazują tendencję do nieco swobodnego traktowania porządku docenią na pewno alternatywną, podręczną garderobę w formie wieszaków. O tym jak niezwykłe wieszaki na ubrania możecie wykorzystać w Waszym mieszkaniu poczytacie w linku. Ograniczenia możemy przekuwać na nasze atuty – to zdanie warto sobie często powtarzać.

Szafa

Apartament na Kabatach Skandynawska garderoba od Studio Inaczej Skandynawski
Studio Inaczej

Apartament na Kabatach

Studio Inaczej

Gdy wszystkie inne pomysły zawodzą – zawsze pozostaje nam piękna, klasyczna szafa, może być drewniana, może być metalowa – do każdego stylu dopasujemy przynajmniej jedną, wyjątkową, którą sobie ulubimy najbardziej. Lustro z powodzeniem możemy zamieścić, jak dawniej to czyniono, po wewnętrznej stronie drzwi. Niedaleko ustawić wygodny fotel – wszystko utrzymać w klasycznym charakterze i garderoba w wersji nieco oszukanej, lecz nie mniej praktycznej i pięknej, jest gotowa. 

Szafę w otoczenie wkomponowało Studio Inaczej.

Mała garderoba w wersji jeszcze mniejszej

Poprawnie zaprojektowana mała garderoba wygląda dokładnie tak, jak w aranżacji obok. W sytuacji, gdy nie posiadamy odpowiedniej ilości przestrzeni do obustronnej zabudowy – wykorzystujemy jedynie jeden bok pomieszczenia, pnąc półki, wieszaki, schowki, wysuwane koszyki i cokolwiek jeszcze nam się przyda, maksymalnie w górę. Zastawiamy na nasz swobodny ruch po pomieszczeniu minimalną szerokość, którą przyjmuje się na sześćdziesiąt centymetrów. Jeżeli korzystamy z wysokiej zabudowy to możemy poszukać rozwiązań, które umożliwiają wysuwanie górnych półek w dół. Możemy też postawić na standardowe rozwiązania i dostawić niewielki podnóżek, mała garderoba na pewno wtedy zyska na użyteczności. Dodatkowym, niezbędnym elementem garderoby jest oczywiście lustro – możemy zawieść lub zwyczajnie oprzeć o ścianę.

Mała garderoba w wykonaniu FORMATIV.

Szuflady ze ściany

Mała garderoba wysuwana ze ściany! I wcale nie jest już taka mała. Osobom, które poszukują ciekawych patentów do swoich mieszkań, ten powinien wyjątkowo przypaść do gustu. Cała konstrukcja działa jak szuflady, tylko że zainstalowane bezpośrednio w ścianie – po wysunięciu jednego z elementów otrzymujemy dostęp do sprytnego schowka, natomiast po jego wsunięciu otrzymujemy gładką powierzchnię. Takie rozwiązanie z całą pewnością wykorzystuje mniej przestrzeni niż gdybyśmy próbowali zaaranżować tutaj małą garderobę. Poza tym nowoczesność lubi nietypowe rozwiązania. Najlepiej takie, w których widać zamysł, celowość, kreatywność i może troszkę – poczucia humoru. Wtedy całość smakuje nam najlepiej.

Który pomysł przypadł Wam do gustu?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu