Koszt budowy domu - z czym musimy się liczyć? | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Koszt budowy domu – z czym musimy się liczyć?

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Nowoczesne domy od (주)건축사사무소 아뜰리에십칠 Nowoczesny
Loading admin actions …

Planując nasz dom to właśnie on spędza nam sen z powiek – koszt budowy domu. Wyobrażenie sobie tego, jak powinien wyglądać nasz dom ze snów przychodzi z łatwością i rozkoszujemy się urządzaniem pomieszczeń, planowaniem tego, gdzie będzie kuchnia, a gdzie nasza sypialnia. Gdy przychodzi do liczb i rachunku, wtedy nasze marzenie szybko pryska, bo zaczynamy sobie zdawać sprawę, że musimy wyłożyć całkiem sporą sumę. Czy naprawdę budowa domu jest aż takim wydatkiem? Czy nowy dom się opłaca, czy lepiej kupić dom z rynku wtórnego? Często szacujemy koszt budowy domu bez odpowiedniego wgłębienia się w ten problem. Dlatego też postanowiliśmy zebrać najważniejsze wydatki, które pomogą ocenić, ile tak naprawdę wydamy na naszą oazę spokoju.

Od czego zacząć

Wyobrażając sobie nasz przyszły dom zazwyczaj skupiamy się na detalach i wykończeniach, na tym jaki kolor będą mieć kafelki w łazience i gdzie postawimy lustro. Jeżeli uda nam się do tego momentu dotrwać bez komplikacji, to możemy się uznać za prawdziwych szczęściarzy. Dlaczego? Niestety koszt budowy domu nie jest stały, przez co nie tak łatwo go obliczyć. Zależy od naprawdę wielu czynników, takich jak projekt domu, działka budowlana, koszt materiałów budowlanych, wynajem fachowców.

Najważniejszy – projekt

Aby w ogóle rozpocząć nasz plan budowy domu potrzebujemy odpowiedniego projektu, od którego w dużej mierze zależy koszt budowy domu. Nie tylko dlatego, że za sam projekt musimy zapłacić, ale również dlatego, że w zależności od projektu, będziemy musieli pokryć koszt realizacji i materiałów budowlanych. Ceny projektów zaczynają się od 3 tysięcy złotych, jednak mogą wynosić nawet 20 tysięcy, o ile jest to wyjątkowy projekt stworzony na życzenie klienta i od jego fantazji.

W przypadku domu jednorodzinnego oczywiście jednym z głównych czynników wpływających na koszt budowy domu jest jego powierzchnia, liczba kondygnacji i skomplikowania bryły, do tego dochodzą materiały i koszt wykonania – tutaj możemy albo zatrudnić fachową firmę albo podejść do tego gospodarczo i część całego przedsięwzięcia przejąć na swoje barki. 

Najtańszym projektem jest dom parterowy o podstawowym standardzie ze ścianami zewnętrznymi dwu- lub trójwarstwowymi.

Przygotowanie dokumentacji

Oczywiście zanim zabierzemy się do budowy domu musimy skompletować całą dokumentację, która obejmuje informacje dotyczące warunków zabudowy i zagospodarowania terenu, oprócz tego mapę sytuacyjno-wysokościową i warunki przyłączenia mediów. Od lipca tego roku weszły w życie nowe przepisy budowlane o których możecie przeczytać w tym wpisie: Pozwolenie na budowę – nowe przepisy!

Koszt budowy domu obejmuje również dokumentację, która może nas kosztować do kilku tysięcy.

Dojście do stanu surowego

Dom z Głębokiej, home staging Klasyczne domy od Sceny Domowe Klasyczny
Sceny Domowe

Dom z Głębokiej, home staging

Sceny Domowe

Skoro rozpoczynamy już przygodę z budowaniem, to pierwszy ruch po uporaniu się z projektem i dokumentacją, to ogrodzenie terenu budowy i wylewanie fundamentów, a do tego trzeba doliczyć też robociznę. Koszt będzie w głównej mierze zależeć od powierzchni użytkowej domu, jednak zakładając, że taka powierzchnia wyniesie 100 metrów kwadratowych, dojście do stanu surowego, czyli fundamenty i robocizna wyniosą około 25 tysięcy złotych.

Surowy otwarty i zamknięty

Następnym krokiem jest osiągnięcie stanu surowego otwartego, co oznacza stworzenie konstrukcji opierającej się na ścianach nośnych, działowych, stropach i kominach, a to wszystko podwaja cenę, którą otrzymaliśmy w poprzednim etapie. Do tego musimy dołożyć pokrycie dachu, bo dom bez dachu byłby dość bezużyteczny – a to zwiększa cenę znów o całkiem sporą kwotę. Licząc około 25 tysięcy na pokrycie dachu, razem z wylaniem fundamentów i stanem surowym otrzymujemy koszt budowy domu na 75 tysięcy, w zaokrągleniu 80 tysięcy. Aby dotrzeć do stanu surowego zamkniętego musimy zamontować okna i drzwi wejściowe – zależnie od tego ile okien planujemy w naszym wymarzonym domu, cena będzie się różnić, ale możemy ogólnikowo przyjąć 10 okien razem za ponad 10 tysięcy, co daje nam już całkiem sporą sumę.

Instalacje

Mając już za sobą – wydawałoby się najtrudniejsze – czeka nas jeszcze wykończenie całego domu, co pochłania równie dużo zasobów finansowych, jak wszystkie poprzednie etapy. W tym momencie zabieramy się za instalacje sanitarne i przyłącza elektryczne oraz robociznę, która, o ile nie jesteśmy elektrykami, musi zostać wykonana przez fachowca. Do tego dochodzi instalacja wodno-kanalizacyjna, czyli wszystkie toalety, wanny, umywalki. Tutaj cena jest zależna od jakości materiałów i wyposażenia. Jednak możemy przyjąć dość optymistycznie, że wraz z etapem podłączenia instalacji grzewczej oraz zamontowania grzejników, zapłacimy za to do 30 tysięcy złotych.

Elewacja i wykończenie

Laurelhurst Carriage House Nowoczesne domy od PATH Architecture Nowoczesny
PATH Architecture

Laurelhurst Carriage House

PATH Architecture

Koszt budowy domu nie kończy się na fundamentach i instalacjach. Musimy liczyć się z kolejnymi wydatkami, które obejmują tynkowanie, montaż parapetów, wykonanie posadzki i oczywiście niezbędną elewację domu. Jeżeli pragniemy dodatkowo go ocieplić, to znów będziemy musieli liczyć się z kolejnym dopiskiem na rachunku. Etap wykończeniowy wraz z ociepleniem to wydatek rzędu nawet 30 tysięcy złotych. Jednak pamiętajmy, że jeżeli sami chcemy zająć się wyszukiwaniem materiałów budowlanych i prostymi pracami, to te koszty mogą być o kilka tysięcy mniejsze.

Wyposażenie wnętrza

Skoro mamy już postawiony piękny dom o którym marzyliśmy od dawna, już na samym końcu tej przygody, musimy ostatkiem sił zaplanować aranżację wnętrza, co często może pochłonąć dodatkowe tysiące złotych. Wszystko zależy wyłącznie od tego, jakiego standardu oczekujemy w środku i czy niektóre prace, jak np. malowanie ścian, jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Z pewnością obniży to całkowity koszt budowy domu. Jeżeli nie zdecydujemy się na profesjonalną firmę, ale zaufamy rzemieślnikom i wraz z inspektorem nadzoru będziemy sterować budową, to nasz dom może być znacznie tańszy, ale też stwarza to pewne ryzyko, które będziemy musieli ponieść, jeśli coś pójdzie nie tak, jakbyśmy tego chcieli.

Zaplanuj ogród

Ogród Zimowy Nowoczesne domy od Alpina Design Nowoczesny
Alpina Design

Ogród Zimowy

Alpina Design

Budując dom nie zastanawiamy się jeszcze nad najprzyjemniejszą częścią, czyli ogrodem, w którym wreszcie po ciężkich miesiącach pracy na budowie i stresie z tym związanym, będziemy mogli wypocząć. Warto wziąć pod uwagę samo istnienie ogrodu już na etapie tworzenia projektu domu, aby później nie okazało się, że na nasze ukochane iglaki nie ma miejsca. W tym przypadku ten piękny ogród zimowy to dzieło alpina design.

Dom jak ze snów!

Podsumowując cały artykuł, z bardzo ogólnych obliczeń dla domu jednorodzinnego, parterowego z poddaszem użytkowym, zaś o całkowitej powierzchni użytkowej około 100 metrów kwadratowych, koszt budowy domu przy użyciu standardowych, średniej jakości materiałów wynosi między 170-200 tysięcy złotych, a do tego dochodzi cała aranżacja wnętrz oraz podatek VAT. Patrząc na ceny mieszkań w średnich i większych miastach, budowa własnego domu marzeń wcale nie jest taka droga…

Artykuł ma na celu zarysowanie tego, czym tak naprawdę jest koszt budowy domu i z czym musimy się liczyć planując takie przedsięwzięcie. Ceny domów są różne, ponieważ – jak zostało wspomniane wcześniej – wpływa na nie wiele czynników. Jednak wybudowanie domu za 200 tysięcy i mniej, przy standardowym wykonaniu i wykończeniu, jest jak najbardziej możliwe!

A czy Wy myślicie, że można wybudować dom za mniej niż 200 tysięcy złotych?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu