Samodzielne układania posadzki krok po kroku! | homify | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3646:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Samodzielne układania posadzki krok po kroku!

Luiza Sadowska Luiza Sadowska
Industrialna kuchnia od BRICKS Studio Industrialny
Loading admin actions …

Podłoga stanowi ważny element w naszym domu. Musi być wytrzymała, wodoszczelna, dobrze się prezentować przez lata, a do tego powinna jeszcze współgrać z aranżacją całego wnętrza. Posadzka stanowi ostatnią warstwę podłogi, jest jej wykończeniem i tak naprawdę podczas aranżacji zwracamy uwagę tylko na jej dekoracyjny i funkcjonalny charakter. Zazwyczaj nie chcemy się za nią zabierać samodzielnie tylko dzwonimy po fachowców, którzy następny najbliższy termin mają za 2 miesiące, a koszt robocizny jest naprawdę spory. Wbrew pozorom posadzkę jesteśmy w stanie wykonać sami! Oczywiście nie dotyczy to każdego typu posadzki i czasem lepiej jest sięgnąć po pomoc specjalistów, jednak w większości przypadków, możemy spróbować swoich sił. Jak wybrać odpowiednią posadzkę do wnętrza i jak zabrać się za jej montaż? Skupimy się przede wszystkim na najbardziej popularnym materiale, czyli płytkach ceramicznych. 

Czym jest kładzenie posadzki?

Jeśli pierwszy raz spotykamy się z pracami remontowymi, kładzenie posadzki może nam się wydać czarną magią i zupełnie nie będziemy chcieli się za to zabrać. Przede wszystkim musimy odpowiednio przygotować podłogę, czyli skuć stare płytki lub zdjąć panele, czy też wykładzinę (zależy, co było wcześniej ułożone na podłodze), oczyszczamy ją i zagruntowujemy. Podłoga musi być prosta, a kąty między płaszczyznami wyrównane. W innym przypadku, nawet jeśli odpowiednio położymy posadzkę, po jakimś czasie może ona po prostu zacząć pękać. Następnie powinniśmy zabezpieczyć ją przed wilgocią, nie jest to obligatoryjne, ale w takich pomieszczeniach, jak łazienka i kuchnia – raczej wskazane. Od tego momentu większość czynności zależy od materiału, jaki wybierzemy na posadzkę, a jest kilka możliwości. 

Kiedy ma to sens?

Nie zawsze powinniśmy się brać za samodzielne kładzenie posadzki. W niektórych przypadkach poproszenie o pomoc specjalistów pomoże nam zaoszczędzić czas i tak naprawdę również pieniądze. Pamiętajmy, że posadzka jest trwałym elementem aranżacji (lub przynajmniej taka powinna być) i jeśli popełnimy błąd przy jej kładzeniu, możemy później mieć jeszcze większy problem z jej naprawieniem, a sama naprawa może nas kosztować jeszcze więcej niż oryginalna wersja remontu…  

Jeśli chcemy się zabierać za samodzielne kładzenie posadzki, to wybierzmy takie materiały z którymi sobie na pewno poradzimy, czyli kafelki, beton, panele drewniane, dywanowykładzina. W tych przypadkach nie powinniśmy mieć żadnego problemu z realizacją zamierzonego planu. Jeśli zastanawiacie się nad wyborem odpowiedniego materiału, to sprawdźcie jak prezentują się np. kafelki w różnych pomieszczeniach.

Jakie są typy posadzki?

Istnieje kilka rodzajów posadzek, które różnią materiały z jakich są wykonane i sposób w jaki są one połączone. Przede wszystkim posadzka może być wykonana z gliny, zaprawy cementowej, zaprawy gipsowej, wapiennej, może to być też wykładzina dywanowa lub posadzka z tworzyw sztucznych – wybierając taki typ, decydujemy się na posadzki bezspoinowe. Jeśli wolimy posadzki złożone z różnych elementów, możemy wybrać popularne płytki ceramiczne, płyty kamienne, panele, deski podłogowe – to są jedne z częściej wybieranych materiałów. Oprócz tego możemy zdecydować się na posadzki mozaikowe, które są złożone z wielu elementów, ale za te lepiej się samodzielnie nie brać, ponieważ ogrom pracy, która wymaga wprawy i zwrócenia uwagi na detale, może być przytłaczający. Ostatni rodzaj posadzki, to typ żywiczny, który możemy zobaczyć na zdjęciu – jest to posadzka na bazie żywic epoksydowych, oprócz tego znajdziemy też posadzki złożone z połączenia żywić poliuretanowych, metaakrylowych i różnych kruszyw. Taki wybór gwarantuje, że podłoga będzie trwała przez lata, odporna na uszkodzenia mechaniczne i dodatkowo jest łatwa w czyszczeniu, jednak do niej również lepiej jest zawołać fachowców, którzy odpowiednio zajmą się surowcem. 

Wypoziomowanie podłogi

Prawidłowe oczyszczenie podłogi i jej wypoziomowanie, czyli zaklejenie wszystkich dziur, wyrównanie miejsc, które tworzą wybrzuszenia na podłodze – to wszystko jest bardzo istotne, jeśli chcemy mieć w rezultacie porządną podłogę na której bez obaw ustawimy meble, które dzięki temu będą stać prosto. Bardzo ważne jest rozplanowanie ułożenia materiału. W przypadku płytek ceramicznych powinniśmy je najpierw ułożyć na sucho, czyli bez montażu, aby wiedzieć jak mogą zostać rozłożone w pokoju. Zaczynamy układać płytki od środka pokoju! 

Jeśli kładziemy posadzkę z innego materiału, powinniśmy się upewnić, że dokładnie wiemy, jakie wymagania mu odpowiadają. W przypadku podłogi pływającej, czyli paneli, będziemy musieli dodatkowo położyć izolację. Jeśli wolimy kamień na podłodze, musimy być świadomi tego, że możemy mieć problem z jego połączeniem z innymi materiałami. Najprostsza wydaje się dywanowykładzina, którą po prosty wycinamy w odpowiedniej wielkości, przyklejamy i gotowe!

Najpopularniejsze błędy

Jednym z najczęściej popełnianych błędów podczas układania płytek ceramicznych jest niewłaściwie przygotowanie podłoża. Niestety skutkuje to zmniejszoną przyczepnością zaprawy klejowych. Oprócz tego powinniśmy usunąć wszelkie ubytki (a raczej je uzupełnić) i zagruntować podłogę. Kolejny błąd dotyczy zaprawy klejowej, po pierwsze jej niedokładne przygotowanie może skutkować tym, że pogorszą się jej właściwości, a po drugie nieodpowiednie nakładanie (zazwyczaj zbyt cienka warstwa), a ten błąd może spowodować, że kafelki po jakimś czasie zaczną pękać. 

Innym błędem jest złe rozplanowanie płytek, szczególnie jeśli nie sprawdzimy ich ułożenia metodą na sucho, zanim zabierzemy się za nakładanie kleju. Następnie zbyt szybkie fugowanie, czyli jeszcze wtedy, kiedy klej całkowicie nie wysechł, jest kolejnym błędem. Pamiętajmy też o odpowiednich połączeniach płaszczyzn pomiędzy ścianami a podłogą, ponieważ w tych miejscach powinniśmy zachować nieco przestrzeni – inaczej pod wpływem zmian termicznych, mogą zacząć się rozszerzać i następnie pękać.

Kiedy lepiej jest zadzwonić po fachowca?

Większość z tych prac możemy wykonać samodzielnie, jednak są takie sytuacje, w których doświadczenie i wiedza fachowca jest niezbędna. W przypadku trudniejszych materiałów, które wymagają odpowiedniej temperatury oraz sposobu nałożenia, powinniśmy zadzwonić po specjalistę. Również, jeśli nawet nakładamy zwykłe płytki ceramiczne, ale chcemy wyłożyć nimi cały dwupiętrowy dom, może się okazać, że kilku fachowców zrobi to lepiej w 5 dni, niż my w dwa miesiące pełne pracy i frustracji. Samodzielne wykonywanie remontów i różnych udoskonaleń w naszym wnętrzu jest świetnym pomysłem, ale czasem nie warto jest się męczyć, szczególnie, jeśli potrzebny jest do tego specjalny sprzęt, dużo czasu i siły. 

Wolicie przeprowadzić taki remont własnymi rękami, czy może zadzwonić po fachowca?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu