Dom pasywny, dom przyszłości! | homify
Error: Cannot find module './CookieBanner' at eval (webpack:///./app/assets/javascripts/webpack/react-components_lazy_^\.\/.*$_namespace_object?:3654:12) at at process._tickCallback (internal/process/next_tick.js:189:7) at Function.Module.runMain (module.js:696:11) at startup (bootstrap_node.js:204:16) at bootstrap_node.js:625:3

Dom pasywny, dom przyszłości!

Aśka Warchał Aśka Warchał
Nowoczesna jadalnia od STEINMETZDEMEYER architectes urbanistes Nowoczesny
Loading admin actions …

Projektowanie z myślą o środowisku powoli staje się normą – bardzo nas to cieszy! Architekci proponują domy z prefabrykatów, co ogranicza generowanie odpadów do absolutnego minimum, z naturalnych materiałów, ze zbiornikami na wodę deszczową, z panelami słonecznymi czy też kominkami na biomasę. W kuchniach coraz częściej przeznaczmy dodatkowe miejsce na segregację odpadów. Jeśli chcemy zatroszczyć się o Matkę Naturę, to w dniu dzisiejszym stoi przed nami ogrom możliwości! Ekologiczny dom często jest gwarancją niskich rachunków za prąd i wodę. Jednym z przykładów dbania o środowisko może być decyzja o budowie domu pasywnego. O co dokładnie chodzi? Zaraz się przekonamy…

W dzisiejszym Katalogu Inspiracji pod lupę weźmiemy bowiem dom pasywny z Bertange w Luksemburgu. Tym projektem profesjonaliści ze studia Setinmetzdemeyer Architectes udowadniają, że projektowanie ekologiczne nie musi wykluczać wysmakowanych, zaskakujących wnętrz!

Z pomocą zdjęć Catherine Thiry przenieśmy się do Luksemburga…

Dom pasywny

Co oznacza dom pasywny? To taki, w którym zużycie energii elektrycznej może być nawet ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach wznoszonych według obowiązujących norm! Dzieje się tak nie za sprawą tropikalnej lokalizacji lecz doskonałej izolacji oraz zminimalizowania zużycia energii podczas eksploatacji. Istotną rolę odgrywają także zmyślne systemy wentylacji, dogrzewanie powietrza wentylacyjnego zazwyczaj zastępuje tradycyjne systemy grzewcze. O tym jak ogromna jest to oszczędność dla domowego budżetu chyba nie trzeba tłumaczyć! 

Przyjrzyjmy się jednak teraz temu konkretnemu domowi pasywnemu. Jego nowoczesna bryła przeczy zasadom grawitacji. Masywny moduł piętra zdaje się unosić na szklanej tafli fasady parteru. Teren wokół budynku otoczono pięknym tarasem. Znalazło się tutaj także miejsce na luksusowy basen… marzenie!

Futurystyczne wnętrze

Przez wspomniane przeszklenie wchodzimy do wnętrza, które zaskakuje nas futurystycznym wystrojem. Atmosferę przyszłości budują tutaj głównie charakterystyczne, plastikowe krzesła jadalni. Znajdujemy się w przestrzeni otwartej z jadalnią właśnie, kuchnią oraz salonem. Strefa jadalni otwarta została galerią piętra, dzięki czemu zyskała sufit o podwójnej wysokości. Z kolei w kuchni i salonie niższe sufity zapewniają bardziej intymny nastrój. Schody z intrygującą balustradą wyglądają niczym nowoczesna rzeźba!

Biały powrót do przyszłości

Nie możemy oderwać wzroku od białych krzeseł. Głębokie siedzisko zapewnia wygodę. Zachwyceni jesteśmy także faktem, że przy długim, drewnianym stole zmieści się aż dziesięć osób! Mieszkańcy tego intrygującego budynku muszą być niezwykle towarzyscy. Na drugim planie dostrzec możemy kuchnię z nowoczesną zabudową. Jedynie czerwone krzesła oraz ciemna półka nad panoramicznym oknem zakłócają absolutną dominację bieli.

Relaks przy kominku

W strefie salonu znajdziemy znajdziemy miejsce na wypoczynek przy kominku. Interesująca jest jego wąska zabudowa flankowana taflami przeszkleń. Podziwiając naturę możemy cieszyć się ciepłem. O przytulność dba także miękki, czerwony fotel. Kilka mu podobnych znajdziemy jeszcze podczas naszego spaceru. To wymarzone miejsce na chwilę relaksu w samotności. Migoczące płomienie skłaniają do refleksji…

Wymarzony przedpokój

Jeśli wyjdziemy na piętro po oryginalnych schodach, to znajdziemy się w wyjątkowym przedpokoju. Jest on tak przestronny, że stał się prywatnym salonem. Miękkie, czerwone meble wypoczynkowe zachwycają nowoczesnym designem, podobnie jak biały stolik kawowy oraz oryginalna meblościanka zaprojektowana pod rzędem panoramicznych okien. Drewniany parkiet wraz z czerwienią wprowadza atmosferę przytulności do pomieszczenia utrzymanego w neutralnych barwach.

Sypialnia z łazienką

Czas poznać pomieszczenia prywatne. Rozpoczynamy od wizyty w sypialni, a właściwie od wizyty w łazience. Sypialni przyglądamy się bowiem stojąc pomiędzy czarną ścianą prysznica oraz bielą wolnostojącej wanny. Ten klasyczny kontrast tylko uwydatnia ciepło i przytulność wystroju miejsca wypoczynku. Także tutaj wprowadzono akcenty czerwieni. Siedząc na czerwonym fotelu, którego forma jest nam już dobrze znana, możemy kontemplować wspaniałe widoki na ogród.

Kąpiel z widokiem

Zmieniamy punkt widzenia: teraz przyglądamy się łazience stojąc w sypialni. Całkowicie przeszklone drzwi wizualnie niemal nie zajmują miejsca, jednak doskonale izolują zapewniając stałą temperaturę oraz nie pozwalając wilgoci wedrzeć się do sypialni. To rozwiązanie dla tych, którzy mają pewne obiekcje przed najnowszym trendem w aranżacji wnętrz: wolnostojącymi wannami w sypialniach. Nasi architekci odnaleźli kompromis!

Zainteresowała Was architektura pasywna? Poznajcie jej kolejnego reprezentanta, tym razem położonego w zachwycającej, górskiej lokalizacji: Dom bez ogrzewania!

Jak Wy dbacie o naturę w Waszych domach?
Whitton Drive od GK Architects Ltd Nowoczesny

Chcesz zbudować lub wyposażyć dom?
Skontaktuj się z nami!

Znajdź inspirację do Twojego domu